Przyczyny napadów głodu

Tagi , ,

Pojęcie wilczego głodu konsekwentnie towarzyszy każdej diecie niskokalorycznej i każdej decyzji o rozpoczęciu procesu odchudzania. Wiele osób skarży się, że to jest najtrudniejszy do pokonania problem oraz główna przyczyna, dla której rezygnują z diety. Aby skutecznie poradzić sobie z nimi poradzić trzeba poznać ich mechanizm. Przyczyny napadów mogą być różne.

  • Niewłaściwie skomponowana dieta, czyli niedobory składników odżywczych. Każdy z pierwiastków bierze udział w ważnych procesach organicznych, więc kiedy zaczyna go brakować ustrój domaga się uzupełnienia. Często mamy ochotę na coś konkretnego – mleko, czekoladę czy jajko, co może być informacją o braku wapnia lub białka. Szczególnie na taki stan wpływają niedobory kwasów omega 3, magnezu i chromu.
  • Niedobór energetyczny – nawet dieta odchudzająca musi spełniać określone warunki, aby była zdrowa. Im mniej kalorii tym krócej organizm taki stan niedoboru znosi, dlatego napady głodu mogą sugerować, że tolerancja wyczerpała się i konieczne jest „doładowanie” w trosce o zdrowie poszczególnych organów.
  • Nadmiar wysoko przetworzonej żywności – kromkę razowego chleba z ziarnami, albo sałatkę z fasoli z otrębami będziemy trawić wiele godzin podczas, gdy produkty technologicznie przetworzone o tej samej kaloryczności przelatują przez nasz układ pokarmowy w kilkanaście minut pozostawiając po sobie pustkę.
  • Nastawienie psychiczne – Często to nasza wyobraźnia podpowiada, że jesteśmy głodni, bo cały czas w świadomości mamy fakt, iż dostarczamy organizmowi mniej niż wcześniej jedliśmy. Nawet rezygnacja z jedzenia jabłka przed snem już może wywoływać bezsenność z powodu pozornego głodu. W takich sytuacjach pomaga komponowanie posiłków, aby optycznie wyglądały na dużą porcję, podawanie na dużym talerzu, uzupełnianie sałatą.

  • Stałe odmawianie sobie – Jedną z przyczyn napadu głodu może być systematyczne odmawianie sobie pewnych produktów. Wiele diet uwzględnia już ten problem wprowadzając w długoterminowych kuracjach nagrody. Może to być kieliszek słodkiego wina, jakiś zdrowy deser, a niekiedy ciasto.
  • Brak motywacji – Bardzo wiele osób podejmuje decyzję o kuracji odchudzającej pod wpływem chwili. Jeśli dodatkowo mieszkają z lokatorami, którym dieta nie jest potrzebna i nie służą oni w żaden sposób wsparciem zajadając się sutym obiadem na tym samym stole bardzo szybko decyzja przestaje być ważna. Podobnie działają uwagi w stylu: „i tak ci się nie uda”.
  • Stres i zaburzenie gospodarki hormonalnej – Za uczucie głodu odpowiadają hormony cholecystokinina, insulina i serotonina. Pierwsze dwa dają uczucie sytości, trzeci zmniejsza zapotrzebowanie na węglowodany. Stres zaburza wydzielanie hormonów, dzięki czemu nawet najedzony człowiek może odczuwać głód, bo tak mu podpowiada mózg. Pragnienie słodkiego wywołuje nadprodukcja noradrenaliny. Zjadanie słodyczy przywraca poziom serotoniny.
Poprzedni

Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Produkty pełnoziarniste w diecie

Następny

Dodaj komentarz