Aerobic dla początkujących

, , Tagi , ,

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem lub chcą zrzucić zbędne kilogramy, bardzo często nie wiedzą od jakich ćwiczeń fizycznych zacząć. Zdarza się, że rezygnują z zajęć pod okiem trenera lub instruktora fitness, gdyż wstydzą się swojej słabej kondycji. Osoby cierpiące na dużą nadwagę i otyłość często nie chcą również ćwiczyć w grupie, gdyż krępują się swojego ciała i boją się kąśliwych uwag.

Od czego zacząć?

Na początek można ćwiczyć samodzielnie, by nieco poprawić swoją kondycję i wzmocnić mięśnie. Samodzielne ćwiczenia są również doskonałą okazją, by sprawdzić, jaki rodzaj aktywności fizycznej najbardziej nam odpowiada. Niestety, gdy ćwiczymy sami, mamy mniejszą dyscyplinę, dlatego warto od razu zacząć korzystać z zajęć grupowych na siłowniach i w klubach fitness. Osobom, które nigdy nie uprawiały sportów lub osobom z dużą nadwagą poleca się najczęściej aerobic dla początkujących, który dzięki prostym ćwiczeniom, motywuje do dalszej pracy nad swoją sylwetką.

Aerobic – zalety

Aerobic dla początkujących można znaleźć w większości klubów fitness. W niektórych klubach organizuje się również specjalne zajęcia dla osób otyłych, by mogły one ćwiczyć w grupie, w której nie będą skrępowane swoim wyglądem. Zajęcia dla osób początkujących i otyłych mają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają od ćwiczących dużej sprawności fizycznej – opierają się na prostych ruchach w umiarkowanym tempie. Tempo ustala się w rytm muzyki, co dodatkowo odpręża trenujących. Ważny jest fakt, że aerobic dla początkujących swoją skuteczność opiera nie na szybkości ćwiczeń, ale na utrzymywaniu ich stałego tempa, dzięki któremu podnosi się nasz puls, a tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać. Zaletą tego rodzaju aktywności jest także poprawienie jędrności ciała, wzmocnienie mięśni oraz ukształtowanie sylwetki.

Rodzaje aerobicu

Zajęcia aerobicu wciągają jak żadne inne. Gdy raz się z nich skorzysta, ciężko jest przestać ćwiczyć. Aerobic dla początkujących nie wystarczy nam na długo, dlatego po pewnym czasie będziemy potrzebowali zmiany poziomu trudności zajęć. Możemy więc wybierać z wielu rodzajów aerobicu: TBC, ATB, Body Ball, Step czy Aqua Aerobic. Zajęcia TBC są ogólnorozwojowe, kształtujące całą sylwetkę, a ATB skupiają się na spalaniu tłuszczu i poprawianiu kształtu pośladków, ud i brzucha. Ćwiczenia Step są polecane osobom, które chcą wyrzeźbić nogi – użycie platformy sprawia, że nogi nabierają pięknego kształtu. Body Ball i Aqua Aerobic są natomiast przeznaczone dla osób w każdym wieku, które chcą odciążyć kręgosłup i wzmocnić mięśnie całego ciała. Wodny aerobic jest również polecany, by zrelaksować się i złagodzić bóle.

Jak przygotować się do zajęć?

Aerobic dla początkujących oraz jego kolejne formy nie wymagają od nikogo specjalnego przygotowania. Wystarczy nam wygodny, niekrępujący ruchów strój i obuwie sportowe, a w przypadku zajęć w wodzie – jednoczęściowy strój kąpielowy. Na aerobic dobrze jest wziąć ze sobą również butelkę niegazowanej wody mineralnej, która pomoże nam uzupełnić płyny po zakończeniu ćwiczeń.

Poprzedni

O diecie, suplementacji i treningu

Bańki chińskie na cellulit

Następny

Dodaj komentarz