Wysokie trójglicerydy – dieta, przepisy

, Tagi ,

Trójglicerydy są pochodnymi lipidów i źródłem energii. Powstają w wątrobie podczas dostarczania do niej kwasów tłuszczowych, a ich obecność jest potrzebna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, nadmiar zaś gromadzi się w postaci tkanek tłuszczowych.

Wysokie trójglicerydy – przyczyny

Przyczyn podwyższonego występowania trójglicerydów w organizmie jest kilka, na przykład:

  • nadmierne dostarczanie organizmowi cukrów prostych
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • nadwaga i otyłość
  • ciąża
  • zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia

Ważnym czynnikiem jest również predyspozycja genetyczna.

Dieta w przypadku wysokich trójglicerydów

Stosowanie diety w przypadku występowania podwyższonego poziomu trójglicerydów to podstawa do ich obniżenia. Odpowiednie zestawianie produktów z jednoczesnym eliminowaniem dostarczania organizmowi tłuszczy nasyconych i poprawnie zbilansowane pożywienie to podstawowe zasady walki z podwyższonymi trójglicerydami. Podstawowe zasady i składniki żywienia w takiej diecie to :

  • Zastępowanie tłuszczy zwierzęcych tłuszczami roślinnymi i rybami, dostarczanie optymalnej ilości błonnika zawartego w owocach, warzywach, produktach jęczmiennych i ziarnach.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 zawarte w rybach i produktach roślinnych, uzupełnione olejem rybim popularnie nazywanym tranem.
  • Produkty roślinne zawierające duże ilości kwasów omega na przykład ziarna sezamu, dyni, orzechy włoskie, słonecznik, nasiona wiesiołka czy migdały.

Szczególnie polecane jest zastosowanie diet: ryżowo-owocowej, śródziemnomorskiej, czy dr. Budwig uwzględniających wszystkie obowiązujące zasady zdrowego żywienia.

Przykładowe przepisy

W internecie znaleźć można jadłospisy i zestawy posiłków wraz z ich przygotowaniem. Smacznym daniem może być leczo warzywne które przygotowujemy z cebuli przesmażonej na oleju roślinnym, a następnie dodajemy paprykę czerwoną, cukinię podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem około 15 do 20 minut na koniec dodajemy pomidory, wszystko przyprawiamy mieszanką ziół i ząbkiem czosnku.

Przepisy (dzienne zestawienie posiłków);

śniadanie – miska owsianki z rodzynkami lub z suszonymi owocami,

drugie śniadanie – cztery plastry pomidora,

obiad – 100 g brokułów lub fasolki szparagowej gotowanej na parze,

podwieczorek – koktajl przygotowany z maślanki, jednego banana z łyżką orzechów lub innych ulubionych ziaren,

kolacja – 100 g chudego twarożku z dodatkiem pomidora i szczypiorku.

Czego się wystrzegać, a co może pomóc?

Osobom z podwyższonymi trójglicerydami zabronione jest spożywanie: słodyczy, mleka, jajek, cukru, alkoholu, produktów wysoko przetworzonych, podrobów, prażonych orzechów i ziaren, kawy a także nadmierne używanie soli. Ważną zasadą jest zmiana trybu życia, a dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwoli obniżyć poziom trójglicerydów.

Lekarze tylko w skrajnych przypadkach zalecają kurację farmakologiczną gdyż nie u wszystkich pacjentów odnosi ona pożądany skutek, za to jej stosowanie może dostarczać skutków ubocznych w postaci bólów łydek, łysienia, obciążenia organów wewnętrznych.

Poprzedni

Ile kalorii mają suszone banany?

Czy ryż na odchudzanie to dobre rozwiązanie?

Następny

Dodaj komentarz