Jak odstawić dziecko od piersi

Tagi , , ,

Karmienie piersią to bardzo ważny element wspólnego życia dziecka i matki. Buduje więź, poczucie bezpieczeństwa, jest również bardzo istotne dla zdrowia obojga. Przychodzi jednak taki czas, gdy dziecko trzeba odstawić od piersi.

Odstawianie dziecka od piersi

Dziecko jest karmione piersią do około pierwszego roku życia. Niektóre dzieci piją z piersi dłużej, do drugiego roku życia, a nawet dłużej. Granica wieku, kiedy dziecko powinno przestać być karmione w ten sposób nie jest precyzyjnie ustalona. Bywa, że dziecko samo rezygnuje z picia mleka matki, podczas gdy do jego diety wprowadzane są nowe pokarmy i już go po prostu nie potrzebuje. Wrażliwsze dzieci jednak czasem trudno oduczyć picia mleka. I dla matki i dla dziecka jest to większy problem psychologiczny niż dotyczący ciała fizycznego. Co zrobić w przypadku gdy rodzice czują, że to najwyższy czas odstawić dziecko od piersi, lecz nie chcą tego robić w brutalny sposób?

Świadomość, że problem nie tkwi tylko w dziecku, ale i w matce. Często problem przedłużającego się karmienia piersią nie wynika wcale z zachcianek dziecka, ale tkwi w matce. Podświadomie nie chce ona, by jej dziecko zbyt szybko dorosło, dlatego często sama narzuca się z karmieniem piersią, chcąc zatrzymać te chwile intymności między nią a jej dzieckiem. Pragnie również w ten sposób chronić dziecko. Bywa to też prosty sposób na uspokojenie malca, ułatwienie mu zaśnięcia. Matka powinna być świadoma, że taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Wymagać to będzie samozaparcia, ale narzucanie się z piersią musi zostać zaprzestane. Warto na początek pominąć jeden posiłek piersią dziennie. Często wówczas problem rozwiązuje się sam. Dziecko domaga się piersi coraz rzadziej, a następnie całkowicie tego zaprzestaje w miarę upływu czasu.

Odwracanie uwagi dziecka. Jeśli dziecko domaga się piersi, dobrze jest odwrócić jego uwagę czymś co lubi robić. Na przykład wyjść na spacer, czy wspólnie zająć się jakąś zabawą. Warto poświęcać wówczas dziecku sporo uwagi, bo być może właśnie dlatego domaga się piersi od mamy, chce po prostu poczuć się kochane.

Regularne zbilansowane posiłki. Dzieci powinny jeść w miarę możliwości regularnie. Jeśli czas między posiłkami będzie zbyt długi, dziecko naturalnie będzie domagało się piersi.

Rozmowa z dzieckiem. Wydaje się to banalne, ale często rodzice pomijają opinię swojego dziecka i jego uczucia w decyzji o zaprzestaniu karmienia piersią. Tak ważny element codziennego życia dziecka nie może zostać pominięty milczeniem. Nawet całkiem małe dziecko, takie, które wydawać by się mogło nie zrozumie co się dzieje, powinno zostać poinformowane o tym, że od tej pory mleka będzie coraz mniej. Najlepiej powiedzieć po prostu że gdy dziecko jest już duże, to mleko się kończy i musi jeść już rzeczy dla starszych dzieci. Warto dodać, że to przywilej.

Kiedy jest za wcześnie by odstawić dziecko od piersi?

Choć nie ma jednej ostatecznej granicy kiedy dziecko powinno być odstawione, niektóre sygnały mogą świadczyć o tym, że jest na to jednak zbyt wcześnie. Matka powinna obserwować zarówno siebie jak i dziecko, by móc to stwierdzić. Dziecko zbyt wcześnie odstawione od piersi staje się apatyczne, smutne, rozdrażnione, niespokojne, kiepsko śpi. Często wkłada do buzi przedmioty by je ssać. Ssanie na przykład kciuka jest groźne dla prawidłowej budowy zgryzu dziecka. Również matka odczuwa przepełnienie piersi pokarmem, staje się apatyczna i smutna.

Zmniejszanie laktacji

Gdy rzeczywiście brakuje mleka w piersiach to problem rozwiązuje się sam. Jednak najpierw musi faktycznie do tego dojść. Zatrzymanie laktacji nie jest możliwie dopóki dziecko pije z piersi i może trwać naprawdę długo, nawet kilka lat. Póki pierś jest regularnie opróżniana, laktacja jest pobudzana. Zatem warto zrobić wiele, by zatrzymać laktację. Należy to zrobić w tym samym czasie, w którym odstawia się dziecko od piersi. Wówczas chwila załamania nie będzie zagrożeniem. Oto kilka sposobów na ograniczenie i zahamowanie laktacji.

Odciąganie mleka z piersi. Jeśli piersi są zbyt duże, a nawet bolesne konieczne jest odciągnięcie mleka. Jednak nie należy tego robić do końca, gdyż to nie rozwiązuje problemu, a jedynie pobudza na nowo laktację. Sztuką jest odciągnięcie tylko takiej ilości, aby przynieść ulgę kobiecie.

Picie ziół. Istnieje kilka ziół, które wpływają na ograniczenie laktacji. Jednym z bardziej skutecznych jest szałwia. Niektóre kobiety stosują zimną kapustę, którą przykadają do piersi. Pomocna może okazać się również mięta.

Masaże piersi. Skutecznym sposobem jest również korzystanie z masażów piersi z wykorzystaniem ciepła, na przykład gorącej wody.

Leczenie farmakologiczne. Jeśli dziecko nie pije już z piersi, a laktacja w dalszym ciągu występuje to warto udać się po poradę do lekarza. Bywa, że będzie on musiał przepisać specjalne lekarstwa hamujące laktację. Są to jednak raczej rzadkie przypadki. W większości laktacja samodzielnie ustępuje w niedługi czas po zaprzestaniu karmienia piersią.

Poprzedni

Kosmetyki naturalne – co warto wiedzieć

Zbyt ciasne ubrania – zagrożenia

Następny

Dodaj komentarz