Jak poprawić jakość snu?

Tagi , , , , , , , ,

Sen jest bardzo istotny w naszym życiu. Nie jest wyłącznie stratą cennego czasu, ale chwilą regeneracji mózgu i całego ciała, a także momentem pozbycia się nagromadzonych toksyn. Po nocy w pomieszczeniu znajduje się do dwóch kilogramów dwutlenku węgla pochodzącym tylko od jednej osoby. To dowód na to, że zachodzą zaawansowane procesy odnowy. Sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Warunek jest jeden – musi to być sen spokojny i niezkłócony. Tymczasem wielu z nas od zawsze śpi w niekomfortowych warunkach, dziwiąc się, że następnego dnia rano pojawiają się problemy takie jak zmęczenie, rozdrażnienie, niepokój, bolesności w różnych częściach ciała. Mało kto poświęca czas, aby uczynić miejsce do spania komfortowym. Okazuje się że takie działanie potrafi znacząco podnieść komfort całego życia. Warto poświęcić czas na urządzenie miejsca idealnego do spania. Oto kilka rad jak to uczynić.

    1. Sypialnia na wyłączność. Warunki mieszkaniowe nie zawsze na to pozwalają, ale ideałem jest stworzenie osobnego pomieszczenia na sypialnię. Tymczasem wielu ludzi w tym samym pokoju gdzie śpi ma zarazem salon, jadalnię, ogląda tam telewizję. Skupiają się tam wszystkie czynności życiowe domowników. Osobne pomieszczenie przeznaczone tylko na spanie daje więcej możliwości. Już sama wiedza, że w tym pomieszczeniu wyłącznie się śpi jest w stanie psychologicznie wpłynąć na człowieka. Automatycznie przebywając w sypialni zaczyna się on uspokajać i reklasować. Sypialnia powinna być oazą spokoju, umiejscowiona w takim miejscu w domu, gdzie nie docierają żadne dźwięki, lub są one wygłuszone – nie słychać jadących samochodów, odgłosów robót drogowych. Warto aby okna sypialni wychodziły na wschód. Wówczas wschodzące słońce będzie naturalnym budzikiem.
    2. Kolor ścian. Tak błaha rzecz jak kolor ścian oraz wystrój wnętrza mają wielkie znaczenie. W sypialni nie zaleca się kolorów intensywnych i pobudzających jak czerwony lub purpurowy. Ściany i wystrój powinny być utrzymane w stonowanych odcieniach szarości lub innych neutralnych kolorach. Dobrze jest wprowadzać do sypialni odcienie zieleni. Udowodniono, że zielony pozytywnie wpływa na redukcję stresu a patrzenie na ten kolor uspokaja pracę serca.
    3. Odpowiednia temperatura. Lepiej by w sypialni było raczej chłodniej niż gorąco. Optymalną temperaturą dla odpowiedniego snu jest osiemnaście stopni. Powinna to być temperatura osiągnięta naturalnymi sposobami, czyli chociażby regulacją powietrza. Klimatyzacja nie służy zdrowiu, dlatego rankiem po nocy spędzonej w klimatyzowanym pokoju pojawia się ból gardła. Lepiej otworzyć okno, nawet zimą, co pomaga w wymianie powietrza.
    4. Odpowiedni materac. Rozmiar łóżka jest istotny szczególnie, jeśli dzieli się je z kimś dodatkowo. Warto zainwestować w duże łóżko, na którym każdy będzie czuł się swobodnie, oraz idealny materac. Wbrew pozorom nie są najlepsze miękkie materace, ale raczej twarde. W sklepach dostępny jest wybór materaców ortopedycznych.
    5. Dobry strój. Piżama jest istotna, ale często najlepszy jest jej… brak. Okazuje się, że amatorów spania nago wcale nie ubywa, wręcz przeciwnie. Powodów jest wiele. Podczas snu ciało pozostające w stanie spoczynku nie powinno być uciskane. Tymczasem wiele strojów nocnych posiada gumki lub obcisłe elementy. Zakłóca to krążenie i bywa przyczyną nocnych ataków drętwienia. Innym powodem, dla którego wybieramy spanie nago jest pozbycie się warstwy ubrania jaka sprzyja nadmiernemu poceniu się i stanowi przeszkodę dla cyrkulującego powietrza. Nie każdy jest na tyle odważny by spać nago, niemniej jednak warto pamiętać o tym, by na noc nie zakładać obcisłej bielizny czy skarpet. Dobrze jest zdjąć biżuterię z palców i nadgarstków.
    6. Walka z bezsennością. W ciągu życia każdemu zdarzają się epizody bezsenności z powodu stresu lub nadmiaru wrażeń. O ile nie są one chroniczne nie powinny być powodem do wielkiego niepokoju. Istnieje kilka prostych tricków, jakie pozwalają wyciszyć się przed snem, by lepiej zasnąć. Jednym z nich jest tradycyjna szklanka ciepłego mleka przed snem. Mleko zawiera tryptofan, hormon jaki wpływa na poprawę samopoczucia, uspokaja i relaksuje. Dlatego już po około pół godzinie od wypicia mleka przychodzi sen. Istnieją także inne propozycje na wyciszenie się przed snem, mogą to być na przykład ciepła kąpiel, kilka ćwiczeń fizycznych, obejrzenie ulubionego filmu lub posłuchanie spokojnej muzyki. Istnieje nawet specjalna muzyka na sen. Relaks przed snem powinien trwać około pół godziny.
    7. Planowanie czasu. Warto pamiętać, że człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu, żeby porządnie wypocząć. Dlatego każdego dnia trzeba kłaść się spać o tej samej porze, opcjonalnie przed północą. W ciągu dnia nie należy ucinać sobie drzemek, szczególnie po godzinie szesnastej. Uregulowanie snu przyczynia się do większej chęci by wstać nawet wcześnie rano.
    8. Nie zabieraj do łóżka telefonu i laptopa. Oglądanie i czytanie wiadmości sprawia, że mózg jest stale pobudzony. Ponadto światło ekranu blokuje prawidłową produkcję melatoniony, hormonu odpowiedzialnego za sen. Lepiej przed snem poczytać coś lekkiego, nie absorbującego myśli na dłużej.
Poprzedni

Zasady skutecznej diety na trądzik

Choroby ludzi pracujących

Następny

Dodaj komentarz