Żywność o niskim indeksie glikemicznym

Tagi , ,

Żywność o niskim indeksie glikemicznym to pojęcie często używane przez dietetyków oraz osoby stosujące przeróżne diety. Czym w ogóle jest Indeks glikemiczny? Dla nie wtajemniczonych jest to wskaźnik, który pokazuje nam, ile cukru znajduje się w węglowodanach oraz określa wzrost glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Im jest on wyższy dla danego produktu, tym większe ryzyko, że niewykorzystany cukier zostanie zamieniony w tłuszcz. I odwrotnie, im więcej produktów o niskim wskaźniku w naszej diecie, tym wzrost poziomu cukru w naszym organizmie następuje znacznie wolniej. Jest to szczególnie przydatna informacja, dla osób które chcą schudnąć kilka kilogramów. Układając swoją dietę na wzór diety Montignaca, czyli z produktów o niskim indeksie glikemicznym, można ograniczyć poziom glukozy we krwi, a tym samym schudnąć i utrzymać swoją wagę bez efektu jo-jo.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

Kierując się zasadą indeksu glikemicznego należy spożywać produkty, których IG nie przekracza 55. Do produktów o niskiej wartości wskaźnika należą między innymi: jajka, owoce morza, ryby , skorupiaki. Jeżeli chodzi o warzywa, to niską wartością wskaźnika IG charakteryzują się: fasola, cukinia, bakłażan, cebula, kalafior, kapusta czy pomidory. Do grupy owoców zawierających mało glukozy zaliczyć możemy np.: mandarynki, grejpfruty czy brzoskwinie. W Internecie dostępne są tabele przedstawiające produkty o niskim wskaźniku glikemicznym.  Według diety Montignaca nie powinniśmy również opuszczać posiłków.

Przykładowy jadłospis o niskim indeksie glikemicznym

Ważne jest też picie 2 litrów wody dziennie. Śniadanie powinniśmy zjeść najpóźniej 1 h po przebudzeniu się.  Jeżeli chodzi o jadłospis to jest on bardzo prosty. Na przykład na śniadania możemy zjeść pomidory z cebulką w sosie jogurtowym.  W między czasie możemy przekąsić jakiś owoc np. brzoskwinie lub jogurt naturalny.  Bardzo łatwo i stosunkowo szybko można zrobić również dania obiadowe. Na obiad możemy zjeść rybę, najlepiej grillowaną, a do tego warzywa np. cukinię czy kalafiora. Możemy tez pokusić się  o przygotowanie brokułu zapiekanego. Wystarczy ugotować brokuł. Podsmażyć sześć ząbków czosnku i papryczkę chili, a następnie wymieszać razem z miękkim brokułem. Dzień można zakończyć jedząc sałatę lodową  z tuńczykiem, pomidorami i cebulą.  Tak dobrane produkty i potrawy o niskim indeksie glikemicznym pozwolą nam zachować szczupłą sylwetkę oraz zrównoważyć poziom hormonów trzustki w naszym organizmie.

Poprzedni

Czy bieganie na czczo przynosi lepsze efekty odchudzania?

Najlepsze sposoby na uzupełnienie magnezu

Następny

Dodaj komentarz