Trening na czczo – fakty i mity

Tagi , , , ,

Wokół treningu na czczo krąży wiele mitów. Wiele osób twierdzi, że pozwala on spalić większe ilości niechcianego przez nas tłuszczu, niż miałoby to miejsce po posiłku. Jeszcze inni uważają, że rozpoczęcie treningu bez dostarczenia wcześniej organizmowi odpowiedniej porcji składników odżywczych jest nieefektywne, a co ważniejsze niebezpieczne dla naszego ciała. Jak jest naprawdę?

Trening na czczo – fakty i mity

Do szeregu mitów zaliczyć możemy twierdzenie, że trening na czczo (nie ważne czy ten siłowy, czy aerobowy) jest bezowocny. Pozwala on spalić większe ilości zbędnych kilogramów, jednak powoduje szybsze zmęczenie organizmu. Skutek ten nie jest niczym dziwnym, w końcu nasze ciało nie zostało wyposażone w odpowiednie pokłady witamin i energii potrzebnej do wykonywania treningu i pobiera zapasy, których brak skutkuje bólem głowy, mdłościami, czy nawet omdleniami.

Mitem jest również fakt, że posiłek spożywany tuż po przeprowadzeniu treningu zniweczy wszystkie nasze wysiłki. Nic bardziej mylnego. Każdy człowiek potrzebuje siły i energii, żeby móc normalnie funkcjonować i nie odczuwać notorycznego męczenia i bólów głowy. Po treningu nasze ciało i organizm potrzebuje uzupełnienia utraconych w wyniku wysiłku składników odżywczych, które wcale nie spowodują wzrostu naszej wagi!

Faktem jest natomiast, że trening na czczo możliwy jest w przypadku, kiedy nie jest on zbyt intensywny. Jeżeli uprawiamy poranny jogging, czy na przykład robimy serię ćwiczeń w domowym zaciszu nie istnieją żadne szczególne przeciwwskazania, żeby nie robić tego bez uprzedniego spożycia pełnowartościowego śniadania. Inna sytuacja jest natomiast w chwili kiedy nasz trening przybiera intensywną formę, gdyż zaleca się spożycia wcześniej odpowiedniego posiłku, który uzupełni pokłady energii.

Lepsze efekty ze skutkami ubocznymi

Prawdą jest również, że podczas odchudzania trening na tak zwany pusty żołądek przynosi lepsze efekty. Dzieje się tak za sprawą większego zużycia kwasów tłuszczowych i większej zdolności adaptacyjnej mięśni do wykorzystywania źródła tłuszczu.

Pomimo kilku zalet, jakie mają ćwiczenia na czczo nie zależy zapominać o pewnych efektach ubocznych takiego postępowania. W wyniku tego, że nie dostarczyliśmy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości cukru, podczas wysiłku dostarcza on nam energię z tak zwanych białek mięśniowych. Powoduje to, że zużywają się wtedy pokłady cukru, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i możemy odczuwać uczucia mdłości, bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu. Co więcej jesteśmy bardziej podatni na kontuzje.

Okazuje się, że trening na pusty żołądek ma praktycznie tyle samo zalet, co i wad. Kosztem lepszych efektów narażamy się na niebezpieczne osłabienie naszego ciała. Warto więc zjeść przed rozpoczęciem ćwiczeń przynajmniej pełnowartościowy (najlepiej zbożowy) batonik, który dostarczy naszemu organizmowi to, co dla niego najlepsze i pozwoli nam uniknąć przykrego czucia wycieńczenia po zakończeniu treningu.

Poprzedni

Śniadanie – jeść czy nie jeść?

Najlepsze ćwiczenia z ręcznikiem

Następny

1 komentarz do wpisu “Trening na czczo – fakty i mity”

  1. Pingback: ALLELUJA I DO PRZODU( do czerwca nowa JA!!!) - Strona 4

Dodaj komentarz