Nadmiar testosteronu u kobiet

Tagi , , ,

Testosteron to męski hormon płciowy odpowiadający za popęd seksualny oraz warunkujący niektóre zachowania, takie jak agresja i nadmierne pobudzenie. Testosteron jest również obecny w organizmie kobiecym, jednak jego prawidłowa ilość powinna wynosić 25-100 mg/ml krwi. W przypadku, kiedy te proporcje zostają znacznie przekroczone, kobieta może odczuwać przykre powikłania. Zobacz, jak przejawia się nadmiar testosteronu u kobiet i czy istnieją metody, które pozwolą pozbyć się tego problemu.

Nadmiar testosteronu u kobiet

Problem ze zbyt wysokim poziomem testosteronu staje się krępujący prawie dla każdej kobiety. Głównie przejawia się on poprzez występowanie nadmiernego owłosienia na kobiecym ciele, co profesjonalnie nazywa się hirsutyzmem.

Co powoduje nadmiar testosteronu w organizmie kobiecym?

Dodatkowe owłosienie pojawia się praktycznie na całym ciele, a zwłaszcza w miejscach owłosienia typowych dla mężczyzn, czyli twarzy, plecach i klatce piersiowej. Co więcej włoski pojawiają się również na brzuchu, ramionach i wewnętrznej powierzchni ud. Testosteron może być również sprawcą problemów z cerą. Naukowcy udowodnili, że jego podwyższone stężenie powoduje trądzik, opryszczkę i nadmierne przetłuszczanie się twarzy i włosów.

U dziewcząt w okresie dojrzewania zbyt wysoki poziom testosteronu w organizmie może powodować zmiany sylwetki i budowy twarzy na bardziej męską. Szerokie ramiona, kwadratowa twarz, wąskie biodra, małe piersi, to cechy wyglądu, którego chciałoby zdecydowanie uniknąć większość kobiet, a które mogą się pojawić za przyczyną męskiego hormonu

Kobieca psychika

Kobiety, u których wykryto zbyt wysoki poziom testosteronu mają problem głównie w kwestii samej psychiki. Widoczna obecność hormonu w wyglądzie zewnętrznym  powoduje, że taka kobieta staje się coraz bardziej zamknięta i niepewna siebie, ma zaniżone poczucie własnej wartości oraz stroni od sytuacji intymnych. Powodem takiego zachowania jest właśnie nadmiar owłosienia – czy to nad nad górną wargą (kobiece wąsy), czy też na piersiach i całym ciele.

Jak sobie radzić z nadmiarem testosteronu?

Kobiety borykające się z podwyższonym testosteronem próbują na wiele sposobów pozbyć się niechcianego owłosienia. Najprostszym tradycyjnym sposobem jest oczywiście ogolenie owłosionego miejsca na ciele maszynką, jednak w niektórych miejscach ta metoda nie dość, że może okazać się mało skuteczna, to dodatkowo może wywołać inne nieprzyjemne następstwa.

Golenie owłosienia klasyczną maszynką do golenia powoduje, że cebulka włosa staje się mocniejsza a włosy niejednokrotnie wyrastają grubsze i silniejsze (nawet ciemniejsze). Alternatywną metodą okazuje się depilacja. W obecnej chwili na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, preparatów i urządzeń do usuwania owłosienia. Jednak również w przypadku depilacji nadmiar owłosienia wynikający z nadprodukcji testosteronu może okazać się trudny do zwalczenia i ukrycia.

Najskuteczniejszą ale i najdroższą metodą jest depilacja za pomocą specjalistycznego lasera. Laser swoim działaniem koncentruje się na zniszczeniu cebulki włosa, a nie jego całości. Dzięki temu likwidujemy problem od środka. Niestety niewiele osób stać na tego rodzaju zabiegi, gdyż są one stosunkową nowością i nie należą do najtańszych. Laserowa depilacja jednej partii ciała może kosztować nawet kilkaset złotych, a zabieg na ogół trzeba powtórzyć przynajmniej 2-3 razy.

Lekarze specjaliści zalecają swoim pacjentom również terapię hormonalną, której zadaniem jest obniżenie poziomu testosteronu w organizmie kobiecym. Nigdy nie należy na własną rękę próbować robić ego rodzaju rzeczy i w każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

Poprzedni

Od czego zacząć odchudzanie?

Soja w diecie – Fakty i Mity

Następny

Dodaj komentarz