Postępowanie w przypadku zwichniętej kostki

, , Tagi , , , ,

Skręcenie kostki jest jedną z najbardziej powszechnych kontuzji. Zdarza się zarówno osobom, które są bardzo aktywne, jak i osobom o przeciętnej aktywności. Wystarczy się potknąć i źle stanąć, by narobić sobie problemów. Rekonwalescencja jest długa i bolesna, warto zatem wiedzieć, jak postępować ze skręconą kostką, aby uniknąć części nieprzyjemności.

Stopnie skręcenia stawu skokowego

Skręcenie kostki ma kilka stadiów. Niektóre kontuzje są dość lekkie, inne wymagają nawet hospitalizacji. Istnieją trzy głównie stadia skręcenia kostki.

Stadium I: Uszkodzenie więzadła skokowego nie jest zbyt duże, raczej doszło do jego naciągnięcia. Pojawia się obrzęk, ból oraz siniak, lecz nie uniemożliwia to chodzenia i poruszania się. Noga nie jest w pełni sprawna, ale już po około dwóch tygodniach po kontuzji nie ma śladu.

Stadium II: Ból jest o wiele większy niż w stadium pierwszym, uniemożliwia poruszanie się, występuje szybko postępująca opuchlizna.

Stadium III: Bardzo silny ból, spuchnięcie, krwiak. Charakterystyczne dla tego stadium jest to, że noga jest dziwnie wykrzywiona, nienaturalnie ułożona.

Co zrobić bezpośrednio po wypadku?

Gdy tylko zdarzy się wypadek, na przykład złe stąpnięcie w butach na wysokim obcasie, połączone silnym bólem, nawet jeśli nie wiadomo jeszcze czy kontuzja jest poważna, należy szybko zdjąć ciasne skarpety, rajstopy, buty i spodnie. Jeśli noga jest skręcona, będzie w bardzo szybkim tempie puchła, a cisnące ubranie sprawi tylko jeszcze większy ból lub wręcz pogorszy sytuację. Nie wolno nogi również obwiązywać ciasnym bandażem lub robić opatrunków. Osoba ze skręconą nogą powinna oszczędzać nogę na tyle na ile to możliwie. Jeśli ból nasila się, pojawia się krwiak oraz trudności w poruszaniu się, konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy. Niekiedy konieczne jest wykonanie prześwietlenia, by ustalić, czy nie doszło do dodatkowych kontuzji, na przykład złamania kości.

Leczenie skręconej kostki

W przypadku pierwszego stopnia skręcenia najczęściej zalecane jest po prostu oszczędzanie nogi przez okres około 14 dni. W tym czasie stosuje się okłady z lodu, by zmniejszyć ból i opuchliznę nogi. Zazwyczaj to wystarczy by po kilku dniach poczuć znaczącą ulgę. Chociaż już po krótszym czasie można chodzić, zaleca się stosowanie obuwia stabilizującego. Niestety sportowcom zaleca się, by oszczędzali nogę jeszcze przez około 6 tygodni. W cięższych przypadkach skręcenia kostki konieczne jest umieszczenie nogi w gipsie, a nawet wykonanie operacji mającej na celu wstawienie w nogę specjalnej płytki stabilizującej. Okres czasu, przez jaki pacjenci zmuszeni są korzystać z opatrunku gipsowego to trzy tygodnie. Po tym czasie noga przez kilka tygodni powinna być oszczędzana.

Rehabilitacja i fizjoterapia przy skręceniu kostki

Po okresie rekonwalescencji, kiedy noga musi się wygoić, zalecane są zabiegi medyczne oraz fizjoterapia mająca na celu przywrócenie pełnej sprawności nodze. Szczególnie istotne jest to oczywiście dla sportowców, którym zależy na szybkim powrocie do treningów. Niestety muszą liczyć się z tym iż nawet przy prawidłowej fizjoterapii ścięgno stawu skokowego już nigdy nie wróci do pełnej sprawności i noga będzie znacząco słabsza. Zabiegami fizjoterapeutycznymi jakie warto wdrożyć są:

Krioterapia. Może być stosowana nawet na świeże zwichnięcie. Zabieg polega na potraktowaniu kontuzjowanego miejsca schłodzonym azotem. Zmniejsza to obrzęk i ból, co zdecydowanie wpływa na samopoczucie pacjentów.

Pole magnetyczne. Do zastosowania dopiero po wstępnym zaleczeniu kontuzji, ale również nie zbyt późno, ponieważ znacząco polepsza regenerację więzadeł i zmniejsza ryzyko powstawania zrostów i blizn na nich.

Po okresie 14-21 dni rozpocząć można ćwiczenia kostki przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego oraz ćwiczenia wykonywane w domu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie maszyn sprzężenia zwrotnego, pozwalają na stopniowe i bezpieczne dochodzenie do zdrowia. Dobrym rozwiązaniem są również zajęcia w wodzie, szczególnie pomocne jest pływanie w stylu „żabki”.

Dodatkowe sposoby ulżenia w bólu

Lód jest najszybciej dostępnym oraz najbardziej znanym sposobem leczenia, jednak również kłopotliwym. Szybko się rozpuszcza. Dlatego warto kupić dobrą maść chłodzącą w aptece, której działanie jest nieco dłuższe. Ponadto osoby z kontuzją nie będą musiały wstawać by wymienić lód, gdy będą same, lub prosić o to kogoś z rodziny. Dobrym sposobem na ochłodzenie nogi jest stosowanie maści na bazie mięty. Niektóre dostępne w aptekach maści mają również dodatkowe działanie i dają inne korzyści. Na przykład powodują zmniejszenie siniaka na nodze, który nie wygląda zbyt estetycznie. Przydają się również żele przeciwzapalne. Środkiem, jaki również pomaga przy obrzękach są ugotowane liście kapusty zwyczajnej.

Konsekwencje nie podjęcia leczenia

Niektórzy ludzie bagatelizują skręconą kostkę, samodzielnie chcąc ją wyleczyć. Ale bez prawidłowej diagnozy takie osoby sobie jedynie zaszkodzą. Nie wiedzą tak naprawdę czy nie doszło do złamania. Nieleczenie powoduje zwiększoną podatność na urazy.

Poprzedni

Błędne twierdzenia o otyłości

Jak dbać o serce?

Następny

1 komentarz do wpisu “Postępowanie w przypadku zwichniętej kostki”

  1. Szkoda, że kiedy ja skręciłem kostkę nie trafiłem na tak dobry artykuł. Oczywiście niewiele wówczas zrobiłem i owa kostka dawała o sobie znać jeszcze przez ok. rok po wypadku…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz