Zasady diety i treningu dla endomorfika

, , , , Tagi , , ,

Endomorfik to osoba o typie sylwetki ze skłonnością do rozwijania tkanki tłuszczowej. To właśnie ten typ sylwetki powoduje, że osoby, jakie go posiadają podejmują próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Mężczyźni charakteryzują się otyłością brzuszną, u kobiet masywna jest szczególnie dolna połowa ciała (tak zwana figura gruszki lub dzwona). Bywa to jednak trudne, właśnie ze względu na skłonności do tycia, jak również ciągotki do smacznych, a przy tym bardzo kalorycznych potraw. Ponadto charakteryzują się wolnym metabolizmem. Wszystko to sprawia, że jeśli chcą zachować odpowiednią sylwetkę muszą uważać na to co jedzą i przykładać się do treningu. W ich przypadku ruch to często ostatnia deska ratunku. Bezruch sprawia, że rozwijają się choroby jak zespół metaboliczny, cukrzyca. Na szczęście wysoka samodyscyplina jest wielkim sprzymierzeńcem. Endomorficy w miarę szybko budują mięśnie. Oto kilka porad dla endomorfików dotyczących ćwiczeń oraz diety.

    1. Dieta. Powinna być raczej rygorystyczna, gdyż niestety nawet niewielkie odstępstwo od niej sprawia, że wielotygodniowe wyrzeczenia nie przynoszą takich korzyści, jak mogłyby. Dieta powinna opierać się na jedzeniu o niskim indeksie glikemicznym, z mniejszą ilością węglowodanów. Należy z niej wyrzucić wszystkie słodycze, białe pieczywo, cukier, a zastąpić je węglowodanami złożonymi, ale również w niewielkiej ilości. Endomorficy nie potrzebują także wielkich ilości białek. Spożyte kalorie powinny odpowiadać mniej więcej dziennemu zapotrzebowaniu, lepiej nie przekraczać tej ilości. Ważne jest spożywanie produktów o niskiej zawartości tłuszczu. Nie należy objadać się czerwonym mięsem, konserwami, wędlinami, kiełbasami. Dla endomorfików ważne jest przyśpieszanie oraz stabilizowanie metabolizmu. Dlatego nie powinni oni opuszczać domu bez śniadania, jeść regularne, ale niewielkie posiłki, tak aby uniknąć uczucia wielkiego głodu. Ważne jest spożywanie dużej ilości wody, a także napojów przyśpieszających przemianę materii, takich jak zielona i czerwona herbata, yerba mate. Ważna jest również oczywiście regularna aktywność fizyczna.
    2. Warzywa. Istotne w żywieniu endomorfików jest odpowiednie spożywcie warzyw. Przede wszystkim endomorfik powinien kierować się przy ich wyborze kolorem, najodpowiedniejszy jest zielony. Istotne jest jedzenie brokułów, ogórków, cukinii, szpinaku.
    3. Mniej nabiału. Wbrew pozorom endomorficy nie powinni przesadzać z mlekiem oraz jego produktami. Białko można czerpać z innych źródeł, również roślinnych. Mleko powoduje wysoki skok glikemii we krwi, co z kolei wpływa na produkcję tłuszczu i powoduje problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Nie ma przeciwwskazań dotyczących spożywania jaj. Stara legenda głosi, że wpływają one na ilość cholesterolu znacząco go podnosząc, ale okazuje się, że to mit. Należy jednak na nie uważać, gdyż są wysokokaloryczne.
    4. Trening. Podstawą ćwiczeń endomorfików są ćwiczenia aerobowe, jakie pozwalają na pozbycie się zbędnych kilogramów, nagromadzonych w tłuszczu. Powinny zajmować około trzydziestu minut w każdym treningu. Dopiero wtedy można przejść do ćwiczeń modelujących ciało. Ważne są ćwiczenia poprawiające metabolizm. Dobre efekty daje trening interwałowy oraz cardio. Jak w przypadku każdej budowy ciała ważne jest ćwiczenie wszystkich partii mięśniowych przynajmniej raz w tygodniu. Często należy jedynie ćwiczyć środek ciała, czyli mięśnie brzucha i klatki piersiowej, ponieważ są to punkty, w których najgrubiej odkłada się tkanka tłuszczowa, zatem są najtrudniejsze w modelowaniu. Potrzebują więcej pracy nad nimi. Trening może obejmować ćwiczenia z obciążeniem, ale nie jest najważniejszy ich ciężar, a raczej sama ilość powtórzeń. Dzieje się tak ze względu na to, że mięśnie endomorfików są dość podatne na rozwój. Szczególnie kobiety mogą nie być zadowolone ze zbyt wysokiego rozwoju mięśni. Trening endomorfików powinien odbywać się nawet sześć razy w tygodniu, ale przynajmniej jeden dzień powinien zostać przeznaczony na odpoczynek. Endomorficy potrzebują około siedmiu godzin snu.
    5. Właściwy sport. Endomorfik powinien być aktywny fizycznie dla własnego dobra. Nie jest istotna dyscypilina sportu, jaką będzie uprawiał. Niemniej jednak dobrze sprawiają się w sportach wymagających wytrzymałości i siły, na przykład w rzucie młotem.
    6. Suplementacja. Osoby o endomorficznej budowie ciała nie powinny zażywać odżywek węglowodanowych, ponieważ doprowadzi to do szybkiego rozwoju tkanki tłuszczowej i wzrostu wagi. Wolny metabolizm wskazuje na to, że zapotrzebowanie na węglowodany jest doskonale pokryte przy pomocy codziennej diety. Niekiedy pomocne mogą okazać się preparaty białkowe, jakie wpływają na gubienie zbędnych kilogramów, jednak zbyt duża ilość białka w diecie również nie jest korzystna, obciąża narządy wewnętrzne, trzeba więc zachować równowagę. Niemniej jednak białko zmniejsza łaknienie oraz pomaga w regeneracji mięśni. Dobrze jest zainwestować w preparat zawierający omega 3 oraz aminokwasy BCAA. Do tego nadaje się kreatyna, aby przyśpieszyć rozwój mięśni.
Poprzedni

9 sposobów na kandydozę ogólnorozwojową

10 sposób na zaparcia

Następny

Dodaj komentarz