Skutki uboczne suplementów diety

, , Tagi , , , , , , ,

Każdy sportowiec marzy o tym, by robić szybkie postępy. Powszechnym zjawiskiem jest zażywanie suplementów. Nie ma w tym nic złego, ani zdrożnego, o ile jest robione w sposób adekwatny. Warto również wiedzieć jakie są skutki uboczne działania niektórych popularnych, legalnych pobudzaczy.

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?

Większość suplementów nie zawiera żadnych innych substancji, których nie znajdziemy w codziennej diecie. Różnicą jest oczywiście dawka. Wobec tego większość suplementów nie powinna być w żaden sposób niebezpieczna, o ile stosujemy się do zaleceń. Jednak warto pamiętać, że zwykłą, źle ułożoną dietą również można zrobić sobie krzywdę. To jedzenie jest przyczyną wielu chorób, a nawet przyczynia się do śmierci setek ludzi rocznie. Wszystko zatem zależy od dawki oraz wiedzy osoby, która chce zażywać suplementy. Niewiedza czasem prowadzi do opłakanych skutków. Na przykład często osoby są przekonane, że kupują niegroźny suplement diety, tymczasem tak naprawdę zamawiają sterydy, które są ukryte pod innymi nazwami.

Kofeina

Zażywanie kofeiny jest jednym ze sposobów na zwiększenie siły. Kofeina wydaje się środkiem całkowicie bezpiecznym, ze względu na to, że jest powszechnie dostępna. Niektórzy wypijają nawet kilka filiżanek kawy dziennie. Tymczasem kofeina nie jest obojętna dla organizmu. Różni ludzie reagują na nią w inny sposób. Na jednych w ogóle nie ma wpływu, na innych ma przesadny wpływ. Przedawkowanie kofeiny ma różne oblicza. U jednych objawia się niepokojem, przyśpieszoną akcją serca, zwiększonym ciśnieniem. Im większe przekroczenie dawki, tym gorzej. Wśród negatywnych skutków ubocznych kofeiny znajdziemy nadmierne rozdrażnienie, zamiast doładowania pojawia się uczucie apatii. Ryzykiem zażywania nadmiernych ilości kofeiny jest również uzależnienie od niej. Wówczas odczuwamy skutki uboczne również gdy nie pijemy kawy lub nie zażywamy kofeiny w innej formie. Są to syndromy odstawienia kofeiny. Niewielkie ilości kofeiny są pożyteczne, jednak jej nadużywanie nie jest niekorzystne.

Środki z wyciągiem z bodziszka

Kofeina daje skutki uboczne przede wszystkim wraz z bodziszkiem. Jest to roślina znana od wielu pokoleń zielarzom. W przypadku osób trenujących bodziszek daje efekt doładowania energią. Ale trudno jest ustalić odpowiednią dawkę, z reguły trzeba zażyć bodziszka całkiem sporo, aby osiągnąć efekty. Niestety ma on złe oddziaływanie na układ nerwowy. Skutkami ubocznymi jest zaostrzenie chorób umysłowych, rozwinięcie paranoi, lęków, chronicznego niepokoju, nerwowości, agresji. Nadużywanie tego środka powoduje uszkodzenia wątroby oraz ma negatywny wpływ na cały układ pokarmowy. Podsumowując środki z wyciągiem z bodziszka są raczej rodzajem dyskotekowego pobudzacza, nie zaś środkiem, który warto wykorzystywać w treningu. Sport ma być przecież z założenia zdrowy.

Produkty przedtreningowe

Substancje te mają za zadanie wprowadzić użytkowników tryb treningowy. Zawierają najczęściej naturalne składniki pobudzające takie jak guarana, wspomniana kofeina, yerba mate, zielona herbata, ale również kreatyna. Wszystko to podnosi poziom azotu w organizmie. Substancje te mają za zadanie poprawić koncentrację oraz wydolność organizmu. Niestety produkty te, podobnie jak kofeina, nie są dla wszystkich. Mogą powodować zawroty głowy, duszności, mdłości, jeszcze nawet przed rozpoczęciem treningu. Zdarzają się nawet omdlenia, a te mogą skończyć się gorzej niż tylko lekkim stłuczeniem. Substancji tych absolutnie nie powinny zażywać osoby, które mają jakiekolwiek problemy z krążeniem, zarówno z nadciśnieniem, jak i niskim ciśnieniem.

Boostery azotu

Są przeznaczone dokładnie do zwiększenia ilości tlenku azotu. Zwiększanie tego związku ma za zadanie poprawić krążenie i sprawić, że mięśnie są „napompowane”. Cieszy to oko każdego miłośnika sportu po skończonym treningu. Wszystko dlatego, że tlenek ma działanie rozszerzające, udrożniające naczynia krwionośne, jednocześnie zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów. Według niektórych źródeł boostery nie są dobre dla naszej wątroby. Jak wiadomo jest to jeden z najważniejszych organów w ciele, a jego zniszczenie lub uszkodzenie grozi ciężkimi powikłaniami. Warto uważać na łączenie boosterów z alkoholem, ponieważ wówczas ryzyko uszkodzenia tego cennego narządu jest większe.

Gainery

Suplementy te zawierają odpowiednią ilość białek i węglowodanów, potrzebnych w czasie wysiłku oraz do przyrostu masy mięśniowej. Osoby uczulone na przykład na laktozę powinny uważnie czytać opakowania tych produktów, ponieważ najczęściej właśnie tam możemy znaleźć tą substancję, lub inne negatywnie oddziałujące alergeny. Na polskim rynku trudno znaleźć odżywki, które nie zawierały by tych substancji. Na szczęście pojawiają się już gainery, które zawierają zamiast laktozy, kazeiny i innych alergenów biała zwierzęce, na przykład wołowe. Z kolei te nie są przeznaczone oczywiście dla wegetarian. Nie należy również zażywać gainerów niezgodnie z przeznaczeniem. Spożywanie większych dawek kończy się nawagą oraz mdłościami.

Poprzedni

Mity o działaniu mózgu

Uspokojenie organizmu po treningu, czyli cool down

Następny

Dodaj komentarz