Zasady skutecznej diety na trądzik

, Tagi , , , , , , , , ,

Trądzik to przypadłość na którą cierpi większość nastolatków. Niestety myliłby się ten, kto twierdziły, że to mija z wiekiem, ponieważ wielu ludzi jeszcze długo po okresie dojrzewania zmaga się z nasilającym się trądzikiem. Okazuje się, że znaczący wpływ na to ma rodzaj diety jaki stosują oraz ich tryb życia. Warto zapoznać się z zasadami żywienia w przypadku trądziku, ponieważ gabinety dermatologiczne proponują bardzo inwazyjne metody leczenia. Środki i antybiotyki doustne mające leczyć trądzik uszkadzają wątrobę, a w przypadku zajścia w ciążę niszczą płód. Aby leczyć trądzik bardzo młodym dziewczętom przepisywane są tabletki antykoncepcyjne, również mające szereg skutków ubocznych. Tymczasem już prawidłowa dieta jest w stanie wiele naprawić.

    1. Odstaw nabiał. Coraz więcej uwagi zwraca się na to, że mleko oraz zawarte w nim i w przetworach mlecznych białka przyczyniają się do rozwoju zmian trądzikowych. Wszystkiemu winien jest IGF-1, czyli hormon jaki strukturalnie jest niezwykle podobny do insuliny. Jest on odpowiedzialny za pobudzanie wydzielania nadmiernej ilości łoju, co przyczynia się do tworzenia zmian trądzikowych. Rozwiązaniem jest zrezygnowanie z picia mleka i spożywania przetworów mlecznych. Ma to także znacznie w przypadku słodyczy zawierających mleko i białka mleka, jak czekolada, lody. W naszym społeczeństwie wielu ludzi obawia się odstawienia mleka, ponieważ uważa się, że to jedyne dobre źródło wapnia i jest niezbędne w codziennym żywieniu. Jednak coraz więcej pojawia się głosów, że jest wręcz odwrotnie. Badania pokazują, że mleko może przyczyniać się do nadwagi a większość ludzi nie toleruje laktozy. Wapń można czerpać z wielu innych łatwo dostępnych produktów żywnościowych takich jak na przykład nieuskany sezam, rośliny strączkowe takie jak soja, w zbożach jak komosa ryżowa, amarantus, w roślinach jak jarmuż, brokuły, pietruszka.
    2. Wyeliminuj z diety cukier. Cukier rafinowany jest odpowiedzialny za gwałtowny wzrost insuliny we krwi, co z kolei negatywnie odbija się na cerze. Dzieje się tak poprzez zaburzenia gospodarki hormonalnej. Spada poziom hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe oczyszczanie się porów skórnych. Efektem jest zaleganie na powierzchni skóry łoju na wespół z obumarłym naskórkiem, środowiskiem idealnym dla rozwoju bakterii. Mleko oraz przetwory mleczne także wpływają na wytwarzanie sporej ilości insuliny przez co zaburzają pracę hormonów. Zagrożeniem są też zwykłe bułki, bułki słodkie, chleb i inne wyroby piekarnicze na bazie białej mąki. Najlepiej w ogóle pozbyć się z diety cukru i węglowodanów prostych, czyli wszystkich słodyczy, a zastąpić je węglowodanami złożonymi.
    3. Unikaj spalonego tłuszczu zwierzęcego. W naszej diecie pełno jest tłuszczu zwierzęcego, co gorsza przetworzonego. Najgorzej na cerę działają stare tłuszcze używane wielokrotnie, poddawane długiemu procesowi obróbki cieplnej. Taki tłuszcz jest powszechny w restauracjach typu fast food, dlatego lepiej w ogóle unikać takich przybytków lub stołować się tam tylko od czasu do czasu. Pożyteczne dla cery są tłuszcze Omega 3, czyli nienasycone, jakie pomagają w utrzymaniu gładkiej, nawilżonej i wyglądającej zdrowo cery.
    4. Oczyść organizm. Złogi toksycznych substancji źle wpływają na stan cery. Wówczas dobrze jest oczyścić organizm aby wspomóc go w walce z usuwaniem trądziku. Im szybciej ciało wróci do równowagi, tym walka ze zmianami skórnymi będzie efektywniejsza. Aby tego dokonać warto pić soki, na przykład buraczany, jaki ma właściwości usuwające zanieczyszczenia z układu pokarmowego. Dobrze sprawdza się skwalen, pierwiastek jaki jest dostępny w takich produktach jak amarantus, oliwki, wątroba rekina. Działa antybakteryjnie i wspomaga pracę trzustki odpowiedzialnej za gospodarkę insuliną. Oczyszcza wątrobę. Warto również pić duże ilości wody, co sprzyja wymianie płynów w organizmie. Woda powinna być niegazowana, źródlana lub filtrowana.
    5. Zmniejsz stosowanie soli oraz ostrych przypraw. Podobnie jak w przypadku mleka nadmiar soli oraz ostrych przypraw pobudza wydzielanie łoju na skórze. Ponadto sól zaburza procesy zachodzące w ciele i obniża skuteczność oczyszczania organizmu poprzez wzmaganie zatrzymywania wody w organizmie przez co oczyszczanie jest upośledzone lub w ogóle nieskuteczne.
    6. Postaw na witaminy z grupy B. W sposób znaczący poprawiają one stan skóry. Kluczem jest czerpanie kompleksu witamin z diety, ale początkowo by uzyskać niemal natychmiastowy efekt można zakupić w sklepie dobry preparat witaminowy. Nie należy stosować go przez długi czas. Naturalnym suplementem zawierającym kompleks witamin B (tylko współpracując ze sobą są najskuteczniejsze) jest alga morska spirulina, wspomagająca oczyszczanie. Oprócz tego witaminy z grupy B znajdują się w zbożach, takich jak kasza jaglana, amarantus, komosa ryżowa oraz w siemieniu lnianym. Należy je na stałe włączyć do diety.
    7. Postaw na zdrową dietę, bogatą w kompleks niezbędnych witamin. Dieta przy trądziku powinna być zróżnicowana oraz dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów.
Poprzedni

Bez kawy, czyli sposoby na pobudzenie się rano

Jak poprawić jakość snu?

Następny

Dodaj komentarz