10 objawów świadczących o nadciśnieniu

Tagi , , ,

Nadciśnienie to choroba, która ma wiele twarzy i dwa rodzaje. Chociaż częstotliwość jej występowania rośnie wraz z wiekiem, to wysokie ciśnienie zdarza się nawet całkiem młodym ludziom. Podwyższonego nieznacznie ciśnienia tętniczego są w większości nieświadomi, ponieważ w początkowej fazie nie daje objawów. Jednak sporadyczne wysokie ciśnienie to jeszcze nie choroba. Przewlekłe wysokie ciśnienie doprowadza do wielu schorzeń, dlatego nie można lekceważyć nawet lekkich objawów. Nieleczone wysokie ciśnienie prowadzi do udaru, zawału serca, ciężkich zwyrodnień narządów wewnętrznych. Niestety jest to choroba, jaką trudno wychwycić, ponieważ początkowo nie daje żadnych objawów, lub daje niewielkie zmiany, jakie nie są kojarzone z nadciśnieniem, a na przykład przejściowym złym samopoczuciem. Szczególnie osoby, które są młode mają tendencję do lekceważenia choroby. Jednak jeśli znajdują się w grupie ryzyka, to popełniają błąd, o jakim przekonują się jednak dopiero po czasie. Oto kilka czynników jakie wskazują na nadciśnienie oraz objawy nadciśnienia.

  1. Czynniki ryzyka. Nadciśnienie tętnicze to choroba, jaka jest naturalną reakcją organizmu na niehigieniczny współczesny tryb życia. Uwielbia osoby otyłe, nie stroniące od używek jak alkohol i papierosy. Czynnikiem ryzyka jest w szczególności otyłość brzuszna, jaka zwiększa także ryzyko zachorowania na cukrzycę. Na nadciśnienie cierpią osoby jakie przyjmują niektóre leki, albo stymulatory. Paradoksalnie chociaż ruch pobudza pracę serca, to właśnie sport jest w stanie leczyć nadciśnienie, a brak ruchu pogarsza sytuację.
  2. Bezdech senny i chrapanie. Gdy dana osoba budzi się w środku nocy, przerażona, z mocno bijącym sercem i właściwie nie wie co się stało, oznacza to, że cierpi na bezdech senny. Dotyka on osób otyłych, cierpiących na nadciśnienie. Czynnikiem sprawczym jest otyłość, jaka w czasie snu utrudnia głębokie oddychanie, co powoduje uczucie duszenia się i wybudzenie. To skolei sprawia, że zarówno serce jak i naczynia krwionośne zmieniają swoją czynność. Pracują szybciej, aby dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę tlenu. Dlatego osoby otyłe, którym zdarza się bezdech kilka razy w ciągu nocy w dużej mierze mają nadciśnienie.
  3. Ból głowy. Nadciśnienie tętnicze objawia się bólami głowy. Może to być ból całej głowy, lub w specyficznym miejscu, najczęściej w okolicy potylicy. Zdarza się rano, ponieważ wówczas ciśnienie jest najwyższe. Wiele osób wstaje już z bólem głowy, nie zdając sobie sprawy z tego, że nie wynika tylko z niewyspania, ale często z poważniejszych zaburzeń i choroby.
  4. Problemy ze wzrokiem. Nadciśnienie tętnicze w pierwszej kolejności wpływa na ukrwione narządy jak na przykład oczy lub nerki. Oczy dają wiele objawów nadciśnienia. Mogą pojawiać się na przykład zaburzenia widzenia, obraz staje się zamazany, nieostry, co po jakimś czasie, na przykład dłuższym wypoczynku mija. Innym charakterystycznym objawem są tak zwane mroczki przed oczyma. Często przed oczami na chwilę pojawia się ciemność, szczególnie podczas gwałtownego ruchu, na przykład przy wstawaniu z fotela. Sam wygląd oczu również wiele mówi o ciśnieniu. Nadciśnienie powoduje, że oczy są zaczerwienione, a naczynia krwionośne popękane.
  5. Zmiany nastroju. Nadciśnienie tętnicze nie pozostaje bez wpływu na psychikę człowieka. Staje się on z jednej strony zmęczony i potrzebuje więcej odpoczynku, z drugiej zaś łatwiej się denerwuje i irytuje. Staje się osobą bardziej impulsywną niż do niedawna.
  6. Dolegliwości odsercowe. Serce jest głównym sprawcą wysokiego ciśnienia. Dlatego nie bez znaczenia jest to, że mocno bije, szczególnie w stanie spoczynku. Łatwo to zaobserwować tuż przed snem. Mimo że osoba prawie zasypia, co jej tętno uderza mocno. Innym popularnym sygnałem z okolicy serca jest jego ból, czyli ból, który zdaje się pochodzić zza mostka.
  7. Zasłabnięcie. Zawroty głowy, uczucie omdlewania są typowe dla nadciśnienia tętniczego a zdarzają się najczęściej w czasie gwałtownego, większego wysiłku fizycznego, przy nieregularnej aktywności fizycznej.
  8. Szybkie męczenie się. Męczliwość to typowy objaw nadciśnienia tętniczego. Osoby z wysokim ciśnieniem szybko się męczą, mimo że wysiłek nie jest zbyt intensywny. Mogą w czasie wysiłku pojawić się nagłe bóle w mostku, duszność, nadmierna potliwość.
  9. Krwotoki z nosa. Krwawienie z nosa ma wiele czynnników sprawczych, ale w przypadku dorosłych osób, nie cierpiących na inne choroby nadciśnienie jest najbardziej charakterytycznym objawem. Najczęściej krwotoki zdarzają się w początkowej fazie choroby.
  10. Wrażenie ucisku w głowie oraz szumy uszne. Wrażenie ucisku w głowie występuje na wespół lub oprócz bólów głowy. Najczęściej jest to uczucie ucisku w skroniach i w potylicy, a także za oczami. Mogą pojawić się również dziwne wrażenia słuchowe, jak szumy lub piski w uszach, nie pochodzące z zewnątrz. Obserwując u siebie takie objawy warto udać się do specjalisty po poradę.
Poprzedni

9 objawów świadczących o nadchodzącym zawale serca

10 objawów choroby wieńcowej

Następny

Dodaj komentarz