Właściwy poziom cukru we krwi

Tagi ,

Najczęściej pacjenci nie zwracają uwagi na poziom cukru we krwi. Przynajmniej tak się dzieje w przypadku pacjentów zdrowych, którzy mają poziom cukru w normie. Jednak zbyt wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia), jak i zbyt niski poziom cukru (hipoglikemia) może prowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu wybranych narządów. Zbyt wysoki poziom cukru może zniszczyć nerki, oczy, niekorzystnie wpływa także na układ krwionośny i nerwowy. Za niski poziom cukru może uszkodzić nerwy obwodowe i mózg. W obydwu przypadkach mowa o utrzymującym się przez dłuższy czas niewłaściwym poziomie cukru we krwi.

Właściwy poziom cukru we krwi

Właściwy poziom cukru można ustalić albo podczas rutynowych badań krwi, albo wykorzystując specjalne urządzenia, niezwykle popularne zwłaszcza wśród osób chorych na cukrzycę, które muszą badać poziom cukru nawet kilka razy dziennie.
Właściwy poziom cukru mieści się w przedziale 70 – 99 mg/mL (albo 3,9 do 5,5 mmol/L). Jeśli poziom cukru, oznaczany na czczo, wynosi od 100 do 125 mg/mL (5,6 do 6,9 mmol/L), to mówimy o nieprawidłowym poziomie cukru, oznaczającym stan przedcukrzycowy. Poziom cukru we krwi przekraczający 126 mg/mL (ponad 7 mmol/L) w co najmniej 2 kolejnych badaniach oznacza cukrzycę.

Co podnosi poziom cukru we krwi

Najczęściej zbyt wysoki poziom cukru we krwi kojarzony jest automatycznie z cukrzycą. Jest jednak kilka innych chorób, które również mogą zafałszować wyniki krwi. Do tych chorób zalicza się zarówno przewlekłą niewydolność nerek, jak i stres na tle wypadkowym czy zespół Cushinga. Także spożywanie zbyt wielkiej ilość pokarmów w porównaniu z zapotrzebowaniem organizmu oraz przyjmowanie niektórych leków (niektóre leki przeciwdepresyjne, tabletki z zawartością estrogenu czy kwas acetylosalicylowy) mogą podnieść poziom cukru we krwi.

Objawy niewłaściwego poziomu cukru

Zarówno hiperglikemia, jak i hipoglikemia mają określone objawy, które mogą świadczyć o niewłaściwym poziomie cukru. Hiperglikemia to wzmożone pragnienie, duża ilość oddawanego moczu czy objawy senności i zmęczenie oraz mniejsza ostrość widzenia.
Hipoglikemia to ogólny niepokój, drżenie mięśni, nadmierne pocenie się i uczucie głodu.

Badanie poziomu cukru

Osoby chore na cukrzycę pobierają sobie same kroplę krwi z palca i używając specjalnego urządzenia oznaczają poziom cukru. Z kolei rutynowe badanie krwi z oznaczeniem poziomu cukru wymaga, aby badanie to było wykonane na czczo, po co najmniej 8 godzinach od ostatniego posiłku. W tym czasie wolno pić jedynie wodę. Nieco inaczej wygląda badanie krwi przy wykonywaniu testu doustnego obciążenia glukozą. Wówczas pierwsze badanie wykonywane jest na czczo, kolejne po ustalonym czasie i po spożyciu określonej ilości płynu z glukozą. Ten etap może być powtórzony kilkukrotnie. W samym teście chodzi o sprawdzenie, jak organizm sobie radzi z dopływem glukozy. Ustalanie poziomu cukru we krwi to także badanie rutynowe w przypadku kobiet w ciąży, szczególnie między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Poprzedni

Wszystko o treningu Spartakusa

Woda z cytryną na trądzik

Następny

Dodaj komentarz