9 zalet jedzenia roślin strączkowych

, Tagi , , ,

Zielony groszek to zmora dzieciństwa. Mama dodawała go do obiadu co niedziela, a przecież nie ma nic mniej zachęcającego. Okazuje się jednak, że warzywa strączkowe są bardzo ważnym elementem diety i warto je spożywać. Co ważne, nie trzeba tego robić codziennie, a nawet nie powinno się tego robić. Umiarkowane spożywanie warzyw strączkowych ma pozytywny wpływ na zdrowie. Niestety wielu ludzi o tym zapomina, podobnie jak rezygnuje z kasz i produktów zbożowych, z wyłączeniem chleba na białej mące. Niektórzy kojarzą jedzenie strączków jako nieprzyjemne doświadczenie ze względu na powstające problemy gastryczne. Jednak wszystko mija jeśli są one spożywane rozsądnie oraz przygotowywane w specjalny sposób. Wówczas nie tworzą się męczące i kłopotliwe gazy. Warto wrócić do odżywiania się warzywami strączkowymi, lub na nowo odkryć ich walory, aby być fit. Oto lista zalet warzyw strączkowych, które zachęcają do jedzenia.

  1. Zdrowie na talerzu. Warzywa strączkowe posiadają wiele witamin i mikroelementów ważnych dla utrzymania równowagi organizmu. Warzywa te są istotnym składnikiem wielu rodzajów diet na świecie, między innymi diety pięciu elementów opracowanej na bazie zaleceń tradycyjnej medycyny chińskiej. Rośliny strączkowe dostarczają wielu niezbędnych składników mineralnych do diety, takich jak magnez, potas, żelazo, cynk. Zawierają zestaw witamin z grupy B, w tym kwas foliowy, dlatego powinny być spożywane przez kobiety w ciąży oraz planujące zajście w ciążę.
  2. Źródło białka. Kilka roślin strączkowych zawiera większą ilość białka niż mięso. Jest to białko łatwo przyswajalne. Szczególnie istotne jest jedzenie roślin strączkowych dla wegetarian, którzy nie czerpią białka z mięsa. W ten sposób uzupełniają niedobory białka, zapobiegają również otyłości zwiększając poczucie sytości i zmnieszając ilość węglowodanów w diecie.
  3. Wspomaga aktywnych. Białkiem z roślin strączkowych powinni zainteresować się również sportowcy, którym należy na rozwoju mięśni. To świetne uzupełnienie codziennej diety. Ponadto w roślinach strączkowych znajduje się spora ilość węglowodanów, paliwa dla mięśni, jakie pozwala na dłuższe uprawianie ćwiczeń i większą wydolność energetyczną.
  4. Trwałość. Rośliny strączkowe są trwałe i łatwe w przechowywaniu. Po wysuszeniu lub zakonserwowaniu nie tracą swoich właściwości. Dzięki temu mogą być bez przeszkód spożywane przez cały rok, niezależnie od pory.
  5. Różnorodne i smaczne danie. Rośliny strączkowe są smaczne, można je spożywać z wieloma przyprawami w różnych postaciach. Są to zupy, sosy, puree, występują jako dodatek do sałatek. Są często podstawą całych dań, jak ciecierzyca w przypadku znanego na całym świecie humusu, lub soczewica, z jakiej można przyrządzić pasztet, równie smaczny co mięsny. Z soi przyrządza się kotlety, jakie można usmażyć tak samo jak zwykłe mięso, a także uzyskuje się specjalne mleko, jakim można zastąpić zwykłe mleczko do kawy. Taka kawa ma więcej walorów smakowych niż przyrządzona zwyczajnie.
  6. Bogactwo błonnika. Błonnik jest bardzo ważnym elementem diety, bez niego zachodzi w organizmie wiele niekorzystnych dla niego zmian. Jego brak powoduje bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia brzucha. Wzmaga rozwój chorób jak zaburzenia pracy jelit (jelito drażliwe) oraz przyczynia się do powstawania chorób układu pokarmowego, w tym raka jelita grubego. Brak odpowieniej ilości błonnika sprawia, że osoby są bardziej podatne na otyłość oraz mniej odporne na choroby wirusowe i bakteryjne układu pokarmowego.
  7. Niewielka ilość kalorii i mały indeks glikemiczny. Warzywa strączkowe mają mały indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują wysokiego wzrostu glukozy we krwi. Są więc bezpiecznym rozwiązaniem dla osób chorujących na różne odmiany cukrzycy. Przyczyniają się również do zapobiegania rozwoju odmian cukrzycy Ponadto są mało kaloryczne, dlatego mogą być dodatkiem do codziennej diety bez lęku o to, że znacząco wpłyną na przyrost zbędnych kilogramów. Badania potwierdzają także, że przyczyniają się do obniżenia zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, obniżając go i pomagając osiągnąć optymalną wysokość. To naturalna metoda, podczas gdy farmakologiczne sposoby obniżania poziomu cholesterolu doprowadzają do wyniszczenia organizmu i przyczyniają się do wielu chorób. Cholesterol jest również potrzebny w organizmie, dlatego nie ma potrzeby zbyt drastycznie go obniżać.
  8. Wyrównuje poziom hormonów. Soja zawiera substancje jakie pobudzają rozwój hormonów estrogenów. Dlatego częste jedzenie soi może pomóc kobietom przechodzącym menopauzę. Nie powinna być jednak spożywana codziennie przez obie płcie, gdyż nadmiar estrogenów wywołuje tycie i rozwinięcie się żeńskich cech u mężczyzn, takich jak na przykład rozwój ginekomastii.
  9. Nasiona strączkowe zmniejszają zakwaszenie organizmu. Rośliny strączkowe mają odczyn zasadowy, dlatego równoważą kwaśne środowisko w żołądku po spożyciu mięsa, zboża, jaj, słodyczy. Dzięki temu hamuje rozwój wielu zaburzeń a nawet ciężkich chorób.
Poprzedni

Bądź fit cały rok!

Powody, dla których e-papierosy są niekorzystne

Następny

Dodaj komentarz