Sposoby na opóźnienie łysienia

, Tagi , , , , ,

Problemem wielu mężczyzn jest łysienie. Codziennie dostrzegają oni, że na ich głowie pojawia się coraz więcej łysych pól i nie sprawia im to radości. Tym bardziej, że łysienie coraz częściej dotyczy osób młodych, około trzydziestego roku życia, a nie starszych panów z brzuszkiem. Tysiące mężczyzn poszukuje metody na opóźnienie tego procesu, uciekając się nawet do absurdalnych metod z powodu desperacji. Tymczasem łysienie nie jest tylko problemem estetycznym.

Przyczyny łysienia

Aby skutecznie zaradzić problemom z nadmierną utratą włosów, przede wszystkim warto poznać ich przyczynę. Męskie łysienie nie jest często związane z poważnymi schorzeniami. Najczęstszą przyczyną łysienia jest męski hormon testosteron, a właściwie jego pochodna, dihydrotestosteron, sprawia, że mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia zaczynają stopniowo tracić włosy. Jednak równie dobrze może to zdarzyć się dwudziestopięciolatkowi. Tak naprawdę włosy takich osób nie wypadają, a jedynie z czasem robią się coraz słabsze. To oznacza, że na miejsce włosa, który przeciętnie żyje około czterech lat, wyrasta nowy, ale znacznie słabszy i delikatniejszy. Wiele wspólnego z tym ma genetyka. Jeśli dziadek i wujek są łysi, to i męscy potomkowie będą. Łysienie genetyczne jest dość charakterystyczne, ponieważ rozpoczyna się od skroni i ponad czołem i postępuje na szczycie głowy. Osoby z tym typem łysienia najczęściej zachowują część swoich włosów po bokach głowy. Łysienie jest również związane z chorobami skóry. Egzemy, łojotokowe zapalenie skóry, drobnoustroje żyjące na skórze, przyczyniają się do tracenia włosów. Istnieje również inny powód nadmiernego ich tracenia, rozpowszechniony szczególnie wśród sportowców kulturystów. Aby zwiększyć swoją masę zażywają oni syntetyczne sterydy i prekursory hormonalne. Wynikiem tego jest szybko postępujące łysienie.

Jak opóźnić proces łysienia?

Proces łysienia można, stosując pewne sposoby, opóźnić. Opóźnienie wypadania włosów, jak się potocznie o tym mówi to właściwie działanie, aby polepszyć ich stan od mieszka poprzez całą długość włosa. Właśnie takie działanie jest najbardziej skuteczne, gdyż jak wspomniano problemem nie jest nadmierne wypadanie, ale słabość włosów. Nie należy jednak spodziewać się spektakularnych efektów. Łysienie dalej będzie postępowało, lecz nie w tak gwałtownym tempie jak dotychczas. Warto wdrożyć metody opóźniania łysienia już w momencie zauważenia pierwszych głębszych zakoli. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym włosy będą wyglądały bardziej naturalnie i stosownie do wieku danej osoby. Oto sposoby na odżywienie włosów.

  1. Dobra dieta. Wielu mężczyzn nie odżywia się racjonalnie i niestety odbija się to na stanie ich włosów. Aby wzmocnić włosy konieczne jest spożywanie białka, cynku, selenu, magnezu, witamin z grupy B, oraz kwasów omega 3. Realne efekty przy wzmocnieniu oraz poroście włosów przynosi jedzenie ziaren słonecznika oraz ziaren siemienia lnianego czy samego oleju lnianego. Oprócz pestek dobrze jest zjadać orzechy, bogate w cynk. Dla zdrowych włosów niezbędne są zdrowe warzywa zielone, bogate w chlorofil oraz witaminy A i C. Nie zaszkodzi zastosować suplementów, ale pochodzących z naturalnych źródeł, na przykład herbaty z pokrzywy czy ze skrzypu polnego.
  2. Czesanie włosów. Mężczyźni rzadko zwracją uwagę na wygląd włosów. Wystarczą dwa pociągnięcia grzebienia (albo i nie) i są gotowi do wyjścia. Tymczasem dla skóry głowy ważne jest jej regularne czesanie. To sposób na pozbycie się obumarłych włosów oraz naskórka. Zalegający na głowie jest przyczyną powstawania stanów zapalnych. Czesanie włosów to także sposób na masaż skóry głowy. Staje się ona przez to mocniej odżywiona i dotleniona, co sprawia, że wyrastają z niej włosy lepszej jakości.
  3. Higiena skóry głowy. Niechętne mycie głowy nie sprzyja opóźnianiu łysienia, ponieważ nagromadzony łój, bakterie i martwy naskórek są przyczyną rodzenia się chorób skóry. Warto zatem regularnie myć głowę. Jeśli to konieczne, nawet codziennie. Jednak aby to zrobić potrzebny jest specjalny szampon. Zwykły może dodatkowo wysuszać i podrażniać skórę, szczególnie przy częstym myciu. Aby temu zapobiec warto zakup uczynić w aptece, na przykład kupując szampon z ketakonazolem, mającym wpływ na cebulki włosów. Innym skutecznym środkiem na głowę osób łysięjących jest mnoxidil.
  4. Leczenie ogólnoustrojowe. Jest niezbędne w przypadku, gdy łysienie jest wynikiem niezrównoważenia hormonalnego. Mężczyźni dotknięci tego typu przypadłością wychodzą od lekarza z receptą na finasteryd, który przekształca hormon testosteron w jego bardziej aktywną formę.
  5. Przeszczep włosów. Jest to skuteczna terapia, stosowana w przypadku gdy wszystkie inne metody okazują się nieskuteczne. To zabieg medycyny estetycznej, polegający na przeszczepie cebulek włosów ze skóry głowy nie objętej łysieniem do miejsc, gdzie jest ono już widoczne. Przeszczepia się włosy krótkie, dlatego na pełen efekt terapii trzeba poczekać, aż odrosną oraz by zobaczyć, czy przeszczep się przyjął. Niekiedy koniecznych jest kilka zabiegów.
Poprzedni

9 błędnych przekonań na temat spalania tłuszczu

Interpretacja badania cholesterolu

Następny

Dodaj komentarz