Powrót po kontuzji do treningów – jak to zrobić?

, , Tagi , , , , , , ,

Każdy sportowiec będzie musiał kiedyś przez to przejść – kontuzja. Z nią sprawa wcale nie jest prosta, ponieważ jeszcze długo po urazie trzeba będzie zmagać się z jej konsekwencjami. Sport pomaga przywrócić sprawność chorej części ciała, ale będzie to wymagało poświęceń.

Nie tylko ból fizyczny

Zranienia, naderwania, złamania i wiele innych urazów to problemy natury fizycznej. Najczęściej towarzyszy im dotkliwy ból, leczenie bywa długie. Jednak warto w takim wypadku przyjrzeć się również swojej psychice. Ona cierpi na wypadku równie mocno, co ciało, choć nie poświęca się temu tak dużo uwagi. Bywa, że kontuzja spowoduje u człowieka wstrząs i szok, szczególnie jeśli będzie on bardzo cierpiał fizycznie. Może to spowodować niechęć lub wręcz lęk przed wznowieniem treningów wynikający z obawy przed powtórzeniem się przykrej i trudnej do zniesienia sytuacji. Wielu młodym ludziom kontuzja uświadamia, że nie są wcale z tytanu. Nagle wypadają z gry, są odsunięci na boczny tor i nie mogą sobie z tym psychicznie poradzić. Szczególnie gdy do tej pory byli osobami bardzo aktywnymi. Dlatego wyleczenie kontuzji to nic w porównaniu z wyleczeniem bólu psychicznego. Wracając do sportu po kontuzji trzeba wziąć pod uwagę również ten, bardzo istotny aspekt. Ważne, by nie rzucać się od razu w wir treningów, ponieważ nawet po krótkiej przerwie bywa to przeżycie dość przytłaczające. Warto zadać sobie pytanie ile można zrobić, przynosząc sobie korzyści, ale w ten sposób by się nie obciążać zbytnio. Drobne kroki to najlepszy sposób by dotrzeć daleko. Z drobnych kroków stwarza się cele długoterminowe. Jeśli ktoś od razu myśli o tych celach, to z pewnością z punktu widzenia swojego położenia będzie się czuł przytłoczony. Bardzo ważne w momencie powrotu do sportu po kontuzji jest wsparcie otoczenia. To jeden z wielu czynników motywujących, a największym jest dla siebie sam sportowiec. Wznowienie treningu może być uzależnione od psychologicznego stanu danej osoby. Fizycznie może być ona sprawna i zdrowa, lecz psychika będzie wymagała pomocy. Warto wówczas skorzystać z pomocy terapeuty i psychologa.

Kwestia ciała

Niezależnie od tego czy uraz był poważny, czy nie, czy przerwa trwała długo, czy raczej krótko, najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Niektóre kontuzje wynikają z przeciążenia, po prostu ktoś trenował zbyt mocno i w końcu ciało się zbuntowało. Kontuzja jest zwykle dzwonkiem alarmowym i zimnym kubłem na głowę dla zbyt ambitnych osób. Teraz, dla dobra własnego zdrowia i być może nawet własnej kariery muszą być ostrożni. Mają najczęściej poczucie straconego czasu, jaki w ich mniemaniu szybko trzeba nadrobić. Warto jednak zadać sobie pytanie dokąd tu się śpieszyć i czy jest to gra warta świeczki? W przypadku lekkich urazów powrót do formy będzie i tak błyskawiczny, w przypadku cięższych będzie to przebiegało wolniej, ale nie jest niemożliwe. W obu przypadkach bardzo istotne jest stopniowanie siły ćwiczeń. Niektórym ludziom będzie się wydawało, że cofają się w czasie do swoich początków. Niestety jest to konieczne, aby uchronić własne zdrowie. Ważne, by wiedzieć, iż decyzja o powrocie do sportu nie zależy wcale od indywidualnej decyzji. W tej kwestii większe doświadczenie mają lekarze. Zanim wrócimy na dobre do treningu po drodze jest jeszcze rehabilitacja. Dopiero po niej można myśleć o podjęciu sportowych działań, ale dopiero wówczas, gdy nie odczuwa się już żadnych dolegliwości fizycznych związanych z kontuzją. W czasie treningu konieczne jest używanie stabilizatorów, niektórzy zalecają również kinesiotaping, nową metodę przyśpieszającą leczenie zmienionych chorobowo miejsc.

Konieczne ćwiczenia

Osoby, które uległy kontuzjom muszą większą rolę przykładać do stretchingu, czyli rozciągania całego ciała. Należy to robić przed treningiem i po. Rozciąganie pozwala na wzmocnienie jednocześnie wszystkich stawów i mięśni. Wznowienie treningów można zacząć od lekkich przebieżek. Ciało wymaga czasu, pośpiech jest nie wskazany. Pomocniczo przy wznowieniu treningów warto pomyśleć o zajęciach w wodzie. Szczególnie, że treningi są z początku lżejsze, wobec tego starczy na to sił i czasu. Woda doskonale odciąża całe ciało i wszystkie stawy, przez co nadaje się idealnie do tego, by na nowo przyzwyczaić mięśnie do wysiłku. Pływanie poprawia zmysł równowagi i koordynacji, wzmacnia również układ oddechowy i krwionośny, przez co pomaga w przywróceniu dawnej kondycji, jaka przez dłuższy czas unieruchomienia mogła zostać nadszarpnięta. Ważnym elementem treningu jest automasaż lub masaż u profesjonalisty po skończonym treningu. Dobrze jest korzystać z kąpieli solankowych. Na przyszłość, lub nauczeni przykładem znajomych, powinniśmy zrobić wszystko, by uniknąć kontuzji. Te wynikają co prawda często z niefortunnego splotu zdarzeń, lecz sami powinniśmy stale dbać o mięśnie i stawy. To właśnie mięśnie w większości przypadków ulegają kontuzjom. Dlatego warto dbać o stan powięzi mięśnia, oraz odżywiać je odpowiednią dietą. Najważniejsze to jednak nie przemęczać ciała i rozsądnie podchodzić do sportu.

Poprzedni

Brafitting – porady dla kobiet

Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń?

Następny

Dodaj komentarz