Węglowodany złożone w diecie

, Tagi ,

Węglowodany są kluczowym źródłem energii dla ludzkiego organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest więc przyswajanie odpowiedniej ilości tego typu związków każdego dnia. Trzeba jednak zachować pewien umiar ponieważ przekroczenie dozwolonego limitu może mieć dla zdrowia negatywne konsekwencje. W związku z tym stosowana dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i zrównoważona, aby znaleźć się we właściwej normie żywieniowej.

Ile węglowodanów w diecie?

Należy zacząć od tego, że rzeczywista zawartość węglowodanów w diecie powinna oscylować w granicy 50% – 60% całkowitego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Najczęściej błędy popełniają osoby, które stosują diety odchudzające lub aktywnie uprawiające sport ponieważ starają się niemalże całkowicie wyeliminować węglowodany ze swojego jadłospisu. Niestety nie jest to właściwe rozwiązanie. A wynika ono przede wszystkim z tego, że w niewłaściwy sposób identyfikowane są właściwości cukrów. Wbrew pozorom nie są to składniki odżywcze, które są wrogiem terapii odchudzających i całkowita eliminacja cukrów zarówno prostych, jak i złożonych z menu jest poważnym błędem. Najważniejszy jest bowiem odpowiedni ich wybór.

Węglowodany złożone powinny być dostarczane we właściwej formie i proporcji. W ten sposób będą one dostarczać organizmowi energii przez cały dzień. Występują one przede wszystkim w formie pełnoziarnistej, czyli znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie, owsiance, płatkach lub muesli. Zawierają się także w brązowym ryżu. Dlaczego są one dla organizmu dobre? Ponieważ węglowodany tego typu są rozbijane do postaci glukozy w inny sposób niż węglowodany proste. Proces ten jest bardziej złożony i długotrwały dlatego ich spożywanie pozwala na otrzymywanie dodatkowej energii stopniowo, równomiernie przez cały dzień. Nie zaś, jak ma to miejsce w przypadku cukrów prostych – szybko i gwałtownie.

Odpowiednia pora jedzenia też ma znaczenie

Warto także wybrać odpowiednią porę dnia do spożywania węglowodanów ponieważ w zależności od pory osiągane są zupełnie różne efekty. Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów w porze porannej morze skutkować wieczornym obiadaniem się oraz uczuciem głodu po porannym posiłku. Dostarczenie odpowiedniej dawki cukrów złożonych wieczorem jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze snem. Oprócz tego dostarczenie dodatkowej dawki węglowodanów złożonych zwłaszcza w ostatnim posiłku wywołuje przyspieszoną redukcję tkanki tłuszczowej oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób układu sercowego i naczyniowego. W ciągu dania natomiast należy odpowiednio i równomiernie rozłożyć dostarczane do organizmu węglowodanów. Jest to popularna strategia zwłaszcza u osób, które nie trenują zawodowo lub regularnie. Takie rozwiązanie pomaga we właściwym ustabilizowaniu poziomu energii i rozłożenie jej na cały dzień.

Cukry złożone mają także pozytywne skutki na ogólne samopoczucie każdego dnia oraz na kształt sylwetki. Dzięki zbilansowanej diecie w złożone węglowodany można osiągać lepszy rezultaty w kuracjach odchudzających i czuć się lepiej na co dzień.

Poprzedni

Niskokaloryczne przekąski

Jak odchudzić nogi?

Następny

Dodaj komentarz