Mleko w diecie kulturysty – Fakty i Mity

Tagi , , , ,

Mleko towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Ostatnimi czasy jednak pojawia się wiele sprzecznych opinii na temat jego właściwości zdrowotnych. Krytycy twierdzą, że choć sami jesteśmy ssakami i odżywiamy się mlekiem ludzkim, to już krowie mleko może być dla nas bardzo szkodliwe. W poniższym artykule przedstawimy informacje dotyczące jego właściwości w diecie kulturysty.

Wartości odżywcze mleka

O prozdrowotnych właściwościach mleka wie każdy z nas. Oto one:

Mleko jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka.
Zawiera większość znanych biopierwiastków, jak fosfor, wapń, potas, magnez, cynk, kobalt, mangan, selen, jod oraz fluor.
Mleko to źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego tłuszczu.
Mleko nie zawiera tak zwanych pustych kalorii, dzięki czemu pozwala zachować szczupłą sylwetkę.

Mleko to skarbnica białka, które przewyższa pod względem wartości biologicznej białko mięsa.
Mleko zawiera laktozę, będącej szybkim źródłem energii i czynnika ułatwiającego przyswajanie wapnia.

Mleko w diecie kulturysty

W diecie każdego sportowca tak więc również w kulturystyce mleko powinno stanowić podstawowy element codziennego sposobu odżywiania. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że mleko i jego przetwory to kopalnia białka – najprostszego i najlepiej przez organizm ludzki przyswajalnego budulca masy mięśniowej oraz wapnia – niezbędnego do mocnego kośćca.

Oto zawartość energetyczna w 100 g mleka krowiego i odtłuszczonego:

Mleko krowie (3,2 % tłuszczu) – wartość energetyczna(kcal) 64, białko(g) 3, 3, tłuszcz (g) 3, 5, laktoza (g) 4, 8, cholesterol (mg) 14, wapń (mg) 118, fosfor (mg) 85, potas (mg) 138, ryboflawina( µg)0,17.

Mleko (0,5 % tłuszczu) – wartość energetyczna (kcal) 39, białko (g) 3, 3, tłuszcz(g) 0, 5, laktoza (g) 5, 1, cholesterol ( mg) 2, 0, wapń (mg) 121, fosfor(mg) 97, potas (mg) 141, ryboflawina (µg)0,17.

Specjaliści zalecają sportowcom spożywanie 1 litra tego napoju dziennie. Oczywiście jeżeli nie przepadamy za prawdziwym mlekiem można z powodzeniem stosować inne produkty wykonywane na bazie mleka na przykład jogurty, czy kefiry.

Bardzo ważną częścią składową mleka jest laktoza. Ma ona korzystny wpływ na przyswajalność wapnia, jest również głównym źródłem węgla, który zapewnia prawidłową florę bakteryjną jelita grubego i dzięki temu właściwe jego działanie. Laktoza w żadnym wypadku nie sprzyja pojawianiu się zbędnych kilogramów.

O wartości witaminowej napoju, jakim jest mleko decyduje zawartość witaminy B2, czyli inaczej mówiąc ryboflawiny. Substancja ta występuje w dużej ilości zarówno w mleku pełnym, jak i chudym, gdyż jest rozpuszczalna w wodzie.

Mleko nie jest idealnym produktem żywnościowym, gdyż zawiera bardzo małe ilości żelaza i witaminy C, której ilość uzależniona jest od sposobu hodowli krów. Ponadto nie zawiera w ogóle błonnika pokarmowego. Mimo tych nielicznych wad napój ten uznawany jest, jako jeden z najbardziej odżywczych produktów spożywczych.

Poprzedni

Gotowanie a witaminy!

Najciekawsze ćwiczenia Tae bo

Następny

Dodaj komentarz