Wady sterydów przy leczeniu bólu narządów ruchu

, , Tagi , , , , , , ,

Ból jest jednym najbardziej trudnym doświadczeniem jeśli chodzi o choroby. Nic dziwnego, że wielu ludzi zrobi wszystko, aby tylko się od niego uwolnić. Jednakże lekarze nie zawsze wskazują pacjentom najlepsze metody leczenia bólu związanego z układem ruchu.

Leczenie zwyrodnień

Najpopularniejszymi sposobami dla ulżenia w bólu oraz dla usunięcia schorzenia u osób cierpiących na zwyrodnienia stawów i kręgosłupa jest przeprowadzenie operacji lub wykonywanie zastrzyków sterydowych. Operacja nie jest wskazana dla wszystkich. Liczy się wiek osoby, która miałaby zostać zakwalifikowana do zabiegu. Niekiedy znacznie lepsze rokowania mają osoby młodsze, dlatego lekarze odradzają operację starszym. Kolejną metodą pomagającą przynieść ulgę w bólu jest fizjoterapia. Zastrzyki natomiast to tak zwana blokada, mająca na celu usunięcie bólu u osób, które nie kwalifikują się do zabiegu, lub się go obawiają, albo z innych powodów nie mogą się mu poddać.

Blokada sterydowa i jej wady

Najczęstszą metodą na ból stawów i kręgosłupa przepisywaną przez lekarzy jest blokada sterydowa. Aktualnie rzadko sugerowana jest jakakolwiek alternatywa dla leczenia bólu u osób ze zwyrodnieniami. Sterydy są wstrzykiwane bezpośrednio w miejsce bólu, niszcząc jego przyczynę czyli zakończenia nerwów. Lekarze przepisują blokady nawet pacjentom, którzy są w takim stadium choroby, że nie odczuwają jeszcze zbyt dużych dolegliwości bólowych i nie potrzebują tak drastycznych środków. Często nie są nawet świadomi tego, że na ich dolegliwości pomogą po prostu leki niesteroidowe, czasami nawet te dostępne bez recepty. Lekarz może pomóc dobrać przy większych dolegliwościach lekarstwa o większej mocy. Zanim zatem skorzystamy ze steroidów, lepiej najpierw wypróbować leki niesteroidowe, ponieważ lista wad blokad steroidowych jest bardzo długa.

Nie leczą, a jedynie zagłuszają chorobę. Ból jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, ale również bardzo potrzebnym. Pełni przede wszystkim rolę ostrzegającą. Organizm tym samym blokuje możliwość pogłębienia się danego schorzenia. Tymczasem przy sztucznej blokadzie, gdy pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, pozwala sobie na większą aktywność. Jednocześnie choroba wcale nie ustępuje, a postępuje. Pacjent jest nieświadomy tego, że przyśpiesza rozwój zwyrodnień. Jednocześnie sterydy nie zawsze działają tyle, ile powinny i tak jak powinny. Oznacza to, że po kilku miesiącach ból powróci i będzie to ból znacznie dotkliwszy niż dotychczas.

Sterydy mogą przyśpieszyć śmierć osób w kwiecie wieku

Stosowanie sterydów doprowadza do zniszczenia nie tylko nerwów, ale również chrząstki stawowej oraz samych kości, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia ilości komórek kościotwórczych. Przez to terapia sterydami nie tylko w żaden sposób nie poprawia zdrowia, a wręcz je pogarsza i doprowadza do powstania chorób towarzyszących. Najczęściej na schorzenia stawów wynikające z ich nadmiernej eksploatacji na przykład w czasie pracy cierpią osoby w średnim wieku po około dwudziestu, trzydziestu latach pracy. To jednocześnie wiek, kiedy zarówno kobiety jak mężczyźni są narażeni na osteoporozę ze względu na wahania hormonalne. Zatem najgorszym rozwiązaniem dla nich jest blokada steroidowa. Innym powodem, dla którego sterydy nie mogą być stosowane przez osoby w średnim wieku to ich przyczynianie się do niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego. W połączeniu z popularną dietą i złym stylem życia sterydy mogą przyczynić się do przedwczesnego zgonu.

Inne skutki uboczne sterydów

Długotrwałe stosowanie sterydów daje wiele innych schorzeń. Sterydy są odpowiedzialne za takie schorzenia jak mocne zaburzenia hormonalne począwszy od trądziku poprzez zaburzenia miesiączkowania po nadmierne owłosienie. Pojawia się charakterystyczne spuchnięcie na twarzy i szyi. Sterydy nie są wskazane dla kobiet zażywających antykoncepcję doustną, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepu, do czego już w dużym stopniu przyczyniają się tabletki hormonalne. Stosowanie sterydów nie pozostaje bez wpływu nawet na psychikę człowieka – przyczyniają się one do rozwoju depresji, są przyczyną złego samopoczucia związanego również z kiepskim wyglądem.

Alternatywy dla leczenia bólu sterydami

Istnieje wiele metod leczenia bólu, które są mniej inwazyjne niż blokada steroidowa i mają mniejszy wpływ na zdrowie. Co więcej są w stanie znacząco poprawić samopoczucie chorych i daje im możliwość prowadzenia normalnego życia. Są to na przykład: chiropraktyka, termoterapia krioterapia, floating. Dużo daje odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w krzem. Okazuje się, że bóle stawów mogą mieć związek z niedoborami pierwiastków śladowych, tak na przykład stwierdzono iż na zwyrodnienia kolan bardzo pomocny jest bor. Warto spróbować również fitoterapii, skuteczne na schorzenia stawów okazują się takie zioła jak czarci pazur czy arnika górska, a nawet skrzyp polny. Warto wypróbować również specjalne żele chłodzące i zawierające naturalne składniki lecznicze. Usuwają one ból i opóźniają rozwój choroby.

Poprzedni

O tym się nie mówi: rak jąder

Czy warto mieć trenera personalnego?

Następny

Dodaj komentarz