Smacznie, zdrowo i naturalnie!

Tagi , , , ,

Czy rodzaj spożywanego mięsa wpływa na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną? Jak najbardziej! Dietetycy i lekarza są zgodni, iż jedzenie mięsa jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, niemniej wiele osób popełnia błąd i je zbyt dużo mięsa wieprzowego, a za mało mięsa drobiowego. Przyjrzyjmy się zatem obu rodzajom mięsa i wyciągnijmy wnioski na przyszłość, bo należy jeść przede wszystkim ZDROWO!

Wyższość kurczaka nad wieprzowiną

Nie ulega wątpliwości, iż mięsne proporcje w codziennej diecie są zaburzone. Wynika to przede wszystkim ze zbyt dużej ilości spożywanej wieprzowiny. Na śniadanie, obiad i kolację – czerwone mięso zawiera nie tylko duże ilości tłuszczu, ale także jego nadmiar wywołuje agresję i pobudzenie nerwowe. Całkowicie inaczej niż w przypadku drobiu, a konkretnie – dietetycznego kurczaka. Tego typu mięso (np. Zagrodowy) posiada równomierne rozłożone niewielkie ilości tkanki tłuszczowe (zaledwie 5% całej masy) i nie zawiera ścięgien, dzięki czemu jest on lekkostrawny. To źródło naturalnego białka, którego zawartość może wynosić aż 24% w 100 gramach mięsa. Wpływa ono znacząco na budowę różnorodnych tkanek, zaś zawartość witaminy B12 umożliwia przyswajanie kwasu foliowego i ułatwia syntezę RNA i DNA na poziomie komórkowym. Warto podkreślić, iż zawarta w kurzej wątróbce witamina A aktywnie przyczynia się do poprawy wzroku, kondycji skóry, a także wzmacnia odporność.

Jeden składnik – tysiące pomysłów

Jak przyrządzić kurczaka? W sieci, prasie i notesiku babci można znaleźć setki sposobów na przyrządzenie pysznego dania z drobiem w roli głównej. Filet z piersi kurczaka jest soczysty, kruchy i miękki, dlatego nadaje się do spożywania zarówno dla małych dzieci, jak i osób dbających o linię (niski indeks energetyczny) oraz uprawiających wysiłek fizyczny (dzięki wysokiej zawartości białka). Mogą go jeść nawet osoby cierpiące na choroby wrzodowe, a także kobiety w ciąży.

Kurczaka można mrozić, niemniej najlepiej jest go spożywać świeżego po odpowiedniej obróbce termicznej. Uwaga! Znacznie lepszych, bezpieczniejszym dla układu krążenia i serca, jest pieczenie, gotowanie lub grillowanie mięsa. Należy unikać smażenia drobiu w głębokim tłuszczu, bowiem nasiąka olejem i jest przez to ciężkostrawny. Zaleca się spożywanie 2-3 porcji białego mięsa tygodniowo najlepiej tego, które pochodzi z hodowli ekologicznej lub wolnego chowu. Wówczas mamy pewność, iż zwierzęta są karmione wyłącznie paszami roślinnymi bez dodatku antybiotyków oraz sztucznych dodatków chemicznych, a także mają dostęp do świeżego powietrza.


Poprzedni

Naturalne suplementy diety – jakie wymogi powinny spełniać?

Air fit zadba o kształt Twojego ciała!

Następny

Dodaj komentarz