10 objawów jakie może wywołać zwykły pocałunek

Tagi , , ,

Mononukleoza to choroba zakaźna, o której niewiele się mówi. Ze względu na objawy bywa mylona z wieloma innymi chorobami o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Jest nazywana chorobą pocałunków, ponieważ właśnie tą drogą najłatwiej jest się zarazić. Właściwie drogą do zarażania jest po prostu ślina, dlatego kontakt ze śliną nosiciela zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. W przypadku dzieci wirus może być przenoszony na naczyniach stosowanych do jedzenia, jakie nie zostały dokładnie umyte, zabawkach, które są chętnie wkładane do ust. Innym źródłem zakażenia jest przetoczenie krwi od nosiciela zarazka, lub sam kontakt z nią. Inne nazwy tej choroby to angina gruczołowa lub monocytowa, choroba Pfeiffera. Ta zakaźna choroba występuje najczęściej w przypadku dzieci lub młodych osób w okresie dojrzewania, chociaż dotyczy także osób około trzydziestego roku życia. Im osoba starsza tym objawy są bardziej nasilone. Okres wylęgania tej choroby jest dość długi ponieważ obejmuje czas około trzydziestu dni. W tym czasie wirus mnoży się w śliniankach człowieka. Podstawą rozpoznania jest badanie krwi. Oto typowe objawy choroby pocałunków.

    1. Złe samopoczucie, apatia. Można te objawy pomylić ze zwykłą chandrą, zmianą pogody, wahaniami ciśnienia. Mało kto idzie do do lekarza lub wysyła tam dziecko notując takie objawy, z nadzieją, że wszystko i samo minie. Stan taki utrzymuje się przez kilka dni i jest połączony z innymi objawami. Charakterystyczne są utrata apetytu, niemożność wywiązania się z obowiązków. Dzieci i młodzież bywają rozkojarzone, nie mogą skupić się na wykonywanych czynnościach. Powodem nie jest jednak młody wiek, ale rozwijająca się rzeczywista choroba.

    2. Ból głowy. Głowa może pobolewać nawet osoby, które nigdy nie cierpiały na migreny. Ból zdarza się o różnych porach dnia i jest uogólniony. Pojawić się może także mylący ból mięśni oraz stawów.

    3. Gorączka. Wydaje się, że te objawy wyjaśniają kiepskie samopoczucie. Sprawa wydaje się jasna – to zwykłe przeziębienie. Ale symptomy stają się nietypowe i zaczynają przypominać inne zaburzenia. Powiększenie migdałków, katar, spuchnięcie gardła – to objawy zapalenia migdałów i na to może być leczony pacjent, jednak podjęte środki leczenia, czyli podanie antybiotyków nie dają oczekiwanych rezultatów. Mimo podjętego leczenia gorączka wzrasta i może osiągać nawet blisko czterdziestu stopni. Charakterystyczne jest to, że gorączka utrzymuje się przez długi czas, nawet do dwóch tygodni. Konieczne jest wówczas wykonanie badań laboratoryjnych.

    4. Znacznie powiększenie węzłów chłonnych. Charakterystycznym objawem choroby jest powolne rozprzestrzenianie się wirusa na cały organizm. Dlatego pojawiają się obrzęki wszystkich węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy twarzy i szyi. Węzły chłonne są wrażliwe na dotyk i bolesne. Niekiedy mogą urosnąć do znacznych rozmiarów. Charakterystyczne jest to, że węzły powiększone są głównie z jednej strony ciała. Twarz puchnie, a żadna pozycja nie przynosi ulgi. Osoba chora jest obolała, nie może spokojnie spać, do tego dochodzi wysoka gorączka.

    5. Rosnący ból gardła, spuchnięte gardło. Przy badaniu widać, że gardło pacjenta jest spuchnięte, zaczerwienione, pojawia się charakterystyczny nalot. Z ust czuć nieprzyjemny, nieświeży zapach.

    6. Jednym z objawów występujących u pięćdziesięciu procent chorych jest powiększenie brzucha, ucisk i ból w jego obszarze. Wynika to z powiększenia narządów wewnętrznych jak śledziona, nie rzadko też wątroba. W wyniku stanu zapalnego w wątrobie rozwinąć może się żółtaczka objawiająca się zażółceniem gałek ocznych oraz skóry chorych. Powiększenie narządów wewnętrznych można wyczuć przy badaniu brzucha palcami, w przypadku dużego obrzęku.

    7. Wystąpienie obrzęków. Obrzęki zdarzają się w obrębie głowy mogą dotyczyć na przykład powiek, widoczne są w obrębie twarzy, która staje się spuchnięta i napięta. Zdarza się spuchnięcie i krwawienie dziąseł, jak również pojawiają się wybroczyny w obrębie jamy ustnej, na przykład na podniebieniu.

    8. Bardzo obfity katar. Katar również nasila się, pojawia się łzawienie oczu, podrażnienie błon śluzowych, trudności w oddychaniu wynikające z obrzęków.

    9. Wysypka. Pojawiająca się czerwona wysypka pokrywa duże połacie ciała, na przykład całe plecy setkami drobnych plamek. Przybierają one formę niewielkich grudek, bardzo ściśle pokrywających cały obszar skóry. Wysypka występuje głównie u osób, u których podjęto leczenie farmakologiczne na bazie antybiotyku. Niestety nie jest ono skuteczne w przypadku tej choroby.

    10. Objawy utrzymujące się około miesiąca. Mononukleoza to choroba zakaźna, której objawy utrzymują się przez rekordowy czas, czyli około miesiąca. Nie występują wszystkie na raz, lecz ten fakt oraz brak lekarstwa czy szczepionki na wirus doprowadzają do tego, że na dość długi czas upośledza ona zdrowie człowieka. Choroba pocałunków ma także wiele powikłań, dlatego warto zastosować się do zaleceń lekarskich, jakie powinny dać ulgę w większości objawów.

Poprzedni

10 objawów uzależnienia od jedzenia

9 dowodów, że nie akceptujesz swojego wyglądu

Następny

1 komentarz do wpisu “10 objawów jakie może wywołać zwykły pocałunek”

  1. Muszę przyznać, że tytuł tego artykułu bardzo przyciąga uwagę, ale jest jednak trochę mylący. Niemniej jednak artykuł jest bardzo ciekawy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz