Spalanie kalorii na rowerze

, Tagi , , , , ,

Jazda na rowerze to jedno z najlepszych ćwiczeń aerobowych, dzięki któremu wprawiamy w ruch całe nasze ciało. W naszym klimacie jeździć na rowerze możemy w każdej porze roku, jeśli jednak nie przepadamy za jazdą w chłodne, mokre i wietrzne dni, możemy wybrać alternatywę w postaci rowerka stacjonarnego. Rower stacjonarny w kwestii spalania kalorii spełni dokładnie te same funkcje co zwykły rower, jednak możemy go używać bez wychodzenia z domu.

Spalanie kalorii na rowerze ma dodatkowy plus w postaci dotlenienia organizmu oraz walorów krajobrazowych, dlatego tak chętnie wybierają je osoby lubiące wycieczki i zwiedzanie. Jazda na rowerze w odróżnieniu od ćwiczeń na siłowni czy też aerobiku pozwala nam na przemieszczanie się w terenie i oderwanie się od monotonii – powtarzalności tych samych ruchów w tych samych warunkach.

Spalanie kalorii na rowerze zalecane jest głównie osobom, które skarżą się na spowolniony metabolizm. Jazda na rowerze zaliczana jest do ćwiczeń aerobowych, które mają za zadanie zmobilizować i dotlenić dużą grupę mięśni, poprawić ich siłę i kondycję,  pobudzić nasz układ krwionośny oraz polepszyć równowagę naszego ciała. Podsumowując, jazda na rowerze dodaje nam siły i energii na każdy kolejny dzień.

Wiele osób uwielbia rekreacyjną jazdę na rowerze i poświęca jej nawet kilka godzin dziennie. Osoby te chwalą sobie korzystny wpływ roweru na ich zdrowie – polepsza się ich forma – nie tylko ta fizyczna ale również psychiczna.

Co ważne, jazda na rowerze może okazać się świetnym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej, jednak aby trening na rowerze przyniósł oczekiwane rezultaty, należy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, siły i zaangażowania.

Aby spalanie kalorii na rowerze przyniosło najlepsze efekty w odchudzaniu, nasz trening powinien być intensywny i możliwie równomierny. Na początku warto jest ustalić ilość minut lub godzin, które poświęcisz przygodzie z rowerowym odchudzaniem. Godzina czasu dziennie lub co dwa dni powinna stanowić minimum. Do treningu z rowerem przydatny może okazać się pulsometr. Jest to urządzenie monitorujące pracę naszego serca. Pulsometr pomoże Ci wyznaczyć Twoje tętno maksymalne oraz kontrolować trening na poziomie 60-70% wspomnianego maksimum. Jazda na rowerze przy tętnie odpowiadającym 60 procentom naszego tętna maksymalnego jest przykładowo jazdą stosunkowo spokojną, jednak też nie za wolną.

Dlaczego akurat 60-70% tętna maksymalnego?

Jeśli już wyznaczyłeś swoje tętno maksymalne, możesz rozpocząć spalanie kalorii na rowerze. 60-70% tętna maksymalnego leży w tzw. strefie spalania tkanki tłuszczowej. Na czym to polega? Otóż jak się okazuje, jest to najlepszy zakres tętna do spalania tkanki tłuszczowej. O fakcie tym możemy się przekonać chodząc na siłownię, gdzie typowe programy do ćwiczeń cardio bazują właśnie na takim indywidualnym zakresie tętna maksymalnego.

Wśród aktywności fizycznych idealnie nadających się do spalania tkanki tłuszczowej możemy wymienić szybki marsz, jazdę na rowerze ze średnią prędkością czy też wolny bieg. Systematyczny trening na poziomie 60-70% tętna maksymalnego gwarantuje najskuteczniejsze spalanie kalorii oraz poprawę kondycji mięśnia sercowego.

Aby trening na rowerze był skuteczny, musimy poświęcić mu przynajmniej trzy sesje tygodniowo trwające minimum godzinę. Trening powinien być solidny i równomiernie intensywny. Spalanie kalorii na rowerze nie będzie efektywne, jeśli rower potraktujemy jako rozrywkę, a nie zaś jako narzędzie pracy. Należy również zwrócić uwagę na trasę przejazdu. Trasa w mieście z dużą ilością świateł i przejazdów przez ruchliwe drogi na pewno nie zagwarantuje nam równomierności w ćwiczeniach.

Ile kalorii spalimy na rowerze?

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Równomierna jazda na rowerze z prędkością ok. 20km/h pozwala na spalenie średnio 10 kalorii na minutę. Oznacza to, że godzinny trening pozwoli nam spalić ok. 600 kalorii. Jeśli jednak jeździmy wolniej – w tempie rekreacyjnym – spalać będziemy około 5 kalorii na minutę, czyli 300 kalorii na godzinę.[/colored_box]

Poprzedni

Ból po prawej stronie brzucha

Najmniej kaloryczne produkty

Następny

1 komentarz do wpisu “Spalanie kalorii na rowerze”

  1. Spalanie kalorii na rowerze nie będzie efektywne, jeśli rower potraktujemy jako rozrywkę,

    Ojej, nawet do jazdy na rowerze potrafi Pan/Pani zniechęcić. Bardzo dziwne są takie artykuły, w których każda potencja przyjemność staje się nauką ścisłą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz