10 objawów świadczących o zespole jelita drażliwego

Tagi , ,

Zespół jelita drażliwego to choroba znacznie utrudniająca życie. Jest zaburzeniem do jakiego niewiele osób pragnie się przyznać. Skutecznie potrafi ograniczyć życie towarzyskie, a nawet uczynić życie osoby chorującej na zespół samotnym i nie do zniesienia. Wszystko z powodu tabu jakim w naszej kulturze otoczone są choroby jelitowe. W dodatku bywa, że wiele osób w ogóle nie szuka pomocy, nie będąc świadomymi zaburzeń, w przekonaniu, że taka jest ich uroda. Tymczasem to błąd, ponieważ szukanie pomocy i leczenie najgorszych objawów jest w stanie znacząco podnieść komfort życia, pozbyć się stresu, a także poprawić pewność praz wartość siebie chorującej osoby. Nie są znane dokładne przyczyny zaburzenia, a wszystkie objawy wynikają z zaburzonej perstaltyki jelit. Oto kilka objawów, jakie mogą świadczyć o pojawieniu się choroby, jaka wymaga konsultacji z lekarzem.

    1. Ból brzucha. Aby stwierdzić chorobę ból brzucha powinien utrzymywać się nie krócej niż trzy miesiące. Przy tym wszystkim bolesność ma zmienną lokalizację oraz nasilenie. Najczęściej jednak lokalizuje się w podbrzuszu. Ból często promieniuje na krzyż oraz plecy i bywa mylony z bólem przy dolegliwościach nerek.
    2. Nieregularne wypróżnienia. Nie ma reguły by przewidzieć jaki będzie oddany stolec. Jest rzadki, albo twardy i zbity, wydalany w częściach. Bywa, że osoby cierpią na zaparcia, czasem wręcz przeciwnie na przewlekłe biegunki. Nie należy do rzadkości jeśli podane objawy występują naprzemiennie. Zwykle oddanie stolca na jakiś czas przynosi ulgę w bolesności brzucha. Wizyty w toalecie są nieregularne.
    3. Zaburzenia ginekologiczne. Układ pokarmowy oraz rozrodczy kobiet koreluje ze sobą. W przypadku choroby jelit mogą wystąpić problemy natury ginekologicznej. Przykładowo zaburzenie to powoduje bolesne miesiączkowanie u kobiet. Zespół przyczynia się także do występowania nieregularnych miesiączek. W czasie miesiączki częściej oddaje się stolec.
    4. Zaburzenia układu moczowego. Zespół jelita drażliwego oddziałuje na układ moczowy. Zwiększa się parcie na mocz, pojawia się uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Dzieje się tak ze względu na powiększone, wypełnione gazem jelita, które naciskają na pęcherz. Objawem choroby są również wahania poziomu wody w organizmie i przybieranie na wadze w związku z nim.
    5. Uczucie napięcia brzucha i wzdęcia. Pojawia się wrażenie, że jelita są wypełnione powietrzem, nawet jeśli brzuch nie jest wzdęty. Ponadto mimo wypróżnienia pojawia się wrażenie, że nie zostało ono ukończone. Przez to chorzy spędzają coraz więcej czasu w toalecie. Czasem wypróżnienia wymagają dużego nakładu sił. Wraz ze stolcem wydalany jest śluz.
    6. Pojawiające się gazy jelitowe. To najbardziej krępujący objaw choroby, który po prostu czuć. W przypadku biegunki możliwe jest przypadkowe oddanie stolca. Gazy powodują również kruczenie i przelewanie się w brzuchu, co bywa słyszalne całkiem dobrze słyszalne, przez co trudne do ukrycia.
    7. Życie w stresie. Stres jest jednym z podłoży zespołu jelita drażliwego, zakłócając właściwą pracę narządów układu pokarmowego. Życie w stresie nasila również takie zachowania jak zażywanie dużej ilości leków, jak antybiotyki, zażywanie środków przeczyszających, nadużywanie kawy i innych używek, jakie są również potencjalną przyczyną rozwoju choroby. Stres jest nasilany poprzez specyfikę objawów choroby. Osoby z jelitem wrażliwym są stale napięte, często rzadko opuszczają dom ze względu na to, że są uzależnione od tego czy w pobliżu znajduje się łatwy dostęp do toalety. W nowym miejscu pierwsze co robią to oceniają gdzie znajduje się toaleta. Chorzy są bardzo wyczuleni na tle objawów płynących z jelit i stale je obserwują, oczekując problemów, nawet jeśli chwilowo nic się nie dzieje. Atak biegunki w miejscu publicznym jest zdarzeniem niekomfortowym i należy do największych lęków chorujących. Zdenerwowanie związane z chorobą zaostrza jej przebieg, tworząc błędne koło. Dlatego zespół jelita drażliwego jest jedną z przyczyn rozwoju depresji.
    8. Zmęczenie. Osoby z nadwrażliwością jelita częściej niż zdrowe odczuwają zmęczenie. Wynika ona z większego wysiłku jaki organizm wkłada w utrudnione trawienie pokarmów oraz z powodu stresu związanego z zaburzeniami. Już u zdrowych osób trawienie to proces długi, skomplikowany i pochłaniający wiele energii. Stres także odbiera siły witalne.
    9. Brak błonnika w diecie. Zła dieta zaostrza zespół jelita drażliwego. Najgorsza jest dieta oparta głównie na produktach przetworzonych, zawierających duże ilości węglowodanów prostych, pozbawiona świeżych owoców i warzyw. Błędem jest także spożywanie jedzenia mocno przysmażonego, oraz obficie przyprawionego. Czynnikami zaostrzającymi objawy chorobowe są czerwone mięso i spora ilość słodyczy. Taka dieta jest pozbawiona błonnika, bardzo ważnego węglowodanu, który pozwala na bardziej regularne i łatwiejsze wypróżnienia.
    10. Ustępowanie objawów nocą. Nocny odpoczynek jest wybawieniem dla chorych, ponieważ objawy ustępują podczas snu, co jest charakterystyczne dla tej choroby.
Poprzedni

Powody, dla których e-papierosy są niekorzystne

Jak dbać o biust?

Następny

Dodaj komentarz