4 znaki, że spożywasz za mało węglowodanów

, , Tagi , , ,

Węglowodany są jednym z trzech makroelementów, obok tłuszczu i białka, które składają się na wszystkie nasze produkty spożywcze. Występują w różnych ilościach w żywności, od makaronu i chleba po owies i banany. Rezygnowanie lub ograniczanie węglowodanów jest często uważane za sposób na schudnięcie. Często można jednak przesadzić, a przecież węglowodany są nam potrzebne do życia. Oto kilka sygnałów, że jemy ich za mało.

Czy wszystkie węglowodany są złe?

Ograniczenie spożycia wysoko przetworzonej żywności, takiej jak ciastka i frytki, jest zwykle korzystne. Ale nie ma dobrego powodu, aby ograniczać lub usuwać węglowodany z diety. Wymagania żywieniowe różnią się w zależności od osoby. Wytyczne dietetyczne zalecają jednak, aby połowa talerza zawierała owoce i warzywa, które zazwyczaj składają się głównie z węglowodanów.

Węglowodany powinny stanowić do 75% całkowitego spożycia żywności przez przeciętnego człowieka. Zaleca się pozyskiwanie węglowodanów z warzyw i owoców, a nie ze słodkich lub rafinowanych źródeł. Węglowodany są głównym źródłem paliwa, które daje naszym mięśniom i mózgowi energię potrzebną do poruszania się i myślenia. Fizyczne objawy – w tym zmęczenie, mgła mózgowa i trudności z regeneracją po wysiłku – mogą wskazywać, że nie spożywasz wystarczającej ilości węglowodanów. Diety niskowęglowodanowe są popularne od wielu lat, a nawet dziesięcioleci, ale zmniejszenie spożycia węglowodanów może wiązać się z pewnymi konsekwencjami.

4 oznaki, że nie jesz wystarczającej ilości węglowodanów

Brak energii

Węglowodany są głównym źródłem paliwa dla organizmu, więc jeśli znacznie zmniejszysz spożycie węglowodanów, prawdopodobnie zauważysz również spadek poziomu energii. Nasze ciało może korzystać z innych źródeł paliwa (takich jak tłuszcz). Węglowodany są jednak w stanie zapewnić szybsze źródło energii, aby umożliwić nam optymalne funkcjonowanie, zarówno poznawcze, jak i fizyczne.

Mgła mózgowa (umysłowa)

Mózg potrzebuje glukozy, która jest rozkładana z węglowodanów, aby funkcjonować optymalnie. Więc kiedy nie spożyjesz wystarczającej ilości węglowodanów, możesz znaleźć się w złym nastroju i mieć trudności z koncentracją. Spożywanie węglowodanów wraz z białkiem pomaga wspierać produkcję tryptofanu, który jest następnie przekształcany w serotoninę, znaną również jako hormon szczęścia.

Zaleca się spożywanie węglowodanów głównie z produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw. Dostarczają one błonnika i niezbędnych składników odżywczych, wspierających ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie psychiczne.

Mniej energii na treningi

Organizm przechowuje węglowodany w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach. Jest to wykorzystywane do wytwarzania energii, a tym samym koniecznie do ćwiczeń, niezależnie od tego, czy chodzi o bieganie, jazdę na rowerze, czy ćwiczenie na siłowni. Spożywanie wystarczającej ilości węglowodanów jest szczególnie ważne dla osób, które wykonują treningi o wysokiej intensywności, takie jak trening interwałowy, HIIT lub CrossFit. Jeśli nie spożyjesz wystarczającej ilości węglowodanów, Twoja wydajność spadnie do niskiego pułapu i możesz cierpieć na utratę mięśni.

Trudności w regeneracji po treningach

Węglowodany są nie tylko konieczne dla ćwiczeń, ale także wspomagają regenerację po treningu. Po ćwiczeniach nasz organizm musi uzupełnić zapasy glikogenu, które zostały wyczerpane podczas treningu, dlatego zaleca się spożywanie węglowodanów wraz z białkiem, aby wspomóc regenerację i umożliwić Ci dobre samopoczucie przed następnym treningiem.

Dlatego właśnie kiedy następnym razem będziemy chcieli zrezygnować z kromki chleba, płatków owsianych czy banany dla naszej diety, pomyślmy czego pozbawiamy naszego ciała.

Poprzedni

Grille na gaz: wszystko co chciałbyś o nich wiedzieć

Chcesz mieć lepsze wyniki podczas biegania? Postaw na trening siłowy!

Następny

Dodaj komentarz