Czy warto mieć trenera personalnego?

, , , , Tagi , , , ,

Trening dla wielu stanowi bardzo ważną część życia. Ale także każdy ma nieco inny temperament i charakter. Niektórzy wolą pracować samemu i pokonywać swoje bariery, inni wolą się na kimś oprzeć. Tu powstaje pewien konflikt, czy warto mieć swojego trenera personalnego, czy lepiej polegać tylko na sobie?

Szybkie efekty – tylko z trenerem

Wiele zależy od tego jaki mamy za sobą staż ćwiczeń i czy wiemy do czego dążymy. Początkujące osoby, które chcą osiągnąć dość szybkie efekty powinny współpracować z trenerem personalnym. Oczywiście nie jest wykluczone, że dana osoba świetnie poradzi sobie sama, bo wcześniej dobrze się przygotuje, ale najczęściej zapał do pracy nad sobą mija po kilku pierwszych treningach, kiedy efektów brak, a frustracja wzrasta. W takiej sytuacji dużo osób po prostu porzuca treningi i nie ma ochoty do nich wracać. Tymczasem gdyby od razu zainwestowali w trenera personalnego, z pewnością by tak szybko nie zrezygnowali. Odpowiedni dobór ćwiczeń oraz ich rozkład są w stanie przynieść naprawdę szybkie rezultaty. Jednocześnie wszystkie ćwiczenia są oceniane przez osobę z zewnątrz. Łatwo skoryguje ona źle wykonywane czynności, pomoże poszerzyć zakres ruchu, co z kolei sprawia, że większa ilość mięśni jest angażowana w ćwiczenia. Dobrane przez trenera osobistego treningi będą aktywować zarówno duże mięśnie, jak i mniejsze sploty oraz mięśnie głębokie, przez co ich rozwój będzie bardziej równomierny. Ćwiczenia są również wykonywane poprawnie, co ma bardzo duże znaczenie, ponieważ chroni przed kontuzją. Pamiętajmy, że nie jesteśmy całe życie skazani na trenera. Po jakimś czasie, gdy zdobyliśmy już podstawy, możemy dalej rozwijać się samodzielnie.

Zwiększona motywacja

Motywacja w jakimkolwiek sporcie jest bardzo ważna. Niestety zmotywowanie się, jeśli pracujemy sami ze sobą jest czasem trudne. Brak motywacji, szukanie wymówek, po prostu oddalają nas od wyznaczonych celów i marzeń. Posiadanie trenera zmienia tą sytuację. Nawet największy leniuch po pierwsze nie lubi gdy jego pieniądze się marnują, po drugie jednak odczuwa pewną zależność od trenera. Gdy widzi, że może zostać negatywnie oceniony przez kogoś więcej niż siebie samego, z pewnością zwiększa to jego motywację. Sam trener również jest w stanie wiele zdziałać, aby poprawić motywację ćwiczących. Za dobry trening oraz dobrze wykonane zadanie należy się nagroda i pochwała, a to z pewnością jest coś, co dobrze wpływa na morale.

Cechy dobrego trenera personalnego

Dobry trener wymaga, bywa surowy, ale również pomaga i jest sprawiedliwy. Nic nie pozostaje tajemnicą. Po przeprowadzonym wywiadzie, który ma na celu określić predyspozycje danej osoby, zostaje ona wprowadzona w to, jak będzie wyglądał trening, ile będzie trwał. Trener uprzedza również, że nie wszystko musi wyglądać tak jak w założeniu. Często w czasie treningu pewne aspekty zostają zmienione, by lepiej dopasować je do trenującego. Trener personalny ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie pytania klienta. Powinien być osobą odpowiedzialną. Nawet jeśli dana osoba sugeruje, że potrzebuje mniej czasu na dojście do danego celu, to nie naciska na to. Osoba, która pracuje z ludźmi powinna być bardzo cierpliwa. Jeśli trener łatwo traci cierpliwość, ma skłonność do nadmiernego ingerowania w psychikę klienta, a praca z nim obniża samopoczucie, warto przemyśleć zmianę osoby, z którą trenujemy. Ważną kwestią jest również przyjmowane suplementów. Jeśli trener proponuje je jeszcze przed rozpoczęciem treningów, to klient powinien mieć świadomość, że ich zażywanie bywa istotne, ale ważniejszy jest odpowiedni dobór ćwiczeń.

Czy posiadanie trenera to obciach?

Niektórzy ludzie, szczególnie mężczyźni często rezygnują z pomocy trenera, uważając, że to obciach. Nie chcą by koledzy dowiedzieli się, że potrzebują niańki i pomyśleli, że sobie nie radzą. Tymczasem trener nie jest niczyją niańką. Zatrudnianie trenera opiera się na współpracy a nie dominacji. Trener personalny to nie obciach, ale akt odwagi, ponieważ osoba, która się na niego decyduje po prostu będzie musiała włożyć w swój trening więcej pracy i wysiłku. Nie wspominając już o tym, że nikt tak naprawdę nie musi wiedzieć, że współpracujemy z trenerem, ponieważ od nas samych zależy gdzie i w jakich godzinach się z nim umawiamy. Natomiast efekty będą mówić same za siebie, a koledzy, którzy nie akceptują takiej pomocy, widząc je, będą zaskoczeni jak bardzo byli w błędzie.

Koszt trenera personalnego

Oczywiście wszystkie usługi, jakie świadczy trener, są płatne. To właśnie ceny w dużej mierze odstraszają potencjalnych klientów. Jednak z drugiej strony nie wahają się wydać tych pieniędzy na karnet na siłowni czy w klubie fitness. Istnieje również możliwość skorzystania z treningów grupowych, chociaż mają niższą skuteczność niż ćwiczenia sam na sam z trenerem. Tak jak wspomniano, nie jesteśmy uzależnieni od trenera, i nie musimy z nim ćwiczyć codziennie. Wystarczą konsultacje wtedy, gdy są konieczne. Przecież to i tak od nas w największym stopniu zależy efekt, jeśli sami nie będziemy systematycznie i ciężko pracować, to nawet codzienne wizyty trenera nic nie zmienią.

Poprzedni

Wady sterydów przy leczeniu bólu narządów ruchu

Jak wykształcić szybkość?

Następny

Dodaj komentarz