Wspinaczka skałkowa – sport dla odważnych i wysportowanych!

Tagi , , , , ,

Kategoria aktywności fizycznej, jaką jest wspinaczka skałkowa zdobywa ostatnimi czasy coraz szersze grono zwolenników. Nie należy ona jednak do najprostszych, a tym bardziej do najbezpieczniejszych form uprawiania sportu, jednak nie odstrasza ona kolejnych śmiałków, którzy decydują się na rozpoczęcie treningu. Jak rozpocząć naukę wspinaczki, jakie warunki należy spełnić oraz czym charakteryzuje się ten sport? Dowiedz się czytając poniższy artykuł.

Na czym polega wspinaczka skałkowa?

Wspinaczka skałkowa to sport, który polega na pokonywaniu stromych ścian skalnych po ściśle wytyczonych miejscach przejścia. Wyznaczone trasy wspinaczki mają zazwyczaj różne poziomy trudności, począwszy od tych najprostszych, a kończąc na tych najbardziej skomplikowanych, które pokonywać mogą osoby doświadczone.

[AdSense-A]

Wielu wspinaczy twierdzi, że sport ten działa jak narkotyk. Po podjęciu pierwszej zakończonej sukcesem próby bardzo często ma się ochotę na jeszcze. Pokonywanie kolejnych stopni trudności we wspinaczce jest wyzwaniem, któremu wielu osobom ciężko się oprzeć, dlatego jeśli już raz wejdziesz na ściankę ciężko będzie ci z niej zrezygnować.

Wspinaczka skałkowa zaliczana jest do sportów ekstremalnych, gdyż związana jest ona ze sporym ryzykiem utraty zdrowia. Wytwarzana pod wpływem podniecenia i stresu adrenalina jednak przysłania sportowcom wszelkie niebezpieczeństwa na pierwszy plan wysuwając zdobycie określonego celu. Oczywiście sport ten nie może odbywać się bez specjalnych zabezpieczeń, dlatego wspinacze zaopatrzeni są w specjalne obuwie, liny asekuracyjne oraz co najważniejsze kaski, które mają na celu chronić naszą głowę przez ewentualnymi obrażeniami.

Czy każdy może się wspinać?

Wspinaczka skałkowa nie jest formą aktywności fizycznej odpowiednią dla wszystkich. Wymaga ona od nas szczególnego przygotowania, a przede wszystkim siły, kondycji fizycznej, ogólnie pojętej sprawności oraz niemałej odwagi. Wspinać na pewno nie będą się osoby, które cierpią na lęk wysokości, czy osoby starsze, które z wielu względów mają ograniczoną zdolność ruchową. Trudności z pokonywaniem tras wspinaczkowych mogą mieć również osoby otyłe, gdyż nadmierna tusza będzie powodować szybsze zmęczenie, trudności z oddychaniem oraz ograniczone możliwości ruchowe. Tak więc można powiedzieć, że wspinaczka skałkowa to sport dla osób wysportowanych, które mają świadomość własnych możliwości i przede wszystkim uwielbiają pokonywać kolejne wyzwania.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką?

Na pewno nie możemy z tak zwanego marszu ruszyć na skałkę i wspinać się po trasie wyznaczonej dla osób zaawansowanych. Warto zapisać się na tak zwany kurs skałkowy, na którym profesjonalni trenerzy odkryją nam wszystkie tajniki wspinaczki i nauczą nas jak postępować ze sprzętem i nieświadomie nie narażać się na niebezpieczeństwo. Z biegiem czasu powstaje coraz więcej szkół wspinaczkowych, na których z powodzeniem możemy rozpocząć swój trening.

Poprzedni

Stepper czy rower stacjonarny? A może bieżnia?

Trening z obciążeniem

Następny

3 komentarze do wpisu „Wspinaczka skałkowa – sport dla odważnych i wysportowanych!”

  1. A jak oceniacie bezpieczeństwo. To co ciągnie mnie do wspinaczki to romans ciala z przyrodą. Własny rozwój przebywanie z przyrodą. Nie kręci mnie niebezpieczeństwo. Odmosilam wrażenie ze ostrożność i olinowanie to duza gwaramcja bezpieczeństwa. Czy jest inaczej?

    Odpowiedz
  2. Pingback: Wspinaczka | michal95
  3. Gów… prawda !!
    Osoby z lękiem wysokości nie raz dobrze się wspinają i potrafią sobie z tym lękiem poradzić a nawet wyleczyć się z niego. Więc nie przekreśla w żadnym stopniu ich wspinaczki !!
    Osoby otyłe mogą się wspinać , dodatkowo podczas wspinaczki będą powoli traciły zbędne kilogramy BO WSPINACZKA angażuje ogromne ilości mięśni wysiłku !!
    Żeby ktoś naprawdę miał problem przez nadmiar kilogramów to musiał by być naprawdę baaardzo otyły.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz