9 zalet rodzinnego fitnessu

, , Tagi , , , ,

O zaletach aktywności fizycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety teoria w wielu przypadkach diametralnie różni się od praktyki. Problemem jest brak motywacji i niechęć do ćwiczeń. Wielu ludzi czuje, że trudno im wyjść na rower lub pobiegać, podczas gdy cała jego rodzina właśnie szykuje się do ciekawego seansu filmowego. W rezultacie sport i aktywność fizyczna schodzą na dalszy plan. Rozwiązaniem jest rodzinny fitness, czyli aktywność, w którą zaangażowana jest cała rodzina. Aby uprawiać rodzinny fitness można zapisać się do specjalnego klubu sportowego lub po prostu zrobić wszystko, by rodzina się ruszała. Oto zalety jak najczęstszej aktywności.

  1. Spędzanie czasu razem. Rodzina przebywająca razem to wcale nie oczywistość. Nawet jeśli znajdują się w jednym domu to bardzo często w osobnych pomieszczeniach, w dodatku wpatrzeni w telefony lub komputery. Siedząc przy jednym stole również nie poświącają zbyt wiele czasu na rozmowy. Wspólna aktywność fizyczna to coś, co pozwala na spędzenie czasu w sposób produktywny i ciekawy. Wspólny cel mocno łączy pokolenia i buduje u jednej jak i drugiej strony przekonanie o tym, że nie są sami, a działają zawsze jako grupa. Będzie to miało odbicie również w trudnych sytuacjach życiowych. To szansa na zawiązanie głębszych więzi, a przy okazji kultywowanie dobrych nawyków zdrowotnych.
  2. Poznanie wzajemnych preferencji. Ważną i istotną sprawą w rodzinnym sporcie jest to, aby nie zmuszać dziecka i nie zapisywać go bez jego wiedzy na zajęcia jakie wybierają rodzice. Warto pokazać dziecku, że to ono ma także coś do powiedzenia. A nuż okaże się, że w jakimś sporcie jest naprawdę dobre. Wspólne robienie czegoś to też okazja do poznania charakteru dziecka oraz odkrycia jakie ma, o ile takie występują, problemy. Bywa, że już przez samą obserwację rodzice są w stanie wiele zrozumieć. Działa to również w drugą stronę – to dzieci mają okazję do lepszego poznania swoich rodziców.
  3. Kształtowanie pozytywnych postaw. Dziecko spędzające dużo czasu w ruchu wraz ze swoimi rodzicami jest jednocześnie takim, jakie cechuje większa pewność siebie, kreatywność i inteligencja. Przekłada się to na przykład na lepsze wyniki w nauce i zajęciach szkolnych sportowych. Powód tego jest prosty do rozszyfrowania. Po prostu dzieci uprawiające sport są szczęśliwsze oraz bardziej zmotywowane. Dzieci takie są również bardziej pomocne, kontaktowe, koleżeńskie, umieją być fair play. Są bardziej tolerancyjne i otwarte w stosunkach z rówieśnikami.
  4. Harmonijny rozwój fizyczny i umysłowy. Często rodzice zachęcają swoje dzieci do jak najdłuższej nauki oraz chcą by osiągały wysokie wyniki w szkole. Zapominają, że rozwój fizyczny dla dziecka jest tak samo ważny, co umysłowy. Tylko harmonijne kształtowanie tych dwóch rzeczy jest w stanie sprawić, że dziecko będzie się czuło pełnowartościowe.
  5. Sposób na tanie i ciekawe wakacje. Wakacje to czas, kiedy pogoda dopisuje. Niestety wielu rodziców nie stać na opłacenie kolonii lub obozów dla dzieci. Bywa również, że z jakiś względów dzieci nie mogą wyjechać w danym roku. Jednak wspólne wychodzenie i organizowanie na przykład wycieczek rowerowych i pieszych to sposób na ciekawe i tanie wakacje. Rodzice mają szansę pokazać dzieciom okolicę, której być może jeszcze nie miały okazji poznać. To też doskonała okazja dla rodziców, aby sprawdzić się w roli nauczycieli oraz przewodników. W oczach dzieci rodzice mają więcej autorytetu.
  6. Okazja do poznania świata i nauki nowych rzeczy. Podróże kształcą, dlatego wspólne podróże rodzin, wypełnione aktywnością zamiast bezczynnym zaleganiem na plaży lub przy basenie to niezawodny sposób na pamiętne wakacje. Nuda nie służy ani dzieciom ani dorosłym.
  7. Sposób na urozmaicenie urodzin i innych okazji. Dzieci z reguły są bardzo ruchliwe i uwielbiają biegać, skakać, bawić się. Przyjęcie urodzinowe, w którym w konkurencjach i zabawach ruchowych wezmą udział nie tylko dzieci, ale również dorośli to przepis na udane urodziny lub inne okazje, w których biorą udział najmłodsi.
  8. Wydłużenie młodości. Niektórzy zostają rodzicami w coraz późniejszym wieku, nawet po czterdziestce. Ruch jest wskazany dla wszystkich, niezależnie od wieku, ale aktywność fizyczna z rodziną to sposób na drugą młodość oraz praca u podstaw dla zapewnienia sobie zdrowszej i samodzielnej starości. W przyszłości dzieci będą szczęśliwe, że ich rodzice, nawet w podeszłym wieku, są w pełni sprawni oraz będą dłużej cieszyły się ich obecnością w swoim życiu. Rodzice także będą z tego powodu zadowoleni, ponieważ nie będą dla nikogo obciążeniem.
  9. Sposób na stres. Codzienne życie przynosi wiele stresowych sytuacji. Nie jest prawdą, że dzieci takich nie przeżywają lub że są one niegodne uwagi. Wszyscy muszą na co dzień mierzyć się często z przykrymi doświadczeniami. Wspólne uprawianie sportu pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o tych problemach i połączyć się z rodziną. Aktywność fizyczna pozwala na zredukowanie stresu jak również lepiej przygotowuje do stawienia czoła trudnym sytuacjom życiowym.
Poprzedni

8 błędów w pielęgnacji skóry

9 błędów w rehabilitacji

Następny

Dodaj komentarz