Przepis na bułki Dukana

, Tagi ,

Dieta dukana to dieta białkowa, wykluczająca przynajmniej w dwóch pierwszych fazach węglowodany, co uniemożliwia jedzenie tradycyjnego pieczywa. Znalazło się jednak wyjście z tego impasu – wystarczy mąkę zastąpić płatkami pszennymi lub owsianymi. Częstym składnikiem tych przepisów jest także ser. Tajemniczym składnikiem pojawiającym się w przepisach na pieczywo i inne wypieki jest maizeina czyli po prostu skrobia kukurydziana, która może być stosowana dopiero w drugiej fazie diety.

Bułki dukana przepis na I fazę diety:

Bułeczki z mieszanych otrębów z jogurtem 

12 łyżek otrębów (mogą być zróżnicowane: pszenne, owsiane i żytnie) mieszamy z łyżeczką proszku do pieczenia. Dodajemy dużą łyżkę jogurtu (można go zastąpić serkiem homogenizowanym), żółtka z 3 jajek. Wszystko dokładnie mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę, łączymy delikatnie z ciastem. Następnie, łyżką nakładamy porcje ciasta na papier tworząc niewielkie wzgórki, wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 2000 i pieczemy ok. 20 min.

Bułeczki z serem 

W misce dokładnie mieszamy 7,5 łyżki otrębów owsianych, 4,5 łyżek otrębów pszennych, 3 jaja, 250 g. sera białego (oczywiście o zerowej zawartości tłuszczu) i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia. Formujemy z tego 6 bułeczek, kładziemy na blasze. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 1500 i pieczemy ok. 30 min. Dziennie możemy zjeść 2 bułeczki, pozostałe umieszczamy w zamrażalniku. Przeglądając przepisy w internecie znalazłam wiele bardzo podobnych do siebie. Różniły się nieco ilością składników: w jednych było mniej otrębów, a więcej sera; w innych odwrotnie. Jak zatem widać, osobiste preferencje mogą być różne – zachęcam do własnych eksperymentów. W drugiej fazie, przepisy na bułki dukana są nieco zróżnicowane:

Bułeczki z maizeiną

Rozdrabniamy widelcem 125 g. chudego twarogu, a następnie mieszamy go z 12 łyżkami otrębów (wg. uznania mogą być: pszenne, żytnie, owsiane lub wymieszane w dowolnych proporcjach), jajkiem, łyżeczką proszku do pieczenia, 100 ml. jogurtu naturalnego (0% tłuszczu), szczyptą soli. Powinniśmy otrzmać masę o konstystemcji gęstej śmietany. Wypełniamy nią foremki na muffliny – do 3/4 wysokości. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 1800 i pieczemy ok. 25 min. Wszystkie przepisy powyżej są podane w wersji podstawowej – bez dodatków smakowych. Możemy je posypać sezamem, dodać do nich ulubione zioła, cebulę, chudą szynkę i inne – wg uznania – oczywiście, tylko produkty dozwolone w tej diecie. Jest jeszcze jeden ciekawy przepis na bułeczki z tuńczykiem. Podstawowe składniki są podobne, ale zamiast serka dodajemy tuńczyka.

Bułeczki z tuńczykiem

Tuńczyka (w sosie własnym) wyjąć z puszki i rozdrobnić, wymieszać z ćwiartką drobno posiekanej cebuli, 3 łyżkami otrębów pszennych, 1 jajkiem i dwoma łyżkami serka homogenizowanego, doprawić do smaku pieprzem, koperkiem i ewentualnie innymi ziołami wedle uznania. Można z wierzchu posypać sezamem lub makiem. Masę należy odstawić na 10 min. by otręby wchłonęły nadmiar wilgoci, a cała masa zgęstniała. Następnie formujemy niewielkie bułeczki, układamy na blaszce i pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800 przez ok. 20 minut.

Poprzedni

Jak leczyć bulimię?

Właściwości zdrowotne cebuli

Następny

Dodaj komentarz