Otyłość brzuszna u mężczyzn

Tagi , , ,

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają szczególne miejsca na ciele gdzie w pierwszej kolejności zaczyna odkładać się tłuszcz. U kobiet są to biodra i pośladki, u mężczyzn głównie brzuch. Większość z nich nie przywiązuje tak wielkiej wagi do własnej sylwetki jak kobiety. W pełni akceptują wielki brzuch, a nawet z niego żartują. Otyłość brzuszna u mężczyzn to jednak problem nie tylko estetyczny.

Groźny brzuszek

Mężczyźni z otyłością brzuszną zgłaszają się do lekarza głównie wtedy, gdy jakaś choroba jest już na tyle zaawansowana, iż przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia. Zbyt duży obwód w pasie zwiększa zagrożenie występowania cukrzycy typu 2, ponieważ tłuszcz hamuje przenikanie glukozy. Uciskanie tkanki tłuszczowej na kąt żołądkowo – przełykowy doprowadza do powstawania nieprzyjemnego zaburzenia jakim jest zgaga, czyli podrażnienie przełyku kwasem żołądkowym. Z powodu otyłości brzusznej ograniczona jest zdolność oddychania. Otyli mężczyźni mają płytki oddech gdyż brzuch uciska na płuca. Spada sprawność fizyczna człowieka a przy niewielkim nawet wysiłku intensywnie się on poci. Brzuch zaczyna przeszkadzać mu w schylaniu i prawidłowym wysypianiu się. Otłuszczenie wątroby doprowadza do powstawania dużej ilości żółci, która z kolei jest przyczyną kamieni żółciowych. Usunąć je można tylko operacyjnie, powodują dyskomfort i ból.

Zwalczanie otyłości brzusznej i profilaktyka

Aby cieszyć się zdrowiem nie należy lekceważyć już pierwszych sygnałów otyłości brzusznej. Warto kontrolować swój obwód w pasie. Gdy przekracza on już 94 cm jest to pierwszy sygnał, że należy zmienić tryb życia. Gdy obwód przekracza 100 cm trzeba koniecznie coś z tym zrobić.

Główną przyczyną otyłości brzusznej u mężczyzn jest spożywanie nadmiernej ilości kalorii. Mężczyźni mają też większe skłonności do spożywania alkoholu. Mimo, że żarty o piwnym brzuszku niekoniecznie muszą pokrywać się z rzeczywistością, faktem jest, że alkohol jest bardzo kaloryczny, a także wzmaga ochotę na spożywanie większej ilości przekąsek i tłustego jedzenia. Drugim niesprzyjającym czynnikiem jest oczywiście brak ruchu.

Aby skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej konieczna jest zatem przede wszystkim zmiana trybu życia i diety. Nie jest konieczne odmawianie sobie jedzenia, lecz zmniejszenie porcji oraz uregulowanie pór spożywania posiłków. Dużym błędem jest zapominanie o jedzeniu w ciągu dnia i uzupełnianie kalorii w ogromnych ilościach tuż przed snem. Spożywanie pięciu lub sześciu posiłków dziennie w niewielkich porcjach znacząco zminimalizuje uczucie ssania w żołądku i ustabilizuje poziom cukru we krwi.

[highlight color=”eg. yellow, black”]W zwalczaniu otyłości ważne jest także prowadzenie ustabilizowanego stylu życia. Należy unikać stresów oraz zadbać o dobry sen przynajmniej osiem godzin na dobę. [/highlight]

Aby zrzucić brzuch konieczne jest także wprowadzenie do życia aktywności fizycznej. Spacery z kijkami, basen lub jazda na rowerze to zajęcia, które nie tylko spalają kalorie, ale także pomagają zredukować stres oraz znacząco poprawiają samopoczucie.

Poprzedni

Co na zakwasy?

Intermittent fasting – okresowy post

Następny

1 komentarz do wpisu “Otyłość brzuszna u mężczyzn”

  1. masakra… taki brzuch wygląda jak napompowany, ma się wrażenie, że jakby przekuć go to wyleci z niego powietrze… Dziewczyny bardzo dbają o siebie, czas aby zaczęli to robić również mężczyźni. Na chudzianka.pl/odchudzanie-mezczyzn-wstep znalazłam ciekawy artykuł o tym, że facetom tak naprawdę, dużo łatwiej schudnąć niż kobietom, a i tak tego nie robią…:/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz