Udar mózgu – 8 objawów

Tagi , , ,

Udar mózgu jest zaliczany do chorób cywilizacyjnych. Mimo że jest chorobą dotykającą starszych ludzi, to coraz częściej dotyczy nawet tych całkiem młodych. Przyczynami są w dużym procencie współczesny styl życia, zaniedbywanie problemów ze zdrowiem. Sprzyja mu wysokie ciśnienie, cholesterol, lecz sporo osób nawet mając nadwagę i cierpiąc na nadciśnienie nie rezygnuje z tłustej diety i stosowania używek takich jak alkohol czy chociażby wypijanie dużych ilości kawy. Udar mózgu bywa podstępny i przychodzi niezapowiedzianie. Tym bardziej warto znać nawet wczesne objawy udaru mózgu. Od tego zależy sprawność człowieka. Jeśli udar będzie rozległy to osoba jaka go doznała zaledwie po czterdziestym i pięćdziesiątym roku życia zmienia się w osobę niepełnosprawną, jaka potrzebuje opieki dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oto najbardziej typowe i oraz mniej znane objawy udaru mózgu oraz czynniki sprzyjające.

Czynniki zwiększające zagrożenie udarem.

Aby w pełni uniknąć powikłań związanych z wystąpieniem udaru, trzeba określić przede wszystkim grupę ryzyka. Większość osób nie lubi jeśli ktoś wróży im złą przyszłość i reagują lekceważącym machnięciem ręki. To ogromny błąd, ponieważ najprostszym sposobem na leczenie choroby jest po prostu jej zapobieganie. W grupie ryzyka znajdują się głownie mężczyźni, którzy mają wysokie ciśnienie, cierpią na zmiany miażdżycowe. Duże znaczenie mają genetyczne uwarunkowania, czyli przypadki udaru w rodzinie i u rodziców oraz tryb życia. Zwykle nawet zrezygnowanie z używek, jak palenie papierosów, picie alkoholu, wyeliminowanie nadmiaru cukru i soli z diety, są w stanie znacząco poprawić sytuację. Również osoby, które zażywają narkotyki znajdują się w grupie ryzyka.

Ataki niedokrwienne.

Atak niedokrwienny jest bardzo podobny do udaru, ale z reguły mija w okresie od kilku minut do kilkunastu godzin nie pozostawiając szkód. Atak niedokrwienny to nagła przerwa w dopływie krwi do mózgu. W czasie ataku pojawiają się zawroty głowy, problem z utrzymaniem równowagi, ciemność przed oczami, uczucie słabości. Człowiek traci orientację co się z nim dzieje i gdzie się znajduje, powstają czasowe paraliże, na przykład w nodze lub ręku. Niekiedy objawy te mogą być mylone z upojeniem alkoholowym, ale widząc je nigdy nie wolno ich lekceważyć. Jeśli w przeszłości choć raz zdarzył się atak niedokrwienny oznacza to, że ryzyko wystąpienia udaru następnym razem jest bardzo duże. Aby tego uniknąć trzeba zmienić tryb życia i zażywać zalecone lekarstwa.

Nagła utrata przytomności,zaburzenia świadomości.

Osoba, która zgłasza złe samopoczucie a następnie zaczyna tracić przytomność, może właśnie przechodzić udar. Do osłabnięcia dochodzi zwykle w ciągu kilku minut od rozpoczęcia ataku. Z taką osobą trudno jest nawiązać kontakt, dlatego ważne, aby już w momencie, gdy osoba zgłasza pierwsze objawy zadać jej kilka pytań jakie pozwolą na określenie czy przypadkiem nie rozpoczął się udar. Jeśli osoba majaczy, mówi od rzeczy, albo wydaje się, że ma urojenia, nie zna odpowiedzi na proste podstawowe pytania, jak na przykład o datę urodzenia czy imię i nazwisko, nie umie dokonać prostych obliczeń matematycznych czy rozpoznać podstawowych kształtów, jest to objaw bardzo niepokojący.

Niedowład i paraliż.

Większość udarów dotyczy tylko jednej strony ciała. Często o tym czy nie następuje udar można przekonać się rzucając okiem na usta danej osoby. Jeśli opada kącik ust z jednej strony świadczy to o udarze. By się o tym ostatecznie przekonać warto poprosić daną osobę, by spróbowała się uśmiechnąć. To samo dotyczy kończyn po tej samej stronie ciała. Aby to zbadać trzeba poprosić o próbę ściśnięcia własnej dłoni. Osoba przechodząca paraliż nagle zaczyna osuwać się na jedną stronę, nie może utrzymać pozycji siedzącej.

Udar mózgu – niewyraźna mowa.

Osoba, która przechodzi udar zwykle mimo dezorientacji stara się odpowiadać na pytania i polecenia. Niewyraźna mowa, bełkotanie to objawy udaru. Ponadto osoba mówi przeciągle, wyrażenie jednej myśli zabiera jest znacznie więcej czasu niż standardowo. Nie wolno wówczas tracić cennych minut na próbę zrozumienia jej, tylko natychmiast wezwać pogotowie.

Ból głowy.

Nagłe gorsze samopoczucie, migrena bywają jednym z pierwszych objawów udaru. Je również łatwo pomylić z innymi chorobami i zrzucić winę na przykład na kaca czy warunki atmosferyczne. Osoby cierpiące na migreny nie widzą różnicy pomiędzy tymi objawami a nadchodzącym wylewem. Wyjątkiem jest ostry, określany jako piorunujący ból, występujący z jednym punkcie głowy.

Nudności, wymioty.

Bywa, że udar mózgu, szczególnie u stosunkowo młodych osób jest mylony na przykład z zatruciem żołądkowym. Wymioty nie zawsze są objawem ze strony układu pokarmowego, ale sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z układem nerwowym.

Zburzenia wzroku.

By przekonać się, czy osoba przechodzi właśnie udar, trzeba spojrzeć jej w oczy. Jeśli osoba nie reaguje na przykład na machanie ręką przed twarzą, świadczy to o poważnych uszkodzeniach neurologicznych, na przykład czasowej ślepocie, jaka jest wynikiem wysokiego ciśnienia wewnątrz czaszkowego.

Poprzedni

Objawy bulimii – pierwsze sygnały

9 objawów świadczących o zakażeniu HIV

Następny

Dodaj komentarz