7 powodów zwiększonego albo zmniejszonego libido

Tagi , , ,

Na nasze libido wpływa wiele czynników, a o wielu z nich nie mamy nawet pojęcia. Dowiedz się, co może być powodem zwiększonego albo zmniejszonego libido.

Powodem zwiększonego albo zmniejszonego libido mogą być nasze hormony

Największy wpływ na nasz popęd seksualny mają oczywiście nasze hormony. Poziomy hormonów płciowych: estrogenu, progesteronu i testosteronu mogą się zmieniać w ciągu życia – ale także w ciągu dnia – wpływając tym samym na nasze libido.

W przypadku kobiet poziom estrogenu wzrasta przed i podczas owulacji, powodując wzrost popędu płciowego. Tymczasem wysoki poziom testosteronu u mężczyzn został powiązany z wyższym libido. Wysoki poziom testosteronu jest powszechny u młodszych mężczyzn i sportowców stosujących sterydy. Badania wykazały też, że stosowanie terapii estrogenowych, np. w przypadku menopauzy, może być przyczyną większego popędu seksualnego u kobiet. Dodatkowo, jeśli zażywasz testosteron z niską dawką estrogenową w celach pomenopauzalnych, może to również zwiększyć Twój popęd seksualny.

Libido zmienia się podczas dojrzewania i okresu przekwitania

Hormony zmieniają się oczywiście na różnych etapach naszego życia. Dlatego właśnie nastolatkowie mogą mieć wyższy popęd seksualny niż starsi dorośli. Na przykład produkcja testosteronu wzrasta 10-krotnie u dorastających chłopców, co tłumaczy wzrost podniecenia lub zainteresowania seksem w tym okresie rozwoju.

Odwrotnie jest natomiast u kobiet. Panie w średnim wieku mogą mieć wyższy popęd seksualny niż młodsze kobiety. Badanie dorosłych kobiet z 2010 r. wykazało, że osoby w wieku od 27 do 45 lat częściej myślą o czynnościach seksualnych, mają częste fantazje seksualne, prowadzą bardziej aktywne życie seksualne i bardziej intensywne fantazje seksualne niż osoby w wieku od 18 do 26 lat.

Wzmożone treningi mogą wpłynąć na libido

Jednym z powodów, dla których Twój popęd seksualny może być wyższy niż zwykle, jest zwiększona aktywność fizyczna lub utrata wagi. Badania wykazały pozytywny związek między sprawnością fizyczną a wyższym popędem seksualnym. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że u kobiet na podniecenie duży wpływ miała wytrzymałość sercowo-naczyniowa. Aktywność fizyczna może sprawić, że poczujemy się bardziej związani z własnym ciałem i oczywiście czujemy się pewniejsi siebie. Kiedy czujemy się dobrze ze sobą, prawdopodobnie będziemy odczuwać też większy pociąg do drugiej osoby.

Udany i szczęśliwy związek może zwiększyć nasze libido

Chociaż wydaje nam się, że nasze libido jest jak cecha charakteru i zależy tylko od nas, to bardzo duży wpływ ma na nie nasz partner.

Niektórzy ludzie mogą doświadczyć wzrostu libido, jeśli znajdą się w związku seksualnym, który jest przyjemniejszy niż ich poprzednie. Jeśli seks jest dobrym i przyjemnym doświadczeniem, to sprawi, że będziesz chciał uprawiać go więcej. Jeśli jest to złe doświadczenie lub nie jest przyjemne, to wiele razy ludzie rozwiną niechęć do seksu. Twój popęd seksualny może być wyższy niż zwykle, ponieważ odczuwasz mniejszy stres. Wyższy poziom stresu uwalnia więcej kortyzolu – hormonu walki lub ucieczki – który może negatywnie wpłynąć na popęd seksualny. Nie chodzi tutaj tylko o aspekt fizyczny – większy apetyt na seks nie musi oznaczać, że partner bardziej się nam podoba. Duży wpływ mają czynniki psychologiczne: może czujemy się przy nim bardziej pewnie, lepiej się dogadujemy, mniej się kłócimy. Wszystko to przekłada się na lepsze doznania, a tym samym większy popęd.

Zażywane leki mogą bardzo wpłynąć na nasz pociąg seksualny

Jeśli zauważyłeś nagłą zmianę libido, może to być spowodowane niedawnym zaprzestaniem przyjmowania leków lub zmniejszeniem dawki. W szczególności antydepresanty mogą negatywnie wpływać na Twój popęd seksualny. Według naukowców aż 40% osób doświadczających dysfunkcji seksualnych może przypisać to zażywaniu leków przeciwdepresyjnych. Inne leki, które mogą zmniejszać popęd płciowy, to leki na ciśnienie, leki działające uspokajająco, np. lit i leki hormonalne jak Lupron czy Zoladex. Dlatego, jeśli niedawno odstawiłeś jeden z tych leków, może to wyjaśniać twój wyższy niż normalny popęd płciowy. Niektórzy ludzie wolą odstawić lub zmienić leki, ponieważ znacznie wpływają one na ich libido. Taka decyzja powinna być podjęta wraz z lekarzem.

Powody zmniejszonego libido – zbyt mała ilość snu

Winny jest wspomniany już wcześniej kortyzol, którego poziom wzrasta, kiedy jesteśmy niewyspani. Ważna jest nie tylko ilość snu, ale też jego jakość. U mężczyzn to właśnie nocą wytwarza się najwięcej testosteronu, dlatego zbyt mała ilość snu powoduje spadek tego hormonu. U kobiet niewyspanie też zmniejsza libido. Badania wykazały, że nawet dodatkowa godzina znacznie zwiększa ochotę na seks.

Powody zmniejszonego libidozła dieta

Wpływ alkoholu i papierosów na popęd seksualny, szczególnie u mężczyzn jest dobrze znany. Jednak również zła dieta jest częstym powodem niskiego libido. Żywność wysokoprzetworzona, gotowce, słone przekąski, słodycze oznaczają niezdrowe tłuszcze, które utrudniają krążenie krwi. Pobudzają też produkcję wolnych rodników, które zmniejszają zdolność rozszerzania się naczyń krwionośnych. To właśnie one są odpowiedzialne za podniecenie. Niezdrowa żywność to też związki hormonalne i hormonopodobne. Te substancje zakłócają działanie naszych gruczołów dokrewnych i zmniejszają zdolności seksualne. Zdrowa dieta dostarcza nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych, ale do tego jest lekka i nie obciąża naszego organizmu. Musi mieć jednak odpowiednią kaloryczność – dieta o niskiej jakości i kaloryczności może dostarczać nam zbyt mało energii, co również wpłynie na libido.

Zwiększone albo zmniejszone libido jak widać może być spowodowane szeregiem czynników. Jeżeli nagle zauważyliśmy zmiany w naszym popędzie seksualnym, przyjrzymy się swojemu sposobowi żywienia, zażywanym lekom, związkowi i stylowi życia. Jeżeli w naszym życiu nie pojawiły się żadne zmiany, warto skorzystać z pomocy lekarza, ponieważ na libido wpływa też szereg chorób.

Poprzedni

Joga na odchudzanie – 7 pozycji, które pomogą Ci schudnąć

Joga dla mam z dziećmi – dlaczego warto?

Następny

Dodaj komentarz