Zasady diety i treningu dla mezomorfika

, , , , Tagi , , , , ,

Mezomorfik to typ budowy ciała, o jakim marzy wielu ludzi. Bycie mezomorfikiem oznacza wyższe skłonności do budowania odpowiedniej masy mięśniowej na tle ektomorfików i endomorfików, z których jeden ma trudności ze zbudowaniem muskulatury, a drugi ma nadmierne skłonności do tycia. Mezomorfik to osoba o atletycznej budowie ciała, o idealnych proporcjach i rozwiniętych mięśniach. Mężczyźni mają rozwinięty równomiernie zarówno klatkę piersiową, cały korpus, jak i dolną połowę ciała. Posiadają silne serce oraz tętnice, mięśnie i stawy są wytrzymałe. Kobiety są również proporcjonalne, ponieważ posiadają budowę tak zwanej klepsydry. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom oraz racjonalnej diecie osoby o podobnej budowie ciała uzyskują świetne wyniki. Oto kilka zaleceń dla takich osób.

    1. Dieta. Mezomorficy nie mają wysoko rozwiniętych tendencji do tycia, nawet jeśli nie odżywiają się zbyt zdrowo. Jednak nie oznacza to, że nie muszą stosować diety. Wręcz przeciwnie, ale na szczęście wyniki będą widoczne szybciej niż w przypadku innych typów budowy. Dieta powinna być tak dobrana, by stawiać na rozwój tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej. Kluczem jest zdjadanie sporych ilości białek, zawartych zarówno w pokarmach roślinnych jak i zwierzęcych. Mezomorficy powinni stawiać na jedzenie mięsa chudego, jak kurczak, mięso królicze i zajęcze, ryby, nabiał, w tym jaja. Mięso czerwone ze względu na dużą ilość groźnego dla tętnic tłuszczu powinno być spożywane sporadycznie. Dużo białek znajduje się także w roślinach strączkowych, w soi, ciecierzycy, soczewicy czy fasolce. Musi jednak zostać zachowana równowaga pomiędzy innymi elementami pokarmu, czyli węglowodanami i tłuszczami. Mezomorficy powinni zjadać sporą ilość węglowodanów, głównie złożonych, znajdujących się w produktach zbożowych. Nie powinni obawiać się słodkich owoców od czasu do czasu. Niekiedy mogą pozwolić sobie na odejście od ścisłej diety na rzecz spróbowania kawałka ciasta lub kilku kostek czekolady. Z pewnością takie okazjonalne podjadanie nie odbije się na ich figurze, nie wolno jednak z tym przesadzać.
    2. Suplementacja. Mezomorfik nie potrzebuje zbyt skomplikowanej suplementacji, wystarczą łatwo dostępne i popularne odżywki białkowo węglowodanowe oraz zestaw najważniejszych witamin. Dobrze sprawdzają się też koktajle.
    3. Trening. Dieta to w przypadku mezomorfika już duży sukces. Zachowanie odpowiedniej wagi już wyróżnia te osoby pod względem muskulatury. Dobrze dobrany trening pogłębia ten efekt. Jednak dobrze jest skorzystać z rady profesjonalistów, aby nie popełniać niepotrzebnych błędów, a także dobrać odpowiednie ćwiczenia indywidualne. Wielu mezomorfików jest skłonnych do trenowania tylko części mięśni, na przykład rąk i nóg z pominięciem reszty ciała. Wynik jest daleki od ideału. Dlatego mezomorficy muszą stawiać na odpowiednie wytrenowanie całego ciała oraz nie stosować zbyt wielu ćwiczeń tlenowych. Trening cardio pomoże utrzymać poziom tkanki tłuszczowej w ryzach. Optymalnym treningiem dla mezomorfika są ćwiczenia ze sztangami, ze sporym obciążeniem. W każdym treningu powinno dominować jedno ćwiczenie podstawowe.
    4. Odpowiedni sport. Mezomorficy uprawiają oczywiście każdy rodzaj sportu, ale są szczególnie predysponowani do niektórych rodzajów. Jest to w pierwszej kolejności oczywiście kulturystyka, ale nie tylko. Mezomorficy to również urodzeni wojownicy, dlatego chętnie angażują się w sporty wymagające konkurencji. Mezomorficy są także dobrzy w dyscyplinach angażujących całe ciało do pracy, na przykład we wioślarstwie. Dobrym rozwiązaniem jest każdy sport jaki wymaga umiejętności zwinnego poruszania się, rozwiniętej prędkości oraz siły fizycznej. Jedno jest pewne, mezomorficy pod żadnym pozorem nie powinni spędzać życia na siedząco. Są stworzeni do aktywności fizycznej i predysponowani do niej pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
    5. Psychika. Psychika jest istotna u mezomorfików. Są to osoby pewne siebie, waleczne, chętnie biorące udział w konkurencjach i chcące się wykazać oraz sprawdzić. Ponieważ ich typ budowy ciała jest stosunkowo rzadki bywa, że popadają w samozachwyt. Do pewnego stopnia jest to dobre sprawia, że karta się odwraca i wówczas to, co pchało na szczyt staje się przyczyną upadku. Dlatego mezomorficy powinni zachować pokorę. Przykładowo źle działa chęć jeszcze większego przyśpieszenia rozwoju mięśni, niecierpliwość. Mezomorficy powinni trzymać się z dala od sterydów anabolicznych, ze względu na to, że są podatni na choroby serca i układu krwionośnego. Mogą cierpieć na nadciśnienie, co jeszcze zaostrzają sterydy. Nawet krótkotrwałe zażywanie kończy się zwykle zawałem serca, przerostem mięśnia sercowego, udarem. Mezomorficy bywają podatni na zaburzenia na tle wyglądu, co skutuje często tym, że nie wychodzą z siłowni, a na trening poświęcają każdą wolną chwilę. Tymczasem w ich przypadku, jak w każdym innym typie budowy ważne jest zastosowanie przerw na regenerację mięśni. Niektóre osoby z tym typem budowy mogły słyszeć wcześniej że im się poszczęściło, ale nie oznacza to, że nie muszą uważać na kontuzje.
Poprzedni

10 sposób na zaparcia

Jak dbać o oczy?

Następny

Dodaj komentarz