Wakacje to ukochany czas wszystkich miłośników pływania. Urlop nad morzem, pluskanie się w basenie i zanurzenie w ciepłej wodzie i falach. Dodatkowo przed nami otwarcie basenów po lockdownie. Poznaj z nami zalety pływania – jest ich aż 8!
Zdrowotne zalety pływania
Każda aktywność fizyczna, zwłaszcza ta uprawiana regularnie, skutkuje wieloma zdrowotnymi skutkami. Zdrowe serce, prawidłowa waga, zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego, a nawet mniejsze ryzyko niektórych nowotworów, to tylko niektóre z pozytywnych skutków uprawiania sportu. Nasza psychika również lepiej wtedy pracuje – jesteśmy bardziej skupieni, szybciej się uczymy i mamy lepszy sen. Nawet odosobniony przypadek ćwiczeń może zmniejszyć nasz stres i niepokój. Pływanie i jego specyfika (przebywanie w wodzie i zaangażowanie całego ciała) sprawia, że ten sport ma kilka unikalnych zalet.
Pływanie wpływa na skład naszego ciała
Badania dowodzą, że pływanie redukuje tkankę tłuszczową. Grupa badanych pływała 3 razy w tygodniu po 60 minut. Po 3 miesiącach procent ich tłuszczu zmniejszył się o 3 % w stosunku do osób, które nie pływały. Osoby pływające były też bardziej rozciągnięte, miały lepszą kondycję i lepszy panel lipidowy. Badania przeprowadzone wśród profesjonalnych pływaków wykazały też, że tacy sportowcy zażywają mniej leków niż inne badane grupy.
Zalety pływania – obniża ciśnienie krwi
W jednym z badań obserwowano kobiety, które cierpiały na lekkie nadciśnienie. Różne grupy poddano treningom o różnej intensywności. Grupa 62 kobiet została podzielona na te, które miały pływać intensywnie, średnio i na grupę kontrolną, która nie pływała. Po 15 tygodniach zarówno kobiety pływające szybko, jak i te poruszające się w normalnym tempie zauważyły niższe ciśnienie krwi. Miały też niższe tętno i procent tłuszczu w ciele.
Wizyta na basenie zmniejsza ryzyko urazu mięśniowo-szkieletowego
Fizjoterapeuci zauważają, że wiele popularnych sportów, takich jak bieganie, jazda rowerem, gra w tenisa, wymagają pewnej techniki i wiążą się z urazami, takimi jak siniaki, wstrząsy, urazy kości i mięśni. Badania wykazały, że szansa na takie urazy podczas pływania jest znacznie mniejsza. Powód jest oczywisty – unosimy się na wodzie i nie mamy kontaktu z ziemią. Zmniejszone ryzyko urazów mięśniowo-szkieletowych powoduje, że pływanie jest jednym z najbezpieczniejszych dla ciała sportów. Dzięki temu jest zalecany dla osób w każdym wieku i o każdej wadze. To właśnie wyróżnia pływanie – osoby w wieku 70 lat, czy o wadze przekraczającej pewien poziom muszą rezygnować z wielu innych rodzajów aktywności. Nie są ich w stanie wykonać, a często nie są nawet zalecane ze względu na obciążenie stawów. Pływanie ma tutaj dużą przewagę.
Pływanie w lodowatej wodzie chroni przed chorobami układu oddechowego
Z roku na rok coraz popularniejsze jest morsowanie i pływanie w niskich temperaturach wody. Chociaż nie jest to sport dla każdego, to naukowcy udowadniają, że taka rozrywka może mieć wiele zalet zdrowotnych. „Pływanie zimowe” albo „pływanie lodowe” odbywa się w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Kiedyś zajmowali się tym tylko zawodowi sportowcy, dzisiaj coraz częściej taką dyscyplinę uprawiają też amatorzy. Badacze udowodnili, że takie osoby mają polepszone funkcje hematologiczne i endokrynologiczne (w tym niższe ciśnienie krwi, zmniejszony poziom trójglicerydów i lepszą przyswajalność insuliny). Ta dyscyplina pomaga też w zmniejszeniu ilości infekcji układu oddechowego. Warto zaznaczyć, że pływanie w niskich temperaturach jest bezpieczne tylko dla osób w dobrej formie i całkowicie zdrowych.
Jeżeli takie ekstremalne warunki nie są dla Ciebie, to nie ma problemu. Zwyczajne pływanie też wspomoże nasz układ oddechowy. Badacze, którzy zbadali wpływ jogi i pływania na oddychanie twierdzą, że to drugie może mieć nawet więcej pozytywnych efektów. Podczas pływania zwiększamy pojemność naszych płuc, co bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i kondycję.
Zalety pływania –zwiększona świadomość zdrowotna
Świadomość na temat zdrowia ma wpływ na nasze wybory życiowe w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Im większą mamy wiedzę na temat tego, co zdrowe i korzystne dla naszego ciała, tym lepsze podejmujemy decyzje. Pływanie, tak jak każda aktywność fizyczna, promuje większą troskę o własne zdrowie i formę. Każdy z nas wie, że kiedy ćwiczmy, łatwiej jest nam się zdrowo odżywiać. Wiedząc ile wysiłku włożyliśmy w aktywność fizyczną, nie chcemy tego zaprzepaścić jedzeniem pizzy czy piciem piwa.
Pływanie zwiększa sprawność fizyczną, mentalną i emocjonalną
Pływanie i wiele innych rodzajów aktywności fizycznych posiada zalety, które często wymykają się badaniom i statystykom. Wiele osób, które pływają profesjonalnie i amatorsko zwraca uwagę na aspekty emocjonalne pływania – godzina na basenie zmniejsza stres, zwiększa odprężenie i potrafi pomóc w rozwiązywaniu problemów i podejmowania decyzji. Pływanie może być też sportem na całe życie – od kilku lat, kiedy uczymy się pływać, do podeszłej starości. Jest to jeden z niewielu sportów, z których nie trzeba rezygnować z wiekiem.
Godzina pływania na basenie potrafi też zdziałać cuda, jeżeli chodzi o nasz sen. Dlatego jest szczególnie zalecane dla seniorów, którzy często cierpią na bezsenność.
Pływanie koryguje wady postawy
Niektóre sporty, pomimo że zdrowe, to obciążają kręgosłup i stawy, np. kolana czy biodra. Pływanie, jeżeli jest wykonywane poprawnie, odciąża kręgosłup i stawy, a dodatkowo wzmacnia mięśnie grzbietu. Pływanie działa jak pilates czy ćwiczenia mięśni głębokich – wzmacnia cały gorset, a więc mięśnie brzucha i pleców. Każdy kto pływał wie, że żeby utrzymać się na powierzchni, trzeba mocno napinać brzuch. Ruchy rąk, niezależnie od tego czy pływamy kraulem, czy żabką, wzmacniają mięśnie w plecach. Osoby, które cały dzień siedzą zgarbione przed komputerem, nie mogą wybrać lepszego sportu.
Zależnie od wybranego stylu pływania możemy ćwiczyć całe ciało
Mało która dyscyplina sportowa ćwiczy mięśnie całego ciała. Zazwyczaj mocniej pracują nogi i pośladki, albo ręce i plecy. Jeżeli dobrze dobierzemy styl pływania, możemy równocześnie ćwiczyć wszystkie partie.
Styl grzbietowy, a więc pływanie na plecach, jest dobrym wyborem dla osób, które nie chcą zanurzać twarzy i lubią swobodę oddychania. W tej pozycji robimy wymachy rąk do tyłu, dzięki czemu pracują nasze ręce i plecy. Nasze nogi przebierają wodę, żeby nadać nam szybkości, co modeluje uda i łydki. Mięśnie brzucha i pośladków muszą być spięte, żebyśmy utrzymali się na wodzie. Tym sposobem pracuje każda partia mięśni.
Żabka to styl, od którego zazwyczaj zaczynamy naukę pływania i który lubią dzieci. Podczas kopiowania ruchów żaby, prawa i lewa strona naszego ciała wykonuje jednocześnie te same ruchy. Tutaj pracują mięśnie klatki piersiowej (co na pewno docenią Panie) oraz mięśnie grzbietu, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Dzięki wykonywanym ruchom na pewno poczujemy pracę mięśni rąk i nóg. Spinają się nasze pośladki i brzuch, a więc znowu – pracuje całe ciało.
Kraul to najszybszy styl pływacki i najbardziej profesjonalny. Bardzo szybka praca nóg pozwala je wysmuklić, a naprzemienny ruch rąk sprawia, że górna część naszego ciała intensywnie pracuje. To właśnie ręce wykonują tutaj 70% pracy. Dodatkowo, jak zawsze w pływaniu, spinamy mięśnie grzbietu i pośladków.
Alternatywa dla pływania – wodny aerobik
Kto powiedział, że brzuszki, squaty czy ćwiczenia na boczki trzeba wykonywać na sali. Świetną alternatywą dla zwykłego aerobiku jest aqua aerobik. Lista ich zalet jest długa: ćwicząc na basenie można poprawić swoją kondycję, wymodelować poszczególne partie ciała, zmniejszyć cellulit, zwiększyć elastyczność ciała, ochronić się przed osteoporozą. Dodatkowo zgubimy kilogramy i polepszymy swoje samopoczucie. Unoszenie się na wodzie sprawia, że wiele ćwiczeń jest łatwiejszych do wykonania – nasze kości i stawy nie są obciążone. Dlatego właśnie taka forma aktywności jest wskazana dla osób otyłych, czy tych cierpiących na artretyzm. To nie oznacza jednak, że ćwiczenia dają mniejszy efekt – opór wody sprawia, że każdy ruch wymaga więcej pracy, ale bez obciążania kości i stawów.
Zajęcia odbywają się w rytm muzyki, do której wykonuje się ćwiczenia wskazane przez instruktora. Oprócz zwykłego aerobiku możemy wybrać wodną jogę, pilates, taniec, czy spinning.
To czy zobaczymy zalety pływania, zależy od częstotliwości i intensywności naszych treningów. Powinniśmy udawać się na basen przynajmniej 2-3 razy w tygodniu i pływać chociaż 30 minut. Lato to też idealna okazja do pływania w morzu czy jeziorze. W wodzie możemy sobie nawet zrobić mini aerobik – na wakacjach nikt nawet nie zauważy, że pod wodą robimy wymachy nóg.