9 objawów świadczących o rozwoju depresji

Tagi , , ,

Depresja jest chorobą psychiczną, zbierającą coraz większe żniwa w Polsce i na całym świecie. Co czwarta osoba potrzebuje pomocy lekarza psychiatrii oraz terapii ze względu na problemy psychiczne. Dopiero od niedawna depresja jest traktowana jako poważna, bo śmiertelna choroba, istnieje coraz większe jej zrozumienie. Nikogo już nie dziwi zwolnienie lekarskie z powodu obniżonego samopoczucia. Depresja jest chorobą, jaka daje zarówno psychiczne jak i fizyczne objawy, co potwierdza że nie jest wyłącznie czyjąś fanaberią. Choroba ta ma wiele różnych twarzy, a nie u każdego przebiega tak samo. Właściwa diagnoza wymaga spotkania z lekarzem psychiatrii, który w razie potrzeby przepisze leki mające na celu ratowanie życia osoby chorej. Na jej życzenie może również skierować na odpowiednią terapię. Oto kilka objawów psychicznych i fizycznych depresji.

    1. Narastający smutek. Każdy czasem czuje smutek, ale nie oznacza on od razu depresji. Obniżony nastrój oznacza czasem po prostu gorszy czas spowodowany jakimiś kłopotami. Problemy zdarzają się każdemu na co dzień. Jednak zdrowa psychika potrafi sobie poradzić z tymi problemami. Nawet śmierć współmałżonka, utrata pracy, czy inne nieoczekiwane sytuacje w życiu nie muszą przyczyniać się do depresji, chociaż mogą być jej genezą. Tak naprawdę depresja to po prostu pernamentnie obniżony nastrój. Nie musi istnieć żaden uzasadniony powód tego stanu. Wszystko wydaje się w porządku, ale osoba chora coraz trudniej radzi sobie z rzeczywistością. Przyrównać można go do żałoby po kimś, nawet jeśli nikt nie umarł.
    2. Lęki. W czasie depresji normą są obsesyjne lęki. Osoby chore zaczynają obawiać się wielu sytuacji, tworzyć w głowie straszne scenariusze. Doprowadza to do tego, że w końcu zaczynają unikać sytuacji, w których coś mogłoby pójść nie tak. Ta zmiana często dziwi wielu ludzi ze względu na to, że dotyczy tych osób, jakie do tej pory były przebojowe i nie bały się wyzwań. Czasem lęki wydają się przesadzone i zdrowe osoby od razu widzą, że mogą być nawet urojone. Lecz dla chorych są jak najbardziej realne.
    3. Niemożność wstania z łóżka. To bardzo popularny symptom. Bywa, że objawy depresji, czyli rozpacz i smutek atakują ze zdwojoną siłą właśnie rankiem, po przespanej nocy. Wówczas osoby nie są w stanie ruszyć się z łóżka, ani wykonywać swoich obowiązków, mimo że doskonale wiedzą jakie są tego konsekwencję. Często spotyka się to z niezrozumieniem, zmuszaniem do aktywności. Pernamentne zostawanie w łóżku na przykład na cały dzień, unikanie obowiązków, a nawet zaniechanie higieny osobistej to objawy bardzo ciężkiej depresji. Jednak nawet sporadyczne odwoływanie spotkań, zwalnianie się z pracy i nie chodzenie na zajęcia z powodu niemożności to powody do niepokoju.
    4. Poczucie winy. Chorujący na depresję odczuwają wielkie poczucie winy. Związane jest ono z presją społeczeństwa, które mówi im, że powinni wziąć się w garść. Dana osoba doskonale wie, że coś z nią nie tak, ale nie wie co zrobić by zmienić ten stan. Bez pomocy innych może nigdy się to nie zmienić. Poczucie winy wynika także często z jakiś innych zdarzeń życiowych, spraw nawet już dawno zakończonych. Dana osoba stale rozpamiętuje tamte sytuacje, chociaż wówczas wydawało się, że wszystko było w porządku. Bywa, że poczucie winy jest całkowicie nieuzasadnione, na przykład osoba czuje się winna, że zachorowała na depresję i jest obciążeniem dla innych, chociaż nie miała na to wpływu. Pojawia się głęboka nienawiść do siebie samego, przekonanie, że człowiek jest niegodny by żyć wśród innych, myśli o tym, aby zakończyć ten stan rzeczy.
    5. Anhedonia. Jest to stan, w którym człowiek nie potrafi wykrzesać z siebie żadnych uczuć. Wszystko jest dla niego obojętne, nic go nie cieszy, nawet do tej pory ulubione rozrywki tracą na znaczeniu.
    6. Poczucie beznadziei. Osoby chorujące na depresję rzadko wybiegają myślą poza kolejny nadchodzący dzień. Żyją z dnia na dzień, nie są w stanie robić planów na przyszłość. Czują głęboką pustkę i poczucie beznadziei. Wydaje się, że w życiu już nic dobrego ich więcej nie czeka, a dni są do siebie bliźniaczo podobne. Nic nie ma sensu. Rezygnują ze wszystkiego, co kiedyś dawało im radość.
    7. Gwałtowne zachowanie. Osoby chorujące na depresję cierpią na napady płaczu o różnych porach dnia, niezależnie od wykonywanych czynności. Mogą mieć ataki złości lub paniki.
    8. Skłonność do uzależnień. Poczucie beznadziei zmusza do szukania jakiś łatwo dostępnych środków, które pozwolą choćby na chwilową poprawę samopoczucia. Często uzależnienie od alkoholu lub narkotyków czy chociażby jedzenia są częścią destruktywnych zachowań, jakie są typowe dla depresji.
    9. Objawy somatyczne. Objawami somatycznymi depresji mogą być nadmierny apetyt lub odwrotnie zupełny brak ochoty na jedzenie. Otyłość idzie w parze z depresją. Zdarzają się przy tym inne objawy ze strony układu pokarmowego, jak nudności, biegunki, lub zaparcia. Zdarzają się epizody bezsenności, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania. Częstym objawem jest wystąpienie bólu głowy, mięśni i stawów, co przypomina lekkie przeziębienie.
Poprzedni

Skutki uboczne stosowania syntetycznych sterydów anabolicznych

Czy herbata pomaga w odchudzaniu?

Następny

Dodaj komentarz