Przyczyny mroczków przed oczami

Tagi , ,

Syndrom pojawiających się czasami mroczków przed oczami dotyka bardzo wiele osób. Przejawia się to poprzez pojawienie się w naszym polu widzenia czarnych kropeczek, które stają się szczególnie widoczne na jasnym tle. Poznaj przyczyny ich pojawiania się i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.

Przyczyny mroczków przed oczami

Przyczyny mroczków przed oczami mogą być różne – od tych mało groźnych, jak zwykłe zmęczenie po bardziej poważne, których zaniedbanie może przyczynić się do utraty zdrowia, a nawet życia.

Nasze oko wypełnione jest żelową substancją, która specjalistycznie nazywana jest ciałem szklistym. Wraz z upływem czasu ciało szkliste złożone z milionów miniaturowych włókien kolagenowych kurczy się i złuszcza. Drobinki tych włókien bardzo często gromadzą się w ciele szklistym powodując, że dostaje się do niego mniej światła. Jest to właśnie główny powód, dla którego pojawiają się tak zwane mroczki. Najczęściej tego typu zmiany pojawiają się pomiędzy 50-75 rokiem życia.

[AdSense-A]

Kolejną przyczyną mogą być silne, powtarzające się migreny, czy też chroniczny stres. Co więcej mroczki mogą pojawiać się na skutek operacji oczu, na przykład operacji zaćmy. Do poważnych stanów związanych z mroczkami należy też odwarstwienie siatkówki,  rozerwanie siatkówki, odwarstwienie ciała szklistego, krwawienie w ciele szklistym oraz stan zapalny siatkówki oraz ciała szklistego. Przyczyną mroczków może być również obecność ciała obcego w oku oraz anemia.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Nigdy nie należy bagatelizować pojawiania się mroczków przed oczami. Wiemy już, że mogą one być wynikiem poważnych chorób oczu.  Mogą one przybierać wieloraką formę, czasami przybierają one postać czarnych lub szarych kuleczek, kręgów, czy pajęczyn. Często nie świadczą one o niczym poważnym, jednak w miarę pogarszania się problemu należy zwrócić na to szczególną uwagę i zwrócić się o poradę do lekarza okulisty, który pozwoli nam wykluczyć na przykład odwarstwienie siatkówki.

Lekarz za pomocą specjalnej aparatury zmierzy zasięg pola widzenia.Pole widzenia zdrowego oka ludzkiego sięga z boku aż do prawego kąta oka i wynosi 90 stopni.  Dla obojga oczu daje to pole widzenia równe 180 stopni.

Leczenie mroczków polega zwykle na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Polega on na zmniejszeniu gałki ocznej tak, aby wyścielająca ją siatkówka skleiła się z podstawą. Można również zastosować leczenie laserowe. Wybór leczenia zależy oczywiście od przyczyny powstawania mroczków. Oczywiście zabiegi operacyjne wiążą się z pewnym ryzykiem, czy też późniejszymi komplikacjami.

Jeśli mroczki przybierają postać łagodną, zwykle nie trzeba ich leczyć. Jeżeli jednak utrudniają normalne funkcjonowanie oraz pogarszają pole widzenia warto poruszać oczami. W en sposób zmienia się bowiem układ płynu w oczach i polepszy się nasze widzenie.

Poprzedni

Domowe sposoby na kontuzję

Najzdrowsze źródła białka

Następny

1 komentarz do wpisu “Przyczyny mroczków przed oczami”

Dodaj komentarz