Zobacz

Skutki uboczne brania tabletek antykoncepcyjnych

- Kwiecień 25, 2013

Tabletki antykoncepcyjne to ostatnimi czasy najbardziej popularna forma ochrony przed niechcianą ciążą. Jednak jak powszechnie wiadomo tabletki tak naprawdę ingerują w naturalną pracę organizmu i bawią się z naszymi hormonami. Działania te niestety mogą spowodować całą gamę efektów ubocznych.

Tabletki antykoncepcyjne zatrzymują wodę w organizmie

Składnikiem większości tabletek antykoncepcyjnych jest etynyloestradiol, który w znacznym stopniu przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie kobiety. Tabletki zaburzają naturalne proporcje hormonów kobiecych, co przyczynia się powstawania tego problemu. Objawia się to uczuciem ciężkości, przybraniem na wadze oraz pojawiającymi się obrzękami. Co więcej kobieta może odczuwać bolesności i napięcie piersi.

Pigułki negatywnie wpływają na odchudzanie

Wiele kobiet skarży się, że po rozpoczęciu zażywania tabletek antykoncepcyjnych mają one trudności z pozbyciem się zbędnych kilogramów. Dzieje się tak za sprawą wspomnianej wcześniej tendencji do zatrzymywania się wody w organizmie. Na szczęście niewiele bo średnio jedna na tysiąc kobiet utyje 2-3 kilogramy i to na początku stosowania kuracji hormonalnej.

Spadek libido podczas brania tabletek antykoncepcyjnych

Spora część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną ma mniejszą ochotę na seks. Dzieje się tak dlatego, że tabletki powodują spadek stężenia estrogenów we krwi, co przekłada się na tak zwaną suchość w pochwie i uczucie bolesności podczas stosunku. Co więcej zmiana naturalnej flory bakteryjnej skutkuje większą podatnością na zapalenia miejsc intymnych ich pieczenie i ogólne uczucie dyskomfortu, co na pewno nie przyczynia się do wzrostu naszego libido.

Tabletki mogą spowodować huśtawki nastrojów

Tabletki zawierające duże ilości estrogenu mogąYoung woman looking at yellow tablet pillsznacznie wpływać na nasze samopoczucie. Nasz nastrój może wahać się od uczucia spokoju, opanowania, po szybko pojawiający się gniew, czy nawet furie. Niestety może to negatywnie wpłynąć nie tylko na samopoczucie kobiety, ale również na związek, gdyż nie od dziś wiadomo, że częste kłótnie nie budują pozytywnych relacji pomiędzy dwojgiem ludzi.

Pigułki wywołują plamienia

Niestety bardzo często zdarza się, że podczas kuracji hormonalnej pomiędzy miesiączkami pojawiają się plamienia. Taka sytuacja może utrzymywać się przez trzy pierwsze miesiące przyjmowania tabletek. Nie należy jednak panikować, gdyż specjaliści zapewniają, że jest naturalna reakcja organizmu. Gdyby jednak taka sytuacja przeciągała się w czasie, a plamienia stawały się coraz intensywniejsze należy złożyć wizytę swojemu lekarzowi, gdyż być może konieczna będzie zmiana tabletek.

Pigułki antykoncepcyjne powodują uczucie mdłości

Czasami zdarza się, że kobieta przyjmująca tabletki antykoncepcyjne odczuwa silne uczucia mdłości. Co więcej zdarza się, że efektem ubocznym jest również powstawanie żylaków, cellulitu, czy rozstępów. Tak naprawdę wszystko zależy od każdej kobiety i jej organizmu. Wiele kobiet nie odczuwa kompletnie żadnych efektów ubocznych ze stosowania kuracji hormonalnej.

 

Jeden komentarz

 1. monia

  Grudzień 29, 2013 at 6:27 pm

  spadek libido to chyba powszechny skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale na to jeszcze nie znalazłam lekarstwa, natomiast na inne jak np niekorzystny wpływ na serce, wątrobę czy uklad krążenia już tak, biorę harmonellę raz dziennie, dla mnie to taka zdrowa dieta w pigułce, pomoże też utrzymać prawidłową wagę ciała przez zawartość chromu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć + 6 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ostatnio napisane

 • Rodzynki a dieta

  Rodzynki to jedne z najbardziej lubianych bakalii: uwielbiają je dzieci i dorośli, co wynika z...

  • Napisane 284 dni temu
  • 0
 • Jak odstawić alkohol?

  Problem z odstawieniem alkoholu mają zwłaszcza osoby, które piją dużo i regularnie. Taki schemat picia...

  • Napisane 284 dni temu
  • 0
 • Dieta tłuszczowa na masę

  Zwiększenie swojej masy nie jest takie proste, jak może się to wydawać. Nie polega to...

  • Napisane 284 dni temu
  • 0
 • Jadłospis dla diety płaskiego brzucha

  Posiadanie płaskiego brzucha jest marzeniem większości kobiet i całkiem sporego grona mężczyzn. Wbrew pozorom odchudzanie...

  • Napisane 284 dni temu
  • 0
 • Dieta dla sportowców

  Każdy z nas jest inny oraz uprawia różne dyscypliny sportowe. Dobra dieta dla sportowców powinna...

  • Napisane 284 dni temu
  • 0
 • Aminokwasy endogenne i egzogenne

  Podstawowym budulcem naszych komórek są białka. To niezwykle skomplikowane cząsteczki o bardzo złożonych kształtach. Każda...

  • Napisane 284 dni temu
  • 0