7 naturalnych środków niszczących bakterie, wirusy i grzyby

Tagi , , , , , ,

Zachowanie czystości w niektórych miejscach, takich jak kuchnia, a w niej lodówka, czy łazienka jest bardzo istotne. Nie da się zachować idealnej czystości w każdym miejscu, gdzie przebywamy i nawet jest to niewskazane, ale tutaj jednak ważne. .Aby zachować odpowiednią czystość należy usunąć bakterie i drobnoustroje. Nieusunięte są przyczyną zachorowań na choroby układu pokarmowego, rozwoju grzybic. Jednak środki antyseptyczne dostępne w sklepach często są tworzone na bazie chemicznych substancji. Mogą być one toksyczne lub drażniące, jak na przykład chlor czy alkohol. Nie wszystkie należy stosować w obecności na przykład małych dzieci. Oto lista naturalnych i w pełni bezpiecznych środków antyseptycznych.

    1. Soda oczyszczona. Jest to środek, jaki powinien znaleźć się w każdym domu. Jest nietoksyczna, ale doskonale czyści niemal wszystko, począwszy od talerzy, poprzez dywany, skończywszy na domowym zbiorze sreber. Soda nadaje się do stosowania w okolicy produktów żywnościowych. Jej niewątpliwą zaletą jest również to, że doskonale pochłania i neutarlizuje wszystkie zapachy kuchenne. Jeśli w lodówce jakiś produkt przekroczy termin do spożycia i zacznie nieprzyjemnie pachnieć, umycie jej roztworem z sodą doskonale niszczy ten zapach. Sodę zastosować można jako środek leczniczy przy bólu gardła i zakażeniach jamy ustnej, aby zahamować rozwój drobnoustrojów. Doraźnie sprawdza się jako środek leczniczy na zgagę oraz problemy żołądkowe takie jak wzdęcia, jednak nie należy przesadzać z jej spożyciem.
    2. Nano srebro. Antybakteryjne właściwości srebra są znane od dawna. Nano srebro to roztwór mikroskopijnych drobinek tego metalu w wodzie. Cząsteczki srebra w roztworze są wysoko naładowane elektrycznie dlatego silnie przyciągają patogeny o słabej membranie komórkowej, czyli wirusy i bakterie, wnikają w nie, a następnie je niszczą. Srebro koloidalne jest przy tym bezpieczne dla ustroju ludzkiego. Nie powoduje podrażnień ani innych niepożądanych reakcji. Bardzo dobrze sprawdza się jako środek odkażający na drobne rany. Nie powoduje nieprzyjemnego pieczenia. Nadaje się do oczyszczania wody pitnej. Dostępny jest w postaci spraju, jakim łatwo spryskuje się powierzchnie, jakie chce się odkazić. Spraj nadaje się do zastosowania w każdym miejscu, również w bliskim sąsiedztwie innych ludzi, dzieci, zwierząt, jedzenia.
    3. Ałun. Jest to naturalnie występujący w przyrodzie kryształ. Jest znany ze swoich właściwości antyseptycznych. Z tego powodu znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce, jako naturalny antyperspirant. Dzięki niemu nieprzyjemny zapach potu związany z namnażaniem się bakterii zostaje zneutralizowany. Ałun ma również zastosowanie jako środek na wypryski skórne oraz drobne rany cięte powstałe na przykład przy goleniu żyletką. Wykazuje zdolności do hamowania drobnych krwawień. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest niezwykle wydajny. Jeden sztyft wykonany z ałunu używany codziennie jest w stanie przetrwać nawet ponad rok. To wielka oszczędność, biorąc pod uwagę częstotliwość zużywania się zwykłych antyperspirantów.
    4. Olejek eukaliptusowy. To kolejna substancja, która jest znana ze swoich właściwości antyseptycznych. Przy tym ma wspaniały aromat i delikatnie odświeża, dlatego bardzo ceni się go jako środek usuwający wirusy przy zachorowaniu na górne drogi oddechowe oraz udrażniający nos, a także kojący ból gardła. Jednak eukaliptus ma szersze zastosowanie. Dobrze nadaje się do leczenia ran, często tych trudno gojących się oraz wrzodziejących. Jest dobrym środkiem na wyprysk skórny, przewlekłe choroby skóry. Ze względu na naturalne pochodzenie nadaje się również do leczenia miejsc intymnych i wrażliwych, jak w przypadku opryszczki narządów płciowych. Nawet współczesna medycyna wykorzystuje olejek eteryczny z eukaliptusa do odkażania ran pooperacyjnych.
    5. Ocet jabłkowy. Ocet z jabłek jest ceniony z powodu wielu zalet, a przy tym jako środek naturalny nie szkodzi organizmowi, oczywiście stosowany wedle zaleceń. Ocet jabłkowy jest szczególnie ceniony w walce z grzybami, na przykład w przypadku grzybicy paznokci. Okłady z octu zwalczają grzyby, ponieważ nie służy im kwaśne środowisko.
    6. Olej kokosowy. Kokos naturalnie zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka substancje odżywcze i witaminy. Mógłby on żyć i cieszyć się dobrym zdrowiem odżywiając się wyłącznie kokosami. Na naszym stole coraz częściej spotykany jest olej kokosowy, smażenie na nim jest bardzo zdrowe. Jednak mało kto wie, że ma on również właściwości odkażające. Jest ceniony w walce z grzybami ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych, jakie rozpuszczają błony komórkowe namnażających się grzybów.
    7. Aloes. Liście aloesu są dobrze znane, ale wciąż niedocenianie. Hoduje się je w ogrodach jako ozdobę, ale źle znoszą zimny klimat. Tymczasem kryje się w nich skarb, jakim jest sok aloesowy, działający silnie antybakteryjnie. Nadaje się idealnie do skóry trądzikowej, jaką dodatkowo nawilża i pomaga odzyskać blask. Aloes jest stosowany również przy niedomaganiu układu pokarmowego.
Poprzedni

Sposoby leczenia nadpotliwości pach

Interpretacja pierwszych objawów ciąży

Następny

Dodaj komentarz