Rtęć w rybach

Tagi , ,

Ryby dostarczają nam duże ilości substancji odżywczych, w tym przede wszystkim dobry tłuszcz typu Omega- 3. Jednak mięso ryb w niewielkiej mierze zawiera również substancje trujące. Do takich substancji zaliczamy rtęć. Powodem takiego stanu rzeczy jest zanieczyszczenie wód związkami z rtęcią, które następnie dostają się do organizmu ryb poprzez proces oddychania lub odżywiania.

Kumulowanie rtęci w rybach

Rtęć ma właściwości kumulowania się w organizmach, dlatego też mięso ryb, które rozpoczynają łańcuch pokarmowy człowieka, czyli żywiących się planktonem lub roślinami, zawiera w swoim składzie małą ilość tego pierwiastka. Najniebezpieczniejsze są wiec ryby znajdujące się na końcu łańcucha pokarmowego – ryby drapieżne. Zjadają one nie tylko plankton zawierający rtęć, spożywają one również mniejsze ryby, w mięsie których poziom rtęci jest już znacznie wyższy.

Badacze zauważają również inną ważną zależność. Im ryba starsza, tym więcej rtęci w jej organizmie. Należy pamiętać o tym, że związki rtęci nie są usuwane z organizmu. Tak więc im więcej planktonu ryba zjadła, tym więcej rtęci zostało zmagazynowane w jej organizmie.

Dodatkowo, ilość rtęci w rybie, zależy również od akwenu, w którym pływała. Powszechnie wiadomo, że wody oceaniczne są zdecydowanie czystsze niż wody mórz, zwłaszcza tych wzdłuż granic państw. W związku, z tym, ryby pływające w głębiach oceanu będą zawierały mniej rtęci, niż ryby żyjące u wybrzeży.

Najwięcej związku rtęci kumuluje się w takich rybach jak rekiny czy tuńczyki. Wysoki poziom rtęci charakteryzuje również pstrąga – 7 µg/kg czy śledzia świeżego – 5 µg/kg. Natomiast najniższy poziom rtęci występuje zazwyczaj w karpiu. W jednym kilogramie tej ryby można znaleźć około 2,5 µg rtęci.

Szkodliwość rtęci

Udowodniono też, iż rtęć w niewielkich ilościach nie jest szkodliwa. Komisja Europejska za dopuszczalny poziom uznaje 0,5 mg rtęci w jednym kilogramie produktu. Pierwiastek ten zmagazynowany w dużych ilościach w naszym ciele może przyczynić się do negatywnego wpływu na nasze funkcjonowanie. Może przyczynić się do nadmiernej wrażliwości skóry czy drętwienia języka. Rtęć poprzez zakłócenie przekazywania impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi uszkadza układ nerwowy, czyli tym samym zaburza również działanie mózgu. W skrajnych przypadkach może dojść do problemów z pamięcią i pojawieniem się halucynacji oraz zaburzeń koordynacji ruchowej.

To jeść ryby czy nie?

Oczywiście ryby jeść można a nawet należy! Mięso ryb jest wskazane ze względu na dużą zawartość zdrowych tłuszczy takich jak OMEGA – 3. Trzeba jednak pamiętać, iż najlepiej spożywać ryby w odpowiednich ilościach i wybierać te, które zawierają najmniej rtęci w swoim organizmie.

Poprzedni

Produkty zawierające aspartam

Jakie są korzyści z jedzenia bananów?

Następny

Dodaj komentarz