Płatki zbożowe na śniadanie – zawsze dobry pomysł?

, , , , , Tagi , , , , , , ,

Produkty zbożowe są polecane jako zdrowe i smaczne dania, szczególnie na śniadanie. Popularne płatki śniadaniowe, czy potocznie mówiąc „owsianka” zapewniają energię na cały dzień. Jednak płatki płatkom nie równe!

Zarabiamy na niewiedzy

Nie każdy ma wiedzę z dietetyki, a wielu ludzi nigdy nie czyta składów kupowanych przez siebie produktów. Kierują się reklamą i smakiem. Producenci płatków śniadaniowych często na tym bazują. Istnieją firmy, które produkują płatki w skrócie mówiąc nie nadające się do spożycia. Zawierają one przede wszystkim ogromną ilość dodatku cukru oraz różnych rodzajów węglowodanów prostych, jak syrop fruktozowo glukozowy, czy melasa. W składzie znajdują się tłuszcze trans, powodujące miażdżycę oraz olej palmowy. Ponadto płatki te najczęściej są pszeniczne, czyli wykonane z zboża, które ma najgorszą opinię, jednocześnie jest najtańsze i łatwo dostępne. Płatki te zawierają w dużej mierze skrobię modyfikowaną, jako wypełnienie lub stosuje się w tym celu na przykład zwykły biały ryż, pozbawiony wartości. Mają różne dodatki, takie jak jogurt czy owoce. Tymczasem jogurt okazuje się być tylko chemiczną podróbką, a zamiast owoców występują specjalne aromaty lub są to owoce popularne jak rodzynki i jabłko. W opakowaniu takich płatków stanowią najczęściej niewielki procent, a dodatkowo podnoszą indeks glikemiczny całego i tak kalorycznego posiłku. Po dodatku mleka mamy pewność, że już po krótkim czasie od spożycia takich płatków głód znów będzie mocno dokuczał. Skrobia dodawana do płatków często jest produkowana z soi modyfikowanej genetycznie. Innym faktem jest to, że firmy te dodają do swoich produktów równie wielkie, jak na dzienne spożycie, ilości soli, co cukru. Ich produkty są sztucznie witaminizowane, jednak witaminy te są słabo wchłanialne przez organizm, a niekiedy zamiast pomagać, czynią szkody. Firmy zajmujące się takimi praktykami po prostu oszczędzają na kliencie. Jednocześnie, co jest najgorsze, sprawiają wrażenie, jakoby ich produkty były zdrowe, choć absolutnie nie są. Stwarzają wrażenie, że ich płatki są niezbędnym elementem zdrowego żywienia, a co wyjątkowo przykre, namawiają do zjadania pustych kalorii i szkodliwych konserwantów nawet dzieci, zachęcając je ciekawą reklamą, kolorowym opakowaniem oraz prezentami. Producenci bazują na tym, co dobre w produkcie, twierdząc, zgodnie z prawdą, że zawiera błonnik i witaminy. Jednak nikt nie dodaje, że są to sztuczne witaminy, a cukier zawarty w płatkach skutecznie hamuje ich wchłanianie. Co z tego, że płatki rzeczywiście są, tak jak mówi reklama, pełnoziarniste, skoro organizm tak niewiele na tym skorzysta? Co z tego, że świetnie smakują i chętnie je chrupiemy, skoro powodują nadwagę? Jasne jest, że codzienne jedzenie produktów zawierających takie składniki jak powyżej jest niekorzystne, skutecznie hamuje wszelkie próby odchudzania. A przecież większość z nas sięga po płatki przekonanych, że jedzenie ich na śniadanie pozwoli schudnąć. W wersji dla dorosłych producenci kuszą konkursami, w których jak na ironię, zdobyć można sprzęt sportowy.

Jakie płatki wybrać na śniadanie?

Na rynku dostępnych jest wiele płatków, które są znacznie zdrowsze. Mogą to być płatki owsiane, orkiszowe, żytnie. Popularne stają się płatki wytwarzane z kasz: z gryki, kaszy jęczmiennej, lub coraz popularniejszej kaszy jaglanej. Płatki, które nadają się do spożycia, zawierają wyłącznie jeden składnik, którym jest zboże. Można dostać płatki pochodzące również z ekologicznych upraw. Kupując płatki należy zwrócić uwagę na to, by były pełnoziarniste. To, czego lepiej nie kupować to płatki błyskawiczne. Nawet jeśli powstały z owsa, to uprzednio przeszły zaawansowane procesy przeróbki podczas zabiegów hydrotermicznych. W zależności od efektu jakie chce osiągnąć producent płatki są podczas tego procesu prażone, z ziaren usuwa się łupinkę i zarodnik, następnie płatki są rozdrabniane. To właśnie obecność łupinki decyduje o tym, czy płatki są pełnoziarniste. Te, które takie są łatwo rozpoznać po ciemniejszym kolorze. Całkiem białe płatki błyskawiczne mają znacząco mniej składników odżywczych, gdyż utraciły je w procesie produkcji. Należy wystrzegać się również produktów typu kilka w jednym, na przykład płatków z jogurtem, z owocami, czy błyskawicznych płatków z dodatkami. Te z pewnością mają wiele kalorii oraz niezdrowych dodatków. Płatki pełnoziarniste będą wymagały znacznie dłuższego czasu przygotowania, lecz z pewnością są tego warte, ponieważ dają znacznie większe korzyści dla zdrowia. Zawierają duże ilości błonnika i białka oraz witaminy z grupy B. Występują one razem, dlatego są łatwo przyswajalne. Tylko pełnoziarniste produkty zawierają naturalne witaminy z grupy B. Coraz więcej ludzi cierpi na niedobory tych witamin. Płatki zbożowe pełnoziarniste są polecane wszystkim, jako źródło witaminy E, kwasu foliowego. Dzięki swoim właściwościom usprawniają proces trawienia, przechwytują tłuszcze i dzięki zawartości enzymów powodują ich łatwiejszy rozkład. To wszystko sprawia, że są wydalane a nie wchłanianie i dzięki temu łatwiej jest zachować szczupłą sylwetkę.

Poprzedni

Czy jazda na rowerze jest zawsze korzystna?

Pierwsza wizyta u psychologa – czego się spodziewać?

Następny

Dodaj komentarz