Objawy bulimii – pierwsze sygnały

Tagi , , ,

Chociaż choroby takie jak bulimia czy anoreksja na dobre wrosły w świadomość ludzi i większość wie, czym się objawiają, okazuje się, że same osoby zagrożone tymi zaburzeniami często mają skłonność do bagatelizowania sytuacji i nie dostrzegania problemu. Osoby chore na bulimię są mistrzami kamuflażu, dlatego często nawet najbliższa rodzina nie ma pojęcia o problemie. Warto znać jej wszystkie symptomy, bowiem bulimia wcale nie ogranicza się tylko do tych najbardziej znanych. To choroba psychiczna, która u każdej osoby może mieć nieco inny przebieg. Na bulimię podatne są wszystkie osoby nie tolerujące swojego wyglądu, zarówno mężczyźni jak i kobiety, w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat. Najczęściej chorują kobiety. Bulimia czyni wielkie spustoszenie w organizmie. Nawet sporadyczne ataki bulimiczne nie pozostają bez wpływu na niego. Oto kilka objawów bulimii świadczących o rozwijającym się problemie.

Poczucie winy. Chociaż pierwsze skojarzenie, jeśli chodzi o bulimię to zwracanie tego co się zjadło, nie trzeba wcale wymiotować codziennie by stwierdzić, że choroba zaczęła już trafiać na podatny grunt. Sygnałem, jaki za to odpowiada jest narastające poczucie winy ilekroć zdarzy się zjeść większą porcję obiadu lub dodatkowy deser. Poczucie winy nie daje spokoju i powoduje lawinę rozmyślań na temat tego co począć, by nie przytyć. Uprawianie sportu nie da tak szybkich efektów jak inne, typowo bulimiczne sposoby. Poczucie winy wynika z dysonansu pomiędzy chęcią jedzenia oraz szukaniu w nim pocieszenia, a lęku przed przytyciem, utratą kontroli nad sobą.

Obsesyjne wyszukiwanie diet. Osoby chore na bulimię są obsesyjnie zainteresowane jedzeniem. Liczą kalorie, wyszukują diety, a najważniejszym kryterium jest, aby były one jak najbardziej skuteczne, czyli ubogie w wartości odżywcze. Jednocześnie dana osoba ma tendencję do objadania się.

Wahania masy ciała. W stosunkowo krótkim czasie ze względu na okresy na przemiennego obżarstwa przerywane stosowaniem surowych diet dochodzi do znacznych wahań masy ciała. Jest to niezdrowe dla organizmu, sprawia że metabolizm wariuje, pojawia się efekt gwałtownego tycia po okresie głodu.

Epizody z wywoływaniem wymiotów. Nawet sporadyczne wywoływanie wymiotów, aby pozbyć się zawartości żołądka są poważnym problemem i powinny być potraktowane jako objaw chorobowy. Bezpośrednio przed wymiotami dana osoba miała epizod obżarstwa. Do wywołania wymiotów stosowane są różne techniki. Mogą to być techniki mechaniczne lub chemiczne. Bywa, że chorzy na bulimię stosują środki przeczyszczające lub lekarstwa wywołujące nudności. Nawet sporadyczne wymioty nie wpływają dobrze na organizm, podrażniają śluzówkę oraz uszkadzają szkliwo zębów.

Trudne do kontrolowania obżarstwo. Chorzy na bulimię w przypadku napadu obżarstwa nie są w stanie się kontrolować. Pochłaniają ogromne ilości jedzenia, często dorównujące lub przekraczające dobowe zapotrzebowanie (kilka tysięcy kalorii). Ataki obżarstwa zdarzają się wyłącznie pod nieobecność innych osób, lub gdy są one nieświadome tego, co się dzieje, na przykład nocą. Gdy choroba jest w remisji chorzy jedzą normalnie i nie unikają spożywania posiłków przy innych. Mają też w wielu przypadkach normalną masę ciała. Dlatego dla otoczenia często wielkim zaskoczeniem jest odkrycie problemu.

Opuchnięcie ciała. Prowokowanie wymiotów, stosowanie restrykcyjnej diety sprawia, że w organizmie ze względu na zaburzenie równowagi wodnej i elektrolitowej oraz upośledzenia działania nerek powstają wodne obrzęki. To zatrzymanie wody w organizmie, który poprzez złe traktowanie bywa odwodniony i próbuje w ten sposób siebie ratować.

Zła kondycja włosów i paznokci. Nawet sporadyczne wywoływanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających doprowadza do pogorszenia się wyglądu. Włosy tracą blask, skóra staje się matowa, pod oczami pojawiają się ciemne podkówki. Włosy wypadają garściami, a paznokcie zaczynają kruszeć, pojawiają się na nich charakterystyczne białe plamki, wynikające z niedoborów.

Depresja, osłabienie, brak chęci życia. Depresja to choroba psychiczna, jaka często idzie w parze z bulimią, także chorobą psychiczną. Wszystko objawia się obniżeniem aktywności, wyraźną markotnością, anhedonią, narastającym poczuciem przytłoczenia. Osoba chora całą swoją energię skupia na tym, aby jej sekret nie wydał się. Występują trudności z porozumieniem się z nią, a próby dowiedzenia się, co jest przyczyną jej złego samopoczucia często kończą się agresją i wywołaniem awantury.

Opuchnięta twarz. Na pierwszy rzut oka osoba chora na bulimię nie różni się niczym od zdrowej. Jednak jeśli epizody wymiotów powtarzają się, pojawia się opuchnięcie twarzy, wywołane podrażnieniem ślinianek przyusznych. Efekt ten zaczyna być dobrze widoczny szczególnie w przypadku osób szczupłych.

Wiara w to, że wszystko pod kontrolą. Początkowo osoby, jakim zdarza się wymiotować i miewać ataki obżarstwa, tak samo jak w przypadku osób uzależnionych od używek, wierzą, że wszystko mają pod kontrolą. Mogą w każdej chwili zerwać z tym patologicznym zachowaniem, co jest nieprawdą.

Poprzedni

Objawy anoreksji – 10 niepokojących sygnałów

Udar mózgu – 8 objawów

Następny

Dodaj komentarz