Zioła na regenerację wątroby

Tagi , , ,

Wątroba jest bardzo ważnym narządem naszego organizmu. To ona jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z wszystkich niezdrowych substancji takich jak alkohol, toksyczne tłuszcze trans czy choćby leki.

Na pewno dobrze znasz uczucie pobolewającej wątroby. Możesz go doznać np. po zjedzeniu bardzo ciężkostrawnego posiłku lub kiedy to wątroba nie może nadążać z ilością pokarmu dostarczanego do organizmu (np. w święta), a to z kolei objawia się różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami w jamie brzucha. Wątroba bie­rze także udział w utrzy­ma­niu sta­łego poziomu glu­kozy we krwi. Kolejną jej rolą jest magazynowanie glikogenu, który w momencie wzmożonego zapotrzebowania na energię przekształca się ponownie do glukozy. Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów układu pokarmowego i bierze czynny udział w procesie trawienia. Zasługi wątroby są nieocenione.

To właśnie wątroba jest odpowiedzialna za wyłapywanie i usuwanie wszelkiego rodzaju toksyn. Jest również magazynem witamin A, D i K. W związku z faktem, iż wątroba pełni szereg funkcji, bez których dalsze życie człowieka byłoby skazane na zagładę, należy o nią dbać i chociaż od czasu do czasu podarować jej prezent w postaci lekkostrawnej diety i kuracji regenerującej.

Jakie zioła regenerują wątrobę?

W regeneracji wątroby mogą być pomocne rozmaite zioła. W sklepach jest wiele herbatek ziołowych, które mają wspomóc nieprzerwaną pracę wątroby. Na przykład napar z ostropesta plamistego jest w tym przypadku szczególnie skuteczny. Zawiera on flawonoidy, które wspomagają wytwarzanie komórek wątrobowych. Często stosowany jest również podczas leczenia marskości wątroby. Pomaga on również w wydaleniu kamieni żółciowych z woreczka żółciowego. Przykładem suplementu, którego głównym składnikiem jest ekstrakt z ostropesta plamistego jest Sylimarol.

Zobacz także: zioła detoksykujące organizm

Wyciąg z karczocha

Inny przykładem ziół, które wpływają na szybszą regenerację wątroby jest wyciąg z karczocha. Zawiera on leczniczą cynarynę, która pełni funkcję ochronną – chroni komórki wątrobowe. Cynaryna stymuluje również produkcję żółci, co znacznie wpływa na zmniejszenie się poziomu tłuszczu i cholesterolu we krwi. Zmniejsza się również ilości tłuszczu w wątrobie, dzięki czemu narząd działa znacznie lepiej.

Kocanki piaskowe

Kocanki piaskowe to zioła, które niwelują zaburzenia funkcjonowania wątroby. Przeciwdziałają one stanom zapalnym przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Wspomagają również trawienie. Mają one także działanie żółciopędne.
Dobrym sposobem na regenerację wątroby jest także napar z mniszka lekarskiego. Podobnie jak wyciąg z karczocha czy kochanków piaskowych, przyczynia się zwiększonej produkcji żółci. Wspomaga on pracę wątroby i oczyszczają ją.
Innym ziołem, doskonale znanym dzięki swoim właściwościom, jest dziurawiec zwyczajny. Choć jest to zioło o bardzo szerokim spektrum zastosowania, lekarze polecają go również osobom cierpiącym z powodu słabej wątroby. Dziurawiec ma za zadanie wzmocnić wątrobę i polepszyć pracę dróg żółciowych. Stosuje się go nawet przy początkowych objawach kamicy żółciowej oraz nieżytu żołądka.

Cytryniec chiński

Kolejnym ziołem, które zostało docenione wśród zwolenników medycyny naturalnej jest cytryniec chiński. Jego zdaniem jest nie tylko ochrona wątroby, ale także jej naprawa i pobudzenie dróg żółciowych do efektywniejszej pracy. Dzięki leczniczym właściwościom cytryńca w wątrobie dochodzi do przyśpieszonego procesu rozkładania toksyn i zwiększonego ukrwienia, a co za tym idzie utlenienia i przepływu krwi.

Zanim więc pójdziemy do lekarza po farmaceutyczne sposoby regeneracji wątroby, warto spróbować pić przed snem szklankę naparu z ostropesta plamistego lub mniszka lekarskiego. Ich działanie może okazać się skuteczne, a wizyta u lekarza może okazać się zupełnie zbędna.

Poprzedni

10 zdrowych nawyków, żeby żyć dłużej

Trening na siłowni a spalanie tłuszczu

Następny

Dodaj komentarz