Trening cardio – jak wybrać odpowiednie tętno?

, Tagi , , , , , , , ,

Trening cardio to inne określenie dla tak zwanych ćwiczeń aerobowych. Pozwalają one odzyskać sylwetkę, wzmacniają całe ciało i poprawiają układ oddechowy. Zobacz, na czym polega trening oraz jak wybrać odpowiednie tętno?

Aby ćwiczenia typu cardio przyniosły wymarzony efekt trzeba odpowiednio dostosować ich czas trwania, intensywność oraz częstotliwość. Wiele osób popełnia największy strategiczny błąd decydując się na wykańczające treningi bez uprzedniego określenia tych trzech czynników. Niestety nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Jak więc ćwiczyć?

Swoją przygodę z treningiem cardio zacznij spokojnie. Mogą tą być przebieżki na bieżni, stepperze, jazda na rowerze, czy aerobik. Zasada jest jedna:

[highlight color=”eg. yellow, black”]wszystkie te formy ruchu muszą mieć wspólny mianownik w postaci czasu – od 30 do 60 minut pracy ciągłej oraz częstości wykonywania – minimum 3 razy w tygodniu.[/highlight]

[AdSense-A]

Tętno podczas treningu i jego znaczenie:

Mówi się, że w treningu typu cardio odpowiednie tętno to klucz do sukcesu. Intensywność treningu cardio określa się na podstawie bicia serca (HR). Ogólnym wzorem na wyliczenie tętna maksymalnego jest:HR max = 220 – wiek. Jest to tętno wynoszące ok. 80-85% maksymalnego tętna konkretnej osoby. Maksymalne zależy od wieku.

Najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie intensywności ćwiczeń jest pomiar tętna w trakcie treningu. Większość urządzeń do ćwiczeń cardio jest wyposażonych w pulsometry, ale można też zaopatrzyć się w swój własny, który przyda się do ćwiczeń w plenerze. Umiarkowane utrzymanie intensywności ćwiczeń na podstawie własnego tętna przyniesie niesamowite efekty.

Poprzez taki rodzaj ćwiczeń możliwe jest kształtowanie wytrzymałości organizmu, ale także spalanie tkanki tłuszczowej i kalorii.

Jak działa pulsometr?

Pulsometr to urządzenie, które składa się z dwóch elementów: paska zapinanego na klatkę piersiową, który monitoruje akcję serca, oraz z zegarka, który jest „komputerem” odbierającym sygnał. Pasek bardzo efektywnie monitoruje tętno i pokazuje, kiedy nasz organizm poddawany jest zbyt wielkiemu wysiłkowi, co nakazuje nam zmniejszyć tempo.

Osoby początkujące powinny zdecydować się na zakup pulsometru bez niepotrzebnych, skomplikowanych funkcji. Jeżeli jednak lubimy tak zwane „bajery”, to na rynku dostępne są urządzenie, ale liczą również przebyte dystanse (w przypadku biegania z pulsometrem) oraz podają ilość spalonych przez nas kalorii.

Poprzedni

10 najlepszych ćwiczeń odchudzających

10 powodów, dlaczego warto być szczupłym

Następny

Dodaj komentarz