10 sposób na zaparcia

Tagi , , , ,

Zaparcie choć raz w życiu zdarzyło się każdemu. Jeśli występuje sporadycznie nie ma powodu do niepokoju. Być może powodem jest spożycie niezdrowego jedzenia lub stres związany ze zmianą miejsca pobytu lub w wyniku jakiegoś zdarzenia losowego. Niestety chroniczne zaparcia stają się coraz większym problemem społecznym, a jednocześnie tematem tabu. Wielu ludzi zwleka z odwiedzeniem lekarza ze wstydu. Mimo wszystko w końcu trzeba się do niego udać, szczególnie jeśli „domowe” metody nie działają. Oto kilka sposobów na pozbycie się tej przykrej dolegliwości bez pomocy medycznej.

  1. Zmiana diety. Jeśli zaparcia zdarzają się coraz częściej to przyczyną może być jakaś znacząca zmiana, na przykład diety. Zdarza się to na przykład po przejściu na dietę odchudzającą. Zbyt raptowne przejście z jednego sposobu żywienia do drugiego powoduje szok w organizmie i sprawia, że reaguje on biegunką lub właśnie zaparciem. Dlatego zmiany należy wprowadzać stopniowo. Dieta odchudzająca wiąże się ze spożywaniem mniejszej ilości kalorii, wykluczeniem sporej ilości produktów. Drastyczna dieta odchudzająca prowadzi do ubytków substancji odżywczych oraz błonnika, węglowodanu niezbędnego dla prawidłowego i regularnego wypróżniania się. Również dieta uboga w produkty pochodzenia zbożowego oraz roślinnego jest przyczyną braku błonnika. Doraźnie pomogą takie produkty jak kiszona kapusta, kleik z siemienia lnianego, suszone śliwki, jabłka, kasze.
  2. Właściwie jedzenie. Bardzo istotne jest nie tylko to, co się je, ale także jak się je. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Jedzenie musi być dokładnie przeżuwane (około trzydzieści razy). Dopiero wtedy powinno trafić do żołądka.
  3. Picie dużej ilości wody. Problem zaparć dotyczy zbyt małej ilości płynów spożywanych przez cierpiących na to zaburzenie. Sprawia to, że stolec jest zbyt twardy i wysuszony, dlatego nie ma możliwości przesunąć się do przodu, wobec czego zalega w przewodzie pokarmowym, powodując dyskomfort. Należy zadbać o to, by pić duże ilości wody.
  4. Mniejsza ilość soli i cukru. Posiłki powinny być jak najmniej przetworzone i zawierać niewielkie ilości cukru oraz soli. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i zmniejsza metabolizm, cukier zakwasza.
  5. Przyprawy. Istnieje wiele przypraw jakie pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, pobudzając produkcję żółci i usprawniając metabolizm. Co za tym idzie są w stanie znacząco wspomóc w pozbyciu się zaparcia. Takimi przyprawami do jedzenia są na przykład kminek albo koperek.
  6. Masaż brzucha. W przypadku zaparć, aby pobudzić trawienie oraz przesuwanie się mas kałowych warto zastosować specjalny masaż. Najlepiej jest go wykonywać rano przed wstaniem z łóżka. Do masażu dobrze jest użyć jakiegoś środka poślizgowego – oliwki dla niemowląt lub zwykłej oliwy z oliwek, ponieważ najwolniej się wchłaniają i starczą na dłużej niż na przykład balsam. Masaż wykonywany powinien być zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuch okładać trzeba ponadto czymś ciepłym – butelką zawiniętą w ręcznik lub termoforem.
  7. Aktywność fizyczna. Bardzo istotna dla prawidłowego działania jelit jest regularna aktywność fizyczna. W czasie ruchu narządy wewnętrzne, w tym jelita są odpowiednio masowane, co sprzyja przesuwaniu się treści pokarmowej. Przyśpiesza to metabolizm. Najefektywniejsza jest poranna gimnastyka.
  8. Spożywanie ziół na zaparcia. W przypadku zaparcia pomocne okazują się takie zioła jak babka płesznik lub bratek. Oba zawierają spore ilości substancji śluzowych, nawilżających przewód pokarmowy, ułatwiających wydalenie stolca i jego przemieszczanie się. Dobrze działa także mięta, a w przypadku braku innych preparatów wskazana jest mocna czarna herbata. Dobre rezultaty daje nawet zwykła kawa. Zioła i preparaty ziołowe na zaparcia należy przyjmować przed położeniem się spać, z wyjątkiem kawy. Rankiem zaparcie powinno minąć, dodatkowo wtedy jelita są najbardziej aktywne.
  9. Odpowiednia pozycja wypróżniania. Siadanie na sedesie wymusza jedną pozycję ze stopami płasko postawionymi na ziemi. Tymczasem lekarze i specjaliści alarmują, że nie jest to dobra ani wygodna pozycja do wypróżniania się, ponieważ odbyt jest zablokowany. Aby znacząco wspomóc proces wypróżniania i przyśpieszyć go wystarczy unieść nogi stawiając je na jakiejś podpórce, i pochylić się lekko do przodu. Jest to bliższe naturalnemu sposobowi wypróżniania się jakim jest pozycja kucająca.
  10. Silne środki na zaparcia. W przypadku gdy wszystkie inny sposoby zawiodły a ważne jest jak najszybsze usunięcie zaparcia, do zastosowania są silniejsze środki na zaparcia. Należą do nich te kupione w aptece specjalne mieszanki z laktulozą, cukrem wpływającym na konsystencję stolca. Sposobami z apteki są także olej rycynowy, płynna parafina. Środków tych nie należy przyjmować zbyt często ponieważ powodują pewne skutki uboczne. Jak najbardziej sprawdzają się w sytuacji kryzysowej. Olej rycynowy oprócz spożywania doustnego nadaje się jako środek rozgrzewający na brzuch. Przyśpiesza cyrkulację krwi oraz metabolizm.
Poprzedni

Zasady diety i treningu dla endomorfika

Zasady diety i treningu dla mezomorfika

Następny

Dodaj komentarz