Wszystko o: testosteron propionat

, , Tagi , ,

 Testosteron jest organicznym związkiem chemicznym, podstawowym męskim steroidowym hormonem płciowym, który należy do grupy androgenów. Testosteron pełni w organizmie szereg ważnych funkcji między innymi: kształtuje płeć i cechy płciowe już w życiu płodowym, wpływa na kształtowanie się wtórnych cech płciowych takich jak rodzaj owłosienia, zarost na twarzy, budowa ciała czy czy tembr głosu, wpływa on w sposób pobudzający na syntezę białek, powoduje zwiększenie masy ciała, zwiększenie libido, pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa jego objętość, raka prostaty. Testosteron ma także niebagatelny wpływ na sferę emocjonalną. Kształtuje on pewne konkretne cechy jak odwagę, pewność siebie, zdecydowanie czy wybuchowość, a nawet agresję.

Testosteron propionat

Testosteron propionat to szybko działająca forma testosteronu. Propionat testosteronu jest bardzo skuteczny jeśli chodzi nam o bardzo szybki przyrost masy mięśniowej i siły. Testosteron propionat to steroid anaboliczny androgenny – ester krótko-łańcuchowy, który jest oparty na podłożu olejowym, a konkretnie na oleju sezamowym. Stosuje się go domięśniowo w postaci zastrzyków.

Wady testosteronu propionatu

Podstawową wadą testosteronu propionatu jest konieczność bardzo częstego podawania substancji. Dla zadowalającego efektu zastrzyki zależy robić co drugi dzień, a często nawet każdego dnia. Inną wadą zaobserwowaną przez sportowców korzystających z zastrzyków z testosteronu jest fakt, że po zakończeniu cyklu w kilka dni dni, w bardzo gwałtowny sposób spada jego stężenie we krwi. To wszystko powoduje, że maleje masa mięśniowa, znacznie zwiększona pod wpływem wstrzykiwania sobie substancji.

Skutki uboczne testosteronu propionat

Większość skutków ubocznych jakie powoduje stosowanie testosteronu propionatu jest bezpośrednio związana z tendencją testosteronu do konwertowania do estradiolu. Ta właściwość powoduje retencję wody podskórnej, nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz. ginekomastię czyli powiększeniu się sutka u mężczyzny w skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej. Początki tego schorzenia mogą nie wydać się groźne i można początkowo nie połączyć ich z braniem testosteronu, a są to swędzenie lub niewielki ból w okolicy sutków lub niewielkie opuchnięcie.

W konsekwencji gruczoł piersiowy może ulec jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu. Jest on wówczas bardzo obrzmiały i może być bolesny. Innymi skutkami ubocznymi jakie mogą pojawić się w czasie stosowania tej substancji są między innymi: przetłuszczająca się cera na twarzy, trądzik, nadmierne, niechciane owłosienie na ciele, znaczny wzrost agresji, który może znacznie utrudniać kontakty z innymi ludźmi, bardzo niebezpieczny przerost prostaty, podwyższone ciśnienie krwi oraz przyspieszenie łysienia.

Jak zapobiec skutkom ubocznym

Przykre i często niebezpieczne i nieodwracalne skutki uboczne stosowania testosteronu propionat można zminimalizować, poprzez ograniczenie konwersji testosteronu do DHT, a więc przyjmowanie pewnych określonych leków takich jak I5AR. Finasteryd i dutasteryd, które zmniejszają stężenie testosteronu we krwi, i tym samym zmniejszają ewentualne skutki uboczne mogące pojawić się w czasie stosowania tej substancji. Warto korzystać ze sposobów minimalizowania skutków ubocznych, by osiągnąć zamierzony cel, nie narażając się jednocześnie na niechciane konsekwencje.

Dawkowanie testosteronu propionat

Najczęściej stosowanym dawkowaniem testosteronu propionianu przez mężczyzn jest wykonywanie sobie zastrzyków z 50 – 100 miligramów testosteronu codziennie lub co drugi dzień. Tygodniowa dawka testosteronu propionat nie powinna przekraczać 300 – 700 miligramów. Sposób dawkowania dzieli się również ze względu na stopień zaawansowania sportowca. Początkujący powinni stosować do w dawce 50-75 miligramów, ci średniozaawansowani w dawce 75-100 miligramów a zaawansowani sportowcy w dawkach 100 miligramów. Testosteron propionat zwykle stosuje się przez okres od sześciu do ośmiu a nawet od dwunastu do szesnastu tygodni.

Poprzedni

Niedobór witaminy B12

Zdrowe przekąski – czyli jakie?!

Następny

Dodaj komentarz