Patrząc na osoby ćwiczące jogę wielu ludzi nie może wyjść z podziwu. Uważają, że te „akrobacje” wymagają wielkiego wysiłku. A co by powiedzieli na połączenie jogi z prawdziwą akrobatyką? Współcześnie bardzo modne w fitnessie jest łączenie różnych dyscyplin, jakie wydawać by się mogło nikt nie postawiłby w jednym rzędzie. Wszystko po to, aby urozmaicić trening, stymulować, motywować i rozwijać.
Akrobatyka i… tajski masaż
Wschodnie metody zachowania zdrowia na stałe wrosły do naszej świadomości i u nikogo nie wzbudzają już zdziwienia. Ale po co dodawać do jogi i tajskiego masażu akrobatykę? A tak właśnie wygląda, mówiąc w skrócie, acroyoga. To z pozoru dziwne połączenie ma jednakże wiele zalet i coraz to więcej zwolenników. Dla wielu osób, które nigdy nie słyszały o czymś takim zaskoczeniem będzie, że termin ten ukuto już ponad dwadzieścia lat temu, a narodził się w Santa Monica w USA. Polska po raz pierwszy zetknęła się z tym rodzajem fitnessu dopiero zaledwie trzy lata temu. Przedstawicielem tego sportu w Polsce jest Michał Maciaszek.
Jak wygląda trening Acroyogi?
Acroyoga z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, jacy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas i doładować przysłowiowe akumulatory. Fitness ten opiera się w lwiej części na kontakcie z drugą osobą. Razem wykonują one ćwiczenia akrobatyczne. Mówiąc obrazowo jedno z tych ćwiczeń przypomina zabawę, jaką serwują swoim dzieciom niektórzy rodzice o nazwie „samolot”.
Polega ona na tym, że dziecko kładzie się brzuchem na stopach rodzica i ma wrażenie, że unosi się w powietrzu, podtrzymywane przez ręce dorosłego. Większość ćwiczeń acroyogi opiera się na podobnym schemacie, a partnerzy regularnie wymieniają się rolami. Dla obserwujących jest to pełen gracji i fascynujący spektakl. Ale akrobacje to nie wszystko. Acroyoga sięga do źródeł i pomaga rozwijać świadomość, poprzez utrzymywanie regularnego oddechu podczas treningu, oraz relaksujący masaż odbywający się na zakończenie zajęć.
Aktywność fizyczna i budowanie więzi…
Acroyoga to nie tylko spektakularne ćwiczenia, ale także przede wszystkim budowanie kontaktu z drugą osobą. Wykonywanie akrobacji wymaga wielkiego skupienia oraz oczywiście zaufania do kogoś innego. Acroyoga może być ćwiczona zarówno przez pary dla zwiększenia wzajemnego poznania, jak i przez zupełnie obce osoby. To intymny kontakt z drugim człowiekiem. Wielu ludzi nigdy nie było tak blisko innej osoby, a trening to dla nich przełamanie własnych uprzedzeń.
Zapisanie się na ten rodzaj fitnessu to z pewnością sposób na walkę z samotnością, depresją. To, że acroyoga odpowiada na potrzeby ciała i ducha sprawia, że ludzie stają się radośniejsi, spokojniejsi i wypełnieni pozytywną energią. Oczywiście ta dyscyplina wzmacnia także mięśnie, szczególnie oddziałując na pracę mięśni pleców, ramion i brzucha, dzięki czemu poprawia się sylwetka i postawa. Po kilku tygodniach ćwiczący zauważają, że mają znacznie lepsze samopoczucie, schudli i o wiele lepiej radzą sobie obracając się wśród ludzi.