Najczęstsze błędy Polaków przy braniu leków

Tagi , , , , ,

Lekarstwa są dziś łatwo dostępne, ale niestety nieumiejętne ich stosowanie, nawet w przypadku tabletek dostępnych bez recepty może być tragiczne w skutkach. Niestety często zbytnio ufając reklamie, twierdzącej, że to lek dobry na wszystko, popełniamy błędy, które mogą kosztować nas życie.

Paracetamol – jak go nie stosować

Paracetamol to popularny składnik wielu leków. Jest środkiem przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, stosowanym przy przeziębieniu. Znajduje się w wszystkich dostępnych w aptece lekach na te dolegliwości. Leki te są powszechnie reklamowane w telewizji jako bezpieczne i skuteczne. Jednak prawda przedstawia się nieco inaczej. Paracetamol jest lekiem, z którym bardzo łatwo jest się źle obchodzić. Najczęstszymi błędami, jakie popełniają niczego nieświadome lub niepodejrzewające konsekwencji osoby to przedawkowanie paracetamolu, które prowadzi do ciężkich uszkodzeń narządów i śmierci. Dawka paracetamolu, jaką można łatwo przedawkować jest dostępna w każdej aptece bez recepty. Ponadto wielu ludzi łyka tabletki o tym samym działaniu i składzie, lecz innej nazwie. Innym ogromnym błędem jest stosowanie paracetamolu z alkoholem. Bardzo źle wpływa to na wątrobę, może doprowadzić do jej zniszczenia i w rezultacie zgonu. Wydawać by się mogło, że myślący ludzie nie przedawkują leków ani nie będą mieszać ich z alkoholem, zatem paracetamol jest bezpieczny, gdy stosowany zgodnie z przeznaczeniem. Niestety nie jest to prawdą. Nawet stosowanie zgodnie z przeznaczeniem bywa groźne, na przykład dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, które złapie przeziębienie. Często nieświadome tego, że są ciężarne zażywają dostępne bez recepty leki na przeziębienie (Gripex, Fervex etc). Rezultatem jest poronienie. Także wcale nie tak rzadko, bo raz na milion osób zdarza się ciężkie uczulenie na paracetamol. Reakcja alergiczna sprawia, że skóra pokrywa się czarnymi plamami i odchodzi płatami, życie człowieka jest również mocno zagrożone. Co więcej reakcja alergiczna może wystąpić, nawet jeśli osoba na nią cierpiąca wielokrotnie wcześniej brała lekarstwo. Dlatego przed połknięciem paracetamolu warto zastanowić się dwa razy, czy jest on naprawdę jedynym wyjściem.

Błędy przy łykaniu antybiotyków

Gdy łapie infekcja wirusowa lub bakteryjna, najczęściej lekarz przepisuje antybiotyki. Można spierać się o to, czy są one zawsze konieczne, jednak nie ulega wątpliwości, że niekiedy ich zażywanie jest wskazane. Niestety większość ludzi nie wie jak zażywać antybiotyk. Czołowym błędem jest odstawienie leku, kiedy tylko człowiek zaczyna czuć się lepiej. Bywa tak już niejednokrotnie nawet dwadzieścia cztery godziny po zażyciu pierwszej dawki. Tymczasem ważne i istotne jest, aby brać lek przez czas zalecany przez lekarza do momentu kolejnej wizyty kontrolnej. Lepsze samopoczucie nie gwarantuje, że leczenie się powiodło i wszystkie drobnoustroje zniknęły z ustroju. Dlatego przerwanie antybiotykoterapii to niemal gwarancja tego, że choroba wróci w krótkim czasie. Podobnym błędem jest samodzielne branie antybiotyku bez wiedzy lekarza, nie wiedząc, co właściwie dolega. Być może lekarstwo nie jest odpowiednio dobrane do rodzaju schorzenia i tylko sobie nim zaszkodzimy, bez żadnego efektu. Innym błędem jest nie stosowanie żadnych probiotyków przy terapii antybiotykiem. Niestety najczęściej nie wspomina o tej konieczności nawet sam lekarz. Wyjałowienie jelit spowodowane użyciem antybiotyku powoduje, że odporność człowieka drastycznie spada. Wynikiem tego od tej pory będą dokuczać wszystkie choroby wirusowe i bakteryjne. Branie kolejnego antybiotyku nie jest żadnym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Błędy przy użyciu innych popularnych leków

Podobnie jak przy terapii antybiotykiem, błąd polegający na zbytnim zaufaniu reklamie i opinii może być przykry w skutkach. W przypadku schorzeń pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to udanie się do lekarza. Tylko on może odkryć przyczynę złego samopoczucia i przepisać odpowiednie lekarstwa, choćby i te dostępne bez recepty. Lekarz lepiej będzie umiał wypowiedzieć się na temat skuteczności danego lekarstwa, ponieważ na co dzień ma kontakt z ludźmi, którzy je zażywają. Przy kupowaniu leków nie można kierować się wyłącznie reklamą. Lekarstwo może pomóc na daną dolegliwość, jednak należy wziąć pod uwagę, że może ona być jedynie jednym z objawów znacznie poważniejszej choroby. Należy leczyć przyczyny tej choroby, a nie sam objaw. Nawet najlepsze lekarstwo po jakimś czasie może przestać działać, jeśli objawy się nasilą. Leki dostępne bez recepty mają za zadanie pomóc doraźnie i ulżyć w cierpieniu. Jednak w wielu przypadkach trzeba rozważyć, że bez lekarza się nie obejdzie. W przeciwnym razie lek będzie stosowany nagminnie w coraz większych dawkach, co powoduje uzależnienia i uszkodzenia narządów. Innym popularnym błędem przy braniu leków jest niestosowanie się do przerw między kolejnymi dawkami, lub branie leków o nieodpowiednich porach. Jeśli w zaleceniu jest, by połykać leki na noc, tak należy zrobić. Niektóre lekarstwa właśnie najlepiej nadają się do spożycia o tej porze, ponieważ w dzień wywołują senność, problemy z koncentracją, nie można po nich prowadzić samochodu.

Poprzedni

Ćwiczenia w wodzie to lepsze efekty

Jagody z całego świata są tak samo zdrowe

Następny

Dodaj komentarz