13 zasad zdrowego odchudzania

, , Tagi , ,

Walka o wymarzoną wagę i sylwetkę nigdy nie powinna odbywać się kosztem zdrowia. Właśnie dlatego, gdy planuje się przejść na dietę, powinno się brać pod uwagę zasady zdrowego odżywiania się – efekty będą długotrwałe i całkowicie zadowalające!

Przed przejściem na dietę warto znać zasady zdrowego żywienia. Odchudzanie się jest ingerencją w organizm i nie warto narażać go na negatywne skutki. Cudowne diety i suplementy, które obiecują chudnięcie bez wysiłku w tempie nawet 10 kilogramów w ciągu tygodnia, po prostu nie działają.

Zbyt drastyczne diety powodują rozregulowanie metabolizmu, niedobory ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów, a po ich zakończeniu kilogramy wracają na swoje miejsce z powietrza! Aby uzyskać pożądane efekty, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kuracja nieraz jest długotrwała i wymaga całkowitej zmiany nawyków żywieniowych, ale w nagrodę uzyskuje się nie tylko piękną figurę, ale także zdrowie i doskonałe samopoczucie. Racjonalna i indywidualnie dopasowana dieta, dodatkowo także odpowiednia dawka ruchu to podstawa.

13 zasad zdrowego odchudzania

Bezpieczne tempo utraty wagi to około 0,5-1 kilogram na tydzień. Odpowiednio skomponowana dieta oraz aktywność fizyczna zapobiegają efektowi jo-jo. Oto najważniejsze zasady, o których powinien pamiętać każdy, kto wybiera zdrowe odchudzanie.

 1. podziel posiłki na 4-5 dziennie i jedz co około 3-4 godziny – lepiej zjeść mało, ale częściej
 2. komponuj zbilansowane posiłki składające się z węglowodanów złożonych, białka oraz warzyw
 3. nie stosuj restrykcyjnych diet, przykładowo poniżej 1200 kalorii dziennie, diet odrzucających określone składniki odżywcze, na przykład węglowodany, tłuszcze
 4. posiłki jedz zawsze powoli i dokładnie przeżuwaj
 5. wybieraj nieprzetworzone dania i świeże produkty
 6. gotuj na parze, duś, piecz, grilluj i smaż bez nadmiernej ilości tłuszczu
 7. pamiętaj o codziennym śniadaniu bogatym w węglowodany złożone
 8. staraj się nie podjadać między posiłkami lub wybieraj zdrowe przekąski
 9. pół godziny przed posiłkiem wypij szklankę wody niegazowanej – wtedy szybciej się nasycisz
 10. pij dużo płynów, przynajmniej 1,5 litra dziennie – woda, herbata, zupy, owoce
 11. wybieraj nierafinowane tłuszcze tłoczone na zimno
 12. sprawdzaj etykiety na produktach – często te light czy fit wcale nie są takie zdrowe
 13. planuj swoje posiłki co najmniej na jeden dzień do przodu – wtedy nie kupisz na szybko niezdrowych fast-foodów

Wybierz się do dietetyka

Samodzielne skomponowanie zdrowej diety wcale nie jest takie proste. W sieci można znaleźć mnóstwo propozycji, ale najlepiej, aby jadłospis był indywidualnie przystosowany do potrzeb i oczekiwań danej osoby. Teraz usługi dietetyków są powszechnie dostępne, można nawet skorzystać z nich przez internet, najlepiej szukać takiego dietetyka wpisując w Google frazę: dietetyk online lub diety online. To idealna opcja dla tych osób, które nie mają czasu. Powstały nawet firmy, które zajmują się cateringiem dietetycznym, czyli dostarczają zbilansowane i dobrane potrawy do klientów każdego dnia.

Warto jednak samemu bliżej zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania i nie polegać tylko na gotowych dietach, zwłaszcza tych modnych. Umiejętność komponowania posiłków zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest bezcenna! W ten sposób można nie tylko odchudzić się skutecznie i bez efektu jo-jo, ale również żyć zdrowiej.

Co z suplementami diety?

Chociaż obiecują czasami cuda bez pokrycia, to jednak nie należy ich całkowicie skreślać. Suplementy diety mogą pomóc w odchudzaniu, ale powinny być odpowiednio dobrane. Nie mogą być także zastępnikiem zdrowej diety!

Postaw na aktywność fizyczną

Ruch to zdrowie – dzięki niemu można zaktywizować organizm do spalania kalorii i ukształtować swoją sylwetkę tak, aby wyglądała świetnie. Pływanie, jazda na rowerze (także do pracy), bieganie, fitness, ćwiczenia w domu – każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Ćwicz codziennie po 30-45 minut lub po 1-1,5 godziny co drugi dzień. Podsumowując, odchudzanie musi być zdrowe, gdy celem są długotrwałe i w pełni satysfakcjonujące efekty. Racjonalna dieta i ruch to solidne, sprawdzone i potwierdzone przez miliony osób fundamenty, na których warto się oprzeć przy dążeniu do wymarzonej figury.

Poprzedni

Jakie efekty dają przysiady?

Zioła na odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz