Podstawowa suplementacja biegacza

Tagi , , , , , , , , ,

Suplementy diety budzą sporo kontrowersji, ponieważ są sztucznym uzupełnieniem organicznych niedoborów, które powinna zaspokajać konkretna i dobrze zbilansowana dieta. Niestety w wielu sytuacjach zwłaszcza w środowisku sportowców nie zawsze możliwe jest pogodzenie ze sobą wielu cech, jakie powinno spełniać zdrowe i zarazem efektywne odżywianie. To, co dostarcza właściwych substancji do budowy masy negatywnie wpływa na inne aspekty funkcjonowania ustroju, a poza tym w niektórych sytuacjach, przy bardzo intensywnym treningu niemożliwe jest dostarczenie tak dużej ilości substancji jedynie w samym pokarmie. Każda z form intensywnej aktywności – takiej właśnie jak bieganie – wymaga innego rodzaju wspomagania. W takich przypadkach duże znaczenie ma suplementacja biegacza.

[AdSense-A]

Problem z doborem suplementów zazwyczaj sprowadza się do tego, że jest ich wiele, a większość nie została w żaden sposób przebadana pod kątem efektywności. Brak rygorystycznych wymagań, jakie zazwyczaj dotyczą produkcji leków sprawia, że suplementy nawet, jeśli nie mają działań ubocznych to nie muszą być efektywne. Wybór tych właściwych wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności czytania etykiet, a przede wszystkim kupowania tylko tych produktów, które pochodzą z legalnych źródeł i są sprawdzone. W przypadku biegaczy ważne jest też odpowiednie dobieranie suplementów do rodzaju i intensywności wysiłku podczas treningu.

  • Suplementy nie są potrzebne osobom biegającym rekreacyjnie co 2-3 dni i pokonującym dystans czasowy do 30 minut. Można je zastąpić odpowiednią porcją białka i węglowodanów w postaci lekkiego posiłku na godzinę przez treningiem oraz nawodnieniem wodą mineralną.
  • Jeśli bieganie ma na celu odchudzanie to niewskazane jest jakiekolwiek jedzenie przed treningiem porannym, a już z pewnością dostarczanie organizmowi węglowodanów.
  • Szybsze spalanie tłuszczu zapewnia zastosowany przed biegiem preparat termogenny. Spalacze tłuszczów powodują zwiększenie wydatku energetycznego podczas wysiłku.
  • Bieganie długotrwałe, powyżej 45 minut wymaga uzupełnienia aminokwasów. Można to osiągnąć przyjmując porcję BCAA w ilości 0,1 – 0,2 na kg masy ciała. Bierz BCAA zawsze kiedy biegasz na czczo – dzięki temu zachowasz swoje mięśnie.
  • Osoby łączące bieganie z innymi dyscyplinami sportowymi, trenujące bardzo intensywnie mogą wykorzystywać napoje izotoniczne zapewniające lepsze warunki regeneracji po wysiłku.
  • Regenerację przyspieszają też węglowodany w ilości 0,6 g – 1g na kg masy ciała oraz białko w ilości 0,2 – 0,3 na kg masy ciała. Przedawkowanie białka nie jest wskazane, gdyż może obciążać nerki i negatywnie wpływać na mięśnie, dzięki zwiększonej produkcji amoniaku.
  • Biegacze długodystansowi mogą przyjmować cholinę, która poprawia efektywność biegania. Nie jest ona jednak potrzebna w przypadku biegania rekreacyjnego. W niektórych wypadkach wskazane są też antyoksydanty łagodzące stres oksydacyjny. Zalicza się do nich selen oraz beta-karoten.
Poprzedni

Anemia u biegaczy

Produkty zmniejszające apetyt

Następny

Dodaj komentarz