10 porad jak walczyć z nadwagą u dziecka

Tagi , , , ,

Nadwaga u dzieci staje się powoli problemem społecznym. Z pewnością jest to wynikiem zaniedbań ze strony rodziców, którzy pozbawieni wyobraźni zamiast dać dziecku do szkoły zdrową kanapkę, jabłko i sok wręczają monetę na drugie śniadanie. W tej sytuacji jest więcej niż pewne, że pieniądze zostaną wydane na hamburgera i frytki albo wymienione na słodycze. Od kilku lat toczy się kampania o to, co sprzedają szkolne sklepiki, a efektem są pojawiające się już w nich owoce czy jogurty oraz znikające automaty z napojami, jednak tylko wypracowana kultura żywienia pozwoli na zmianę sytuacji.

Warto pamiętać, że raz nabyte komórki tłuszczowe zostają na zawsze, dlatego jedynie ucząc dziecko właściwych wyborów można mu tego poważnego problemu oszczędzić. Spory wkład w otyłość maluchów mają też babcie, które wciąż jeszcze kierują się odwiecznym przekonaniem, że pulchny bobas to zdrowy bobas. Skoro już dopuściliśmy do nadwagi własnej pociechy warto poszukać sposobów, jak ten problem rozwiązać.

Oto 10 praktycznych rad jak walczyć z nadwagą u dziecka:

1. Zastąp tłuste i niezdrowe posiłki z McDonalda domowymi kanapkami na pełnoziarnistym chlebie.

2. Wyeliminuj codzienne jedzenie słodyczy. Jeśli dziecko je ich dużo staraj się zmniejszać codzienną porcję, aż do kostki czekolady dziennie, zastępując ją jogurtami owocowymi, albo owocami.

3. Staraj się zastępować pijane przez dziecko napoje i słodzone soki woda mineralną. Jeśli się zmęczy na w-fie czy wycieczce w górach to i tak chętnie po nią sięgnie.

4. Wyeliminuj cukier z diety słodząc potrawy sokami, a herbatę lub napoje miodem. Wykorzystuj smaki słodkie, jakie oferuje natura. Może to być dojrzała brzoskwinia, banan czy gruszka.

5. Wyrzuć z biurka dziecka chipsy a podstaw mu takie zrobione w domu. Świetnie smakują suszone plasterki jabłek, ostatecznie mogą też być orzeszki, bo chociaż kaloryczne dostarczają wiele pożytecznych substancji.

6. Usuń z domu wszelkie pokusy. Nie kupuj na zapas dla gości ciastek, czekoladek czy napojów gazowanych.

7. Dbaj o zdrowe i pożywne, sycące śniadanie. Jeśli dziecko naje się pełnoziarnistym chlebem z wędlina długo nie będzie czuło pokusy sięgania po sklepikowe słodycze.

8. Zmień sposób gotowania. Zastąp śmietanę jogurtem, smażenie gotowaniem na parze, wyeliminuj gęste sosy na zasmażce i desery po obiedzie w formie kisielu czy ciasta.

9. Rób kolorowe posiłki z udziałem dziecka. Niech przyrządzi sałatę, albo warzywną sałatkę. Niech samo wymyśla jej skład. Jeśli samo przyrządzi to chętniej zje.

10. Jeśli już dajesz dziecku ciastka na wycieczkę czy do szkoły, wybieraj zdrowe z ziarnami, błonnikiem, które poza kaloriami zapewnią też wartości odżywcze.

Poprzedni

O wadach i zaletach diety kapuścianej

Desery, które nie tuczą

Następny

Dodaj komentarz